bugün

şu zamana kadar yapılmış en iyi türkçe rap şarkılarındandır.
Sagopa ve ceza rao için bir pranga.
geçen gün sagopa kajmer'in ölüm benim doğum günüm şarkısı aklıma gelmişti, dedim neyim var ki'nin beatine o kadar benziyor ki. sonra herkes evden gidince açtım ölüm benim doğum günümü, aklıma balıkesir geldi, çocukken bana ihanet edenler geldi, dinledikçe hüzünleniyordum. sonra ilk verse biterken nakarata girerken altta "sagopa ve ahmet kaya bu ülkeye bir daha gelmeyecek sanatçılardır" altına "sago neyse de bi zahmet ahmet kaya bir daha gelmesin" yazarken onu dinlediğim zamanlar aklıma geldi. sonra ikinci verse biterken "yeniden başlayacaksın bu amınakodumun hayatına" derken bir daha üzüldüm. sonra şarkı bitti anında neyim var ki'ye geçtim. sanki birbirlerinin devamıydı.

bilmiyorum neyim var ki'yi değil başka bir şarkının tanımını yaptım belki ama andırdıkları ve kafamda birleştirince bende yarattığı etkiyi bilseniz... yaşamanızı istemem açıkçası. saygılar.
rap sevmeyen birine bile güzel gelebilecek bir şarkıdır ve harbiden de güzeldir.
titanlar savaşı gibi düet. türkçe rapin iki efsanesinin geride bir tane de olsa düet bırakmış olması güzel.
Dinlediğim müzik türüyle pek olmasada apayrı bir tür olmasına rağmen, her kesimden insana hitap edebilen rap harikası. işlediği konu ve göndermeleri gerçekten çok etkileyici. Keşke böyle mihenk taşı eserler ülkemizde daha çok çıksa.

` ********`

genede gül bir kez be
bir kere gül be
senede bir de olsa
gül bu çöl de yeşerir elbet
sabah biter ve biz de
sınırın ortasında kaybolur gider de
sözlerimizi ve rapimizi
miras bırakırız yeter
Rap sevmeyen insanların bile dinlediği efsaneydi.
Çok güzel sözleri olan şarkı.

bir bahçemiz var;
bir taraf çiçekli, bir tarafsa çöl.
bir tarafta gökkusagi, öbür tarafsa çöl.
sınırda kalmışlardanız biz.
hep sınıfta kalmışlardan çok uzaktayız;
sıkıntı çekmişlere yakın bir yerde.
çölde kazanilan zaferler;
hepsi kanla yazilir.
ahmak olmasaydın insan;
tüm zaferler dostça kazanilirdi.
her gün dogumundan gün batimina,
her geceden gündüze işlenen bir suç var.
her bir yerde bahçemiz var
cümle derde ol deva diye dua ederdi günde bin defa
fayda yok! bu çok fena...
çare yok! bu bir bela...
sanki yoktu basta...
hepsi kalsın...
alemimde sagopa ve ceza,
rap için bir pranga...

ilham perilerim,
yorgun ellerim
ve miskin armağan düşüncemin
yaninda bir emanetim bu bedene.
(zor)
yıllarim bir yetki verdi;
etki tepki oldum.
kendimin hudutlarinda bir çiçektim, ordum.
onca tarla doldum.
bir şafaktim;
askerin duvarda yırttığı bir takvim yapragında.
geri kalan umut rakamlar oldum.
istediğim yerdeyim.
1-2 dakika verin bu adama konuşamaz.
dilim tutuldu.

fincan kahvem hatrina saydim
bir yudumluk askim deli sarhos
komplo ordularin gardiyanlarin
neyim var ki raptan gayri?

akar sular bu bahçelerde.
kurtulur zebanilerden.
akmayan suyu bile çölde
çesmeler var her bir yerde; bul!
olmaya çalis bir kul!
istedigimiz yekti sulh!
olmasin altimda çul!
olmasin param ve pul!
genede gül bir kez be!
bir kere gül be!
senede bir de olsa,
gül bu çöl de yeserir elbet.
sabah biter ve biz de
sinirin ortasinda kaybolur gider de
sözlerimizi ve rapimizi
miras birakiriz yeter!

ey rapin sebepsiz anlamı!
damarlarımda gezine dur.
şakaklarimda kan birikmiş,
ben bir cümlelik bir nokta değilim!
şiirlerimle gömülecek adım
satırlarimda geçmişin tokat izleri...
(ceza - anlat)
ellerimde karakalem,
kara gözüm seyirde.
yollarimda yolunu gözledigim bir yolcu
malubum...
yaradan allah'im! gençligime mahcubum
oyuncak bir tabanca elime hakim oldu,
çok alıştım...
ben bugünde yaşıyorum;
yarında meçhulüm.
bin yasak ve bin cezayla ilelebet mi yaşıyorum?
bir bal olsam, damlasam.
bu yeryüzünde bir kalbim, nefretim
ve var olan bin cezam...

türkçe rap in mihenk taşıdır.
rap te üstad sago der yavastan ilerlerim.

