bugün

kızı ayırtmak için kapora verme eylemidir. birkaç bilezik ve bir adet yüzük takarsınız, kızı garantilersiniz.
geçen pazar yapılan evlilik öncesi rütüeldir. bir yerde düğün provasıdır.
elbette bir evlenmeden önce birbirini ve aileleri daha yakından tanıma sürecidir, ama onunla evlenme konusunda ciddi bir niyetiniz ve muhabbetiniz oluşmamışsa "hadi bir bakalım, ailelere karşı biraz daha rahat olalım" diye gaza gelip laf olsun diye veya birilerinin zoruyla denememek gerekir. yoksa iş üzücü ve moral bozucu noktalara gidebilir.
Allah belamı versin ki evlenecez, vazgeçeni siksinler demektir.
düğün öncesi sözdür.
şu şekilde gerçekleşir, anlatıyorum;
nişandan önce temizlik yapılır. nişan olur, yüzükler takılır. batan ev için tekrar temizlik yapılır, bir hafta önce yıkanan halılar tekrar yıkanır.
bunca zahmetten sonra kan dökülsün istemeyen taraflar nişanı bozmaz, onu düğün ile taçlandırırlar.
içinde bulunduğum durum. iki senedir bu şekilde sürüyor zor oluyor en iyi nişanlılık 3 aydan uzun sürmeyenidir.
duygularınızdan emin olduğunuz, ailelerin birbirine adapte olduğu ve fazla uzun tutulmaması gereken evlilik öncesi süre.

adetleri abartıp can sıkmamak gerekir, orası da ayrı.
(bkz: ben ettim sen etme)
saçma olduğunu düşünüyorum ne gerek var tamamiyle düğünü yaza yap gitsin.
Kız tarafının düğünde erkek tarafına kalacak olan takılardan bir miktar koparma eylemidir.
Anlamı çok olmayan bir ritüel. Evliliğe hazırlık yolunda çiftin akrabalara biz evlenmeye kesin kararlıyız mesajının yanı sıra çiftin ebeveynlerinin altın toplamak için düzenlediği küçük organizasyonlar nişanlar. Kimi çiftler bu törenden sonra imam nikahı yapıyor. Yapmasalar da çift nasıl olsa evlencez diyerek kimi işlere kalkışıyorlar. Onların tercihi tabi. Denecek bir şey yok bu noktada. Ancak her şeyin gösterişe döndüğü günümüzde nişanın da düğünden tek farkı gelinin gelinlik giymemesi olarak evrilmiş durumda ve bu bana eziyet gibi gelmeye başladı.

Evlenecek olursam düğünü de nişanı da küçük aile ve arkadaş yemekleriyle elden çıkarmayı düşünüyorum.
ne kadar uzun tutulursa o kadar iyidir .. böylece malak erkekleri ve ailesini daha iyi tanıyorsun.. bırak kavga gürültülü, küslükle geçecekse geçsin nişanlılık kimin ne olduğunu görüyorsun.. evlenip boşanmaktansa, nişan bozmak daha iyidir yol yakınken kurtuluyorsun.. yes.
ben mesela en az 3 yıl nişanlı kalacağım.. bu süre zarfında ona çektirmediğim çile kalmayacak bakalım ne kadar katlanacak bana, sümsük.. katlanamıyorsa kıçına tekmeyi basıp uğurlayacağım.
alacağın kadını ya da erkeği ayırtmak, rezerve etmek.
bisiklet almak ama sadece kornasini çalabilmek. uzerine binmek ve ölümüne pedellamak için imza ce düğün lazım gerektir.
(bkz: köprüden önce son çıkış)
Nişanlanıp dünyayı gezmek istiyorum. Çok havalı bence ne evliymiş gibi başın bağlı ne de bekarmış gibi. Evlenmeyecen mi artık diye soranlara nişanlıyım demek güzel olmalı. Evliliğin provası bir yerde.
12 den vurulabilme olsaliginin artmasidir.
çiftlerin birbirini gerçek manada daha yakından tanıma dönemi, bu dönemde nişan atan çiftler çıkabiliyor.
sirket bilgisayari gibi. senin oldugunu bilirsin ama alip ewe goturemezsin ya iste oyle birsey. Bu donem sag salim atlatilirsa bir ust level olarak evlenebiliyorsunuz. Bu donemde cuvallanmazsazaten karada kolay kolay olum olmuyor.
Sevdiğiniz kişinin sevdiği kişiyle gerçekleştiği eylemse koyuyor insana bu aralar duymak yada görmek istemediğim evliliğe bir adım yaklaşma hali.
flörtün resmilesmesi.
Stress dolu günlere merhaba demektir.
Belediye onaylı sevişme belgesi almadan önceki son evre ve köprüden önceki son çıkış.
Mala vurmak için antreman yapmak. Evet.
ilerde bir gün.

elinden tutar parklarda dolaşırım. bisiklete biner gezeriz. ama nerde bende o şans. düzgün insan bulmak çok zor.