bugün

ilaçları sever. Fakat şeker gibi dağıtmasını.
--spoiler--

Psikiyatri, insanların duygu, düşünce ve davranışlarındaki sapmaları tanımlayıp çok farklı tekniklerle tedavi ederek insanlara yardım eden bir tıp disiplinidir. Psikiyatristler, öncelikle doktordur. Ruhsal bozuklukların tanısı, tedavisi ve engellenmesi üzerinde çalışır. Bunlar zihinsel, davranışsal, algısal ve sosyal bozuklukları içerir. "Psikiyatri" terimi ilk defa 1808 yılında alman psikiyatrist Johann Christian Reil tarafından kullanılmıştır. Kelime anlamı ise tıbbi ruhsal tedavidir. Psikiyatri alanı ile ilgilenen hekimlere psikiyatrist (psikiyatri uzmanı) denir.

--spoiler--
Ruh bilimi olarak bilinir.
bıktırdı.
bugün arkadaşlarımın verdiği cesaretle gittim. sıramı beklerken orda bulunan insanları inceliyordum. gayet normal insanlar kim bilir ne gibi sorunları vardır dedim. şuan belki onlarda benim hakkımda öyle düşünüyordur dedim. içeri girdim doktorla konuştuk. 4 tane tanı girmiş ama ilgimi çeken disosiyatif bozukluklar kısmı oldu. ulan ben daha onun adını söyleyemiyorum. ilaç yazdı bir hafta sonra kontrole gidicekmişim. kendimi tuhaf hissediyorum ilk psikiyatri deneyimimdi.
insana hizmet eden sağlık dallardan biri.

Psikiyatriye gidip destek almak bilinç işidir.

Bilinçli bir yetişkin yaşamın getirdiği baskı, kaygı, stresle başedebilmek için profesyonel destek almakta hiç bir sakınca görmemelidir. Kendisi, ailesi ve dahi tüm çevresini profesyonel psikiyatri desteği almaya teşvik etmelidir.

Her yetişkin ilaçlı ilaçsız psikiyatri desteği aldığında daha güçlü başedebildiğini gördüğünde önce kendisi etiketleme ve etiketlenme fikrinden kurtulacak dolayısıyla çevresindekilerinde etiketlemesine etiketlenmesine izin vermeyecektir.
Bir hasta baya yol kat ediyor, oldukça iyi durumda. Doktor ile konuşurken size teşekkür etmek istiyorum diyor. Nedense türk milleti teşekkür ederken ille bi şeyler vermek ister. Işte bu hasta da göğsünden bi şey çıkarıyor doktora uzatıyor.

Bildiğiniz beyaz soğan.
hekimliğin ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukların tanılanmasıyla ve bunların sağaltımıyla uğraşan uzmanlık dalı.
Tip fakultesi okuduktan sonra Tus sinavina girip kazanilmasi gereken bölüm.
(bkz: kafa yoramam)
günümüzn vazgeçilmez tıp alanlarından biri. milletçe depresyondayız anasını satayım.
Aile hekiminin yönlendirmesiyle randevu alınır soyle bir diyalog hayal edilir:

Doktor- neyiniz var?
Levye- bilsem size gelmem.
Doktor- deli misin sen?
Levye- bu bir teşhis mi?
Doktor- kızım surdan sevk kağıdını ver....

Gerçekte olan:
Doktor: neyiniz var?
Levye: Ühüü hickirik hüngür Salya sümük ...
3 haftadır en fazla 15 dakika süren görüşmelere gittiğim bölüm.
bu gidişle doktora 'doktor sorunumu biliyorum sen bana çözümü söyle' demem an meselesi.
insanların duygu, düşünce ve davranışlarındaki sapmaları tanımlayıp çok farklı tekniklerle tedavi ederek insanlara yardım eden bir tıp disiplinidir.
Ehliyet almak için sağlık kurulu raporu gerektiği için sağlık ocağına gittim. ilaç Geçmişimde bir sürü selectra olduğu ve zamanında 2 dakikalık dinleme ile bana "anksiyete bozukluğu" teşhisi koyan psikiyatrist yüzünden sağlık ocağındaki pratisyen hekim: "ben size kurul raporu veremem, psikiyatri servisine gidip raporu ordan almanız gerekiyor." Dedi Sağolsun.

Psikiyatriste gittim. "Var mı sorun?" dedi ben de Yok dedim. Raporu verdi. Bir kaç soru daha sordu. Daha sonra: "Valla doktor bey, Zaten bir sorunum olsa size gelmezdim psikoloğa giderdim." dedim. O Da bizi bayağı gömdün tarzında bir şeyler söyledi. Ben de ardından devam ettim: "siz burda terapi yapıyor musunuz" dedim.
"Hayır ilaç yazıp gönderiyoruz." Dedi. Ben de o sebepten gelmediğimi söyledim.

Velhasıl ülkemizde ilaç yazıp gönderdiğini bizzat psikiyatristin bile kabul ettiği hastane birimi.
Ciddi bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, nörolojide emar çekilir ve bazı beyin testleri, tahliller yapabilirsiniz. Eğer psikiyatrik sorun varsa zaten bunlarda oraya çıkar. Yoksa devam edin. ilaçlar sizi sizden alır.
psikiyatri bir anabilim dalıdır. sosyoloji, felsefe, psikoloji gibi kavramların tersine, pozitif bilim kategorisinde yer alır. bu kategorizasyon, bütün toplumlarda kendisine yapılan eleştirileri karşılamaya yeterli.
Cuma günü için randevu aldığım bölüm/birim. Bu sefer aksatmak yok.
uykudan uyanan insanları tekrar uyutmaya çalışan bilim dalı. modernleşen dünya, tabular, gelenekler, kayıplar, yaşamın anlamı derken bir uykudan uyanıyoruz ve sonrasında uyurken de kabuslar görmeye devam ediyoruz. ne yazık ki bir kere uyandın mı artık öyle tatlı bir uyku da yok yine uyanacaksın.
sadece araştırma yapması ve bulguları anlamlandırması ama tedaviye bulaşmamasını istediğim bilim dalı.

tedavi etmeyin yoksa hayat çok sıkıcı. edebiyat resim müzik.
"allah var" deyince gayet normal karşılayan ama "kimsenin görmediği arkadaşlarım var" deyince ilaç veren balon "bilim" dalı.
A deseniz ilaç veren değişik bir yer.

Gerçek ve idealist psikiyatristler de vardır elbette ama çoğu manipüle edilebilir saçma insanlar.
doktorunun insanları para tuzağına düşürdüğü söylenen tıp dalı.

lakin ben böyle düşünmüyorum; psikiyatristler ve psikiyatri ilaçları olmasa bir şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon, psikoz, borderline nasıl kontrol altına alınabilecek?

maneviyat her şeyi çözer diyebilirsiniz fakat herkesin maneviyatı kuvvetli olmuyor ve olmak zorunda değil. bu bir zorunluluk olsaydı allah her kulunu çok güçlü yaratırdı ama kimilerimiz zayıfız işte.

her alanın ehlinin iyisi ve kötüsü var; psikiyatristin de iyisini bulmak lazım, arayan bulur demişler.
Tıbbın üvey evlat muamelesi gören alanı.
Bazı doktorlara göre antidepresan verip yollamaktır.
10 sene okuyup, sadece antidepresan veren doktorlara selam olsun.