(bkz: rap dinleyin)
ağır ergen şarkısı.
Ceza ve sagopa kajmerin ortak rap çalışması. Çok iyidir.
CEZA:

Bir bahçemiz var; bir taraf çiçekli, bir tarafsa çöl, bir tarafta gökkuşağı, öbür tarafsa kör.
Sınırda kalmışlardanız biz, hep sınıfta kalmışlardan çok uzaktayız, sıkıntı çekmişlere yakın bir yerde.
Çölde kazanılan zaferler, hepsi kanla yazılır, ahmak olmasaydın insan tüm zaferler dostça kazanılırdı.
Her gün doğumundan gün batımına, her geceden gündüze işlenen bir suç var, her bir yerde bahçemiz var.
Cümle derde ol deva diye, dua ederdi günde bin defa, fayda yok, bu çok fena, çare yok, bu bir bela!
Sanki yoktu başta hepsi kalsın, âleminde Sagopa ve Ceza rap için bir pranga.

SAGOPA KAJMER:

ilham perilerim, yorgun ellerim ve miskin armağan düşüncemin yanında bir emanetim bu bedene. (Zor!)
Yıllarım bir yetki verdi, etki tepki oldum, kendimin hudutlarında bir çiçektim, mordum, onca tarla doldum.
Bir şafaktım, askerin duvarda yırttığı bir takvim yaprağında geri kalan umut rakamlar oldum.
istediğim yerdeyim, bir iki dakika verin bu adama konuşamaz, dilim tutuldu.

NAKARAT (SAGOPA KAJMER)

Fincan kahvem hatırına saydım
Bir yudumluk aşkım deli sarhoş
Komplo orduların gardiyanları
Neyim var ki rapten gayri?

https://youtu.be/wvpKM3AIHV0
ceza ve sagopanın en sevdiğim şarkılarından birisi insanı gerçekten çok mutlu ediyor dinlerken, yıllardır eskimeyen kalitesi ise, günümüzde rap müziklere baktığımızda nerden nereye gelmişiz keşke geriye doğru gidebilsek düşüncesine kapılmamızı sağlıyor.
https://www.youtube.com/watch?v=J7qInjEuU0Q

Cezanın kendi kanalında 2 gün önce paylaştığı çok eski bir parça, sanırım bir adımdır barışmaları için.
ceza ve sago'nun türkiye'deki rap'in standartlarının zirve yapmasına sebep olan şarkısı.

sago, geçen günlerde "ben 3 repçi tanırım." demişti. biri sevdiceği, biri kendisi, biri de unuttuğum alakasız biriydi. yok yani öyle bir şey. ayrıca, yanaşan kişinin ceza'dan ziyade sago olması gerekli.
Bazı kesimlerce "tükre rap'in istiklal marşı" olarak adlandırılan 2004 çıkışlı sagopa kajmer ve ceza eseridir. Evet eserdir, sıradan bir şarkı değildir. Küçükken az beklemedim dream tv'de klibi yayınlansın diye.
yıllar sonra tekrar ceza&sagopa rap klasörüne tıklamamla beraber yeniden gün yüzüne çıkan rap sevdamın doğrultusunda, bıkana kadar dinleyeceğim duygu yüklü, harikulade parça. gerçekten de sagopa ve ceza rap için bir prangaymış ama o zincir koptu ne yazık ki. lütfen fincan kahveniz hatırına sayın ve barışın!

(bkz: bir am uğruna ya rab ne dostluklar bitiyor)
eskilerden bir tattı bu. bu öyle böyle olmayan bir tat. bu şarkı, esrardan gözleri bozulan yakını göremeyen babası belli olmayan arkadaşımı getirir aklıma.internet cafe de knight online diye bir oyunda, kurduğu site sayesinde karekter soyup biraz para kazanan adam. en son intihar etmişti. bu şarkı, lisede şehrimin bütün çıkmaz sokaklarını bütün kestirme sokaklarını ezbere gözü kapalı koşabilen arkadaşlarımı hatırlattı. bu tabii onların iş gereğiydi.
hatırlıyorum bu şarkının klibini gerçekleştirmiştik, fakat sonunda birbirimize silah çekmemiştik. hatırlıyorum kırık çocuktaki gibi istasyona kartonu serer öyle robot dansı yapardık ki kalbinizi teneke sanırlardı.
hatırlıyorum da birbirimizin graffitierini kıskanıp üzerlerine "aşık liseli" "87/11" falan yazardık.
iyi bir motive eseriydi bu sedâ.
Türkçe rap'in çıkılabilecek en üst noktası.

Keşke birlikte tek bir şarkