en iyi sezonu birinci sezondu bana göre. ama diğer sezonları da sıkılmadan izledim, izlettiriyor çünkü.
Pek popüler olmamasına rağmen aşırı güzel giden dizi. (yeni başlayanlar için.)

Kadınlar hapishanesini konu alıyor. Lezbiyenler, manyaklar, gruplar vs. Sırf Alex vause için bile izlenebilir.
yaz gelsin ve yeni sezonu hunharca netflix e düşsün diye beklediğim dizi, chapman,alex ve hatta en alakasız gibi görünen yancı karakterler bile ya sevginize ya nefretinize mazhar oluyor illa ki izlediğiniz zaman, iyi oyunculuk ve prodüksiyon...
17 temmuz'da 4. sezonuyla geri dönecek diziden yeni bir fragman gelmiş. 3. sezonun yarısında sıkılıp bırakmış biri olarak 4. sezonun kritikleri beni diziye tekrar döndürür mü bilmem.

fragman: https://www.youtube.com/watch?v=dtC8y6YmgpY
Yazın geldiğini hatırlatan dizi. 4. sezon ilk bölüm an itibariyle altyazılı hali ile sitelere düşmüştür.
izlediğim en güzel yaz dizisi. her karakteri apayrı tatlı. yemin ediyorum içlerinden biriymişim gibi hissettiğimde dünyanın en eğlenceli anlarını yaşıyorum. taystee, crazy eyes, lorna, big boo, doggett, cindy'yi izledikçe kahkaha atıyorum. mükemmel bi sezonla dönmüşler.

not: red, seni de seviyorum
Yaz günlerinde çölde bir vaha gibi. Bir çırpıda bitti gitti yine.
bitişiyle yine kocaman bi boşluk bırakmış şahane dizi. 13 bölüm çok az sana.

--spoiler--

geçen sezon çok mutlu bi ayrılık yaşatmışlarken bu sezon çok üzdüler. nasıl içim gitti nasıl gözlerim doldu anlatamam. o son bakış neydi be. https://www.youtube.com/watch?v=Ss8t7a8n0U4

--spoiler--
yeni başladığım enfes dizi.
bir Wentworth olmayan dizidir.
Izledikce icine ceken, izlemesi cok keyifli dizi. Hapishane dizilerindeki flashbacklerden tabiki payini almistir. Ama karakterlerin zenginligi epey ilgi cekici hale getiriyor diziyi. Izleyin efenim izleyin.
4. Sezonu efsane olan dizi.

--spoiler--
---
Poussey ve Lolly üzdü.
---
--spoiler--
mesaj çok açık. trump'ın obamanın yerini almasına bir ithaf. oyun çok büyük türkiyem.
black is the new orange olarak değiştirilmesi gerekiyor onun çünkü bu bir zafer.

(bkz: trump bey diyeceksiniz)
dipnot: ayrıca bi süre sonra cidden sıkan bir dizi.
Hayvani bir kurgusu, kitleleri peşinden sürükleyen bir senaryosu yok belki ama insanı enteresan bir şekilde kendine bağlıyor bu dizi.

Çok gerçekçi bir anlatım dili var dizide. Hayat mücadelesini birebir yansıtmışlar, sanırım insanı çeken de bu.

Seks sahneleri gırla. Ama olsun o kadarda canım ne olacak. Severek takip ettiğimiz dizilerden. Öneririzde. izleyin, izlettirin.
4 sezonunu bir haftada bitirdigim bittiginde de arkadaslarimdan ayriliyormus hissi yasatan kadinlar hapishanesinde gecen dizi. 5. Sezonu iple cekiyorum.
başlangıcındaki sahne ile hiç alışamadığım ve hiç başlayamadığım dizi. şimdi kim 5 sezon bunu izleyecek.
bi karakter dizisi olduğu için kurgusundan çok karakterleriyle yer eder. "ilk 10 dakikasında beni sarmadı yaaa izleyemedim" diyenler için söyleyeyim dedim.

yeni sezonu da 9 haziranda başlıyomuş. çok heyecanlandım lan. aşırı özledim o tipleri.
mükemmel bir dizidir. öyle uzun uzun diziyi anlatıp izleyeceklere spoi vermeye gerek yok. ilk bölüme bakarak yargılamayın ve mutlaka izleyin.
Bunu izleyenlerin maksadı belli. Abazalarin nasıl bir midesi olduğunu gösterir.

Bakmayın güzel iyi dediklerine. Resmen yokluktan.
Ahım şahım bir kurgusu yok. Ama insanı resmen kara sevdaya tutulmuşcasına kendine bağlıyor. Dün 5. Sezonu bitirdim ve sevgilimden ayrılmış gibiyim. Karakter odaklı bir dizi olduğu için, karakterlerle empati kuruyorsunuz gerçekten çok samimi bir yapım.

Taystee ve tayfasının zenci tavırları beni çok güldürüyor. 5 dakika sonra da ağlatıyor ama. Hayatta ne yaparsanız yapın esaret altına girmeyin temalı bir dizi. Dizi izlemek istiyorum ama bulamıyorum diyorsanız öneririm.
Şükela bir dizi fakat bölüm süreleri fazlasıyla uzun. 38-42 ideal olurdu.
Tek Türk trans birey oyuncusu Denise türkan'la yapılan bir röportaj:

http://www.medyatava.com/...mle-tehdit-edildim_154784
biraz önce ilk 2 sezonunu izlemeyi bitirdiğim mükemmel dizi. dizi düşük güvenlikli bir hanımlar hapishanesinde geçiyor. başroldeki karakterlerin flashbacklerini gösterdiği için oz ve prison break gibi devamlı hapishane ortamında geçmiyor. oz'u pek sevmemiştim, prison break'in ilk sezonuna hayran olup sonraki sezonlarını biraz daha az sevmiştim. oitnb ise ilk sezondan sonra tempoyu düşürmüyor, ikinci sezon da ilk sezon kadar güzel. bence bir şans verin. zaten birkaç bölüm izlerseniz kapılıp gerisini getirirsiniz.

dipnot: dizinin yapımcısı jenji kohan. weeds'i yapan hanım. weeds'i sevdiyseniz bu diziyi de seversiniz.
başroldeki piper adlı karakterin ne kadar gereksiz, itici ve salak olduğu en başından belli olan kadın hapisane dizisi.

başrol dışında yan karakterler oldukça iyi ve ilgi çekici. özellikle de red adlı kadın.

2. sezonun son bölümündeyim fena olmayan ve çoğu zaman saran bir dizi.