bugün

iki cümlelik arapça bir duadır. anlamı "rabbi kolaylaştır yüsr, zorlaştırma, rabbi hayırla tamama erdir" demektir.
sınavlara girmeden önce okunan duadır aynı zamanda.
(bkz: rabbi yessir vela tuassir inni küntü minezzalimin)

paradigma'nın uyarısıyla gelen edit: doğrusu "la ilahe illa entes-subhaneke inni küntüm minez-zalimin"dir.
küçük bir çocukken geceleri uyumadan önce anneannemin öğrettiği ve tekrarlattığı duadır.

tamamı;
yattım sağıma
döndüm soluma
meleklerim yanıma
yattım allah
kalkarım inşallah
kalkamazsam
iman selametliği ver allah
rabbi yessir
vela tuassir
rabbi temmim
bil hayr
allahım sen gayır
amin.
elif ba nın başında yer alan duadır.
rahmetli babannemin okunduğunda şeytan senden yedi yıl uzağa kaçar dediği dua.
anneanne kişisinin torununa öğrettiği ilk duadır.
geceleri uykuya dalmadan önce, unutmamak adına ikisi birlikte bu duayı ederler.
* *
hat yazmaya karar verdiğimde hat hocasının ilk yazdırdığı duaydı, tabi ben bunu yazamadığım gibi hat olayına da giremedim.
(bkz: amin)
yaşarken her türlü haltı ye sonra rabbiyessir... ha.ulan bunu ben bile yemem allaha nasıl yedireceksiniz.
Rahmetli dedeciğimin defalarca tekrar ederek tüm torunlarına ezberlettiği güzel dua. Her ne kadar okumasam da, öğrendiğim ilk duadır, başlığı görünce taa o günlere gittim resmen.
bir çırpıda ezberlenmesi bakımından kolay olduğu için, bir çok çocuğa dedesi veya ninesi tarafından ezberletilen duadır. *
hemencecik ezberlenen bir dua. lisede din hocamız ezberletmiş her içeri girdiğinden bu duayı ettirir ucuna da ' allahım sen yarattın sen kayır, bize cennetinden yer ayır' diye tekrarlatırdı. o yüzden bu iki dua bana hep birleşik gibi gelir , başlığı okur okumaz gayri ihtiyari dilimden dökülüvermiştir.
Zor bi işe başlarken, sınava girerken ve daha bir çok yerde okunması gereken dua.
Bir zamanlar sınava girmeden önce sınıfça bağıra bağıra ettiğimiz başarı duası.
Tanrım/ rabbim / yehovam / odinim işte her neyse işimi kolay getir beni başarılı kıl deseniz aynı şey. Ha arapçası.
Arapça bir sayıklama olsa gerek.

Türklerin işi olmaz. Arapların ilgi alanına girer.
Burası Türkiye. Dilimiz Türkçe. Eğer arapça istiyorsan git Arabistan'a.

Bedevi.
tuşlara random basılarak açılmış bir başlık olsa gerek...
rabbim kolaylaştır zorlaştırma hayr eyle.

demektir.

16 sayısı.
bir dua.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar