bugün

orhan pamuk'un nobel alması beklenmedik bir gelişmedir bu kesim için. nasıl olur da "laik, demokratik, tam bağımsız bir türkiye" lakırdıları edip durmayan, dahası kemalist olmayan bir yazar nobel edebiyat ödülü alabilir? çünkü kemalizm aydınlanmadır, batılılaşmadır. e nobel'i DE batılı veriyor? neden ulusalcı bir yazar değil de orhan pamuk?

işte bu sorulara cevap bulamıyor bazı arkadaşlar. bulamadıkça da agresifleşiyorlar, komikleşiyorlar. bak arkadaşım, bak güzel kardeşim edebiyat için, sanat için kemalist olmak, ulusalcı olmak tek başına bir kriter değilmiş demek ki. estetik kaygılar da önemliymiş, yetkin bir yazar olmak dahası üretken bir yazar olmak, kaliteyi yakalamak da önemliymiş...

baba hala deniliyor ki: " var ya, o herif ermeni soykırımı, kürt asimilasyonu demeseydi nahh alırdı nobeli! anca benim gobeli alırdı"

al işte, seviye bu. sadece şuna cevap verilsin ben de mutmain olayım; yahu bu adam yukarıda adını geçirdiğim demeçleri vermeden önce aldığı ödülleri nasıl aldı? o zaman da mı birtakım demeçler vermişti, o zaman da mı arkasında küresel aktörler vardı? kitapları 60 dile çevrilmiş 120 ülkede kendine okuyucu bulan bir yazarı harcamak bu kadar mı basit?

orhan pamuk'un aldığı ödüller:

* 1979 Milliyet Roman Yarışması Ödülü Karanlık ve Işık (iki yazar arasında paylaşıldı)
* 1983 Orhan Kemal Roman Ödülü Cevdet Bey ve Oğulları
* 1984 Madaralı Roman Ödülü Sessiz Ev
* 1990 Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) Beyaz Kale
* 1991 Prix de la Découverte Européene (Fransa) Sessiz Ev (Fransızca çevirisi nedeniyle)
* 1991 Antalya Altın Portakal film festivali en iyi senaryo Gizli Yüz
* 2002 Prix du Meilleur Livre Etranger (Fransa) Benim Adım Kırmızı
* 2003 Premio rinzane Cavour (italya) Benim Adım Kırmızı
* 2003 International Impac-Dublin Literary Award (irlanda)
* 2005 Prix Médicis Etranger (Fransa) Kar
* 2005 Alman Yayıncılar Birliği'nin Barış Ödülü (Almanya)
* 2005 Richarda Huch Ödülü (Almanya)
* 2006 Le Prix Méditerranée étranger Ödülü (Fransa) Kar
* 2006 Nobel Edebiyat Ödülü
http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=242577
orhan pamuk gibi sıradan bir yazarın nobel almasını gayet doğal bulan, bunun altında hiç bir art niyet aramayan polyana söylemi.
ulusalcı kesim = vatansever
bağlamından yola çıkarsak, orhan pamuk'un bu kesimin dışında kalmasını, ülkesini mahkum ettirme çabalarını bir nebze de olsa anlayabiliriz.
türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan bir yazarın nobel ödülü almasından şikayetçi olmayan ancak ödülün veriliş amacının siyasi olduğunu bilecek kadar düşünebilen kesimdir.

bakalım bakalım nedenmiş? orhan pamuk'un beyaz kale'sini çeviren victoria holbrook yahudi. benim adım kırmızı'yı yayımlayan alfred knopf yahudi. kara kitap'ı yayımlayan harcourt yahudi. yeni hayat'ı yayımlayan random house yahudi. ee vintage books ta yahudi. yahudi düşmanı değiliz ama tüm bunlar rastlantı mı?

kitapları yahudilerce yayımlanan veya yabancı dile çevrilen yazarlarımızın kürt ve ermeni meselelerine yaklaşımları nedense bu ülkelerinki ile paralellik gösteriyor. sonrasında değerli yazarımız, bu topraklarda * 30 bin kürt, 1 milyon da ermeni öldürüldü diyebilip nobeli cukka ediyor.

cengiz özakıncı, neveser romanında durumu gayet anlaşılır şekilde özetlemiştir. arzu edenler alıp okusun, okusunda nedenleri görsün.
o berbat kitapları ile iki ermeni soykırımı deyip * nobel almasından rahatsız olan bireydir.
http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=242577

mesela şu verilen link müthiş bir ad hominem örneği... ulan banane adamın anasından babasından! size kalsa nihat genç almalıydı nobel edebiyat ödülünü, o saldırgan üslubuyla.