bugün

Herhalde ülker bundan milyarlarca tane üretip bir depoya sakladı. Her şeye zam geliyor bu asırlardır 50 kuruş.

Pek de lezzetli bi şey.
çarşafların, iç çamaşırlarının, örtülerin kenarına makineyle işlenen süs. özellikle piko çekilmiş iç çamaşırları çok hoş ve etkileyici olur.
sanki eti bu ürünü bi kere üretti. piyasaya da böyle on yüz bin milyon tane sürdü. bir iki reklamını yaptı. sonra unuttu pikolatayı. ambalajı bile yıllardır aynı bazı bakkallarda güneş rengini soldurmuş o parlak mor rengin.
bazı bakkallarda satılan pikolataların pirinç patlakları aşırı sertleşmiş mesela beklemekten.
bazılarının portakal tadı gitmiş.
kimse ilgilenmiyor.
yenilik menilik yapmıyor.
e kimse de sevmez tabi piyasada çok daha güzel tadı olan, güzel ambalajı olan çikolatalar var.

ara sıra benim gibi piko gördükçe pikoya üzülüp satın alıp onu yiyenler farkında pikonun. farkındayız da işte mekanik sindirimle ağzına sıçıyoruz tatlış şeyin.
hayır durumuz yok bir de.
yedikçe yediriyor kendini bu çikolata.
öhöm pardon pikolata.

50 kuruş sözlük. cok da ucuz.
kalorisi de az.
birazcık minnak ama tadı fena değil.
çayla beraber kıtlama şeker niyetine de güzel oluyor.

piko güzel sözlük.
"Pirinç batlaklı ülker piko"

Sloganı böyle bişeydi çok güzeldi la sonradan nolduysa işsiz kalan ünlüler gibi kayboldu gitti.
75 kuruş yapıyorsan boyutunu büyüt.
bundan on on beş yıl kadar sonra cinoyu andığım gibi nostaljik bir özlemle anacağımı düşündüğüm portakallı çikolata.
bunun dondurması da vardı baya güzeldi.
En sevdiğim tek çikolatadır. Bu olmazsa çikolata diye bir şey nedir bilmezdim herhalde. içindeki pirinç patlakları ve hafif meyve aromasıyla beni benden alır. Küçük ama lezzeti büyük.
Çok güzel bir çikolata. Meyve tadının gelmesi ayrı güzel.
Bu aralar bolca yiyorum. Çocukluğumun çikolatalarından diyebilirim.
Terzilerin mayo tadilatı yaptığı makine..
Ayrıca jarseler ve penyeler sadece o makine de dikilir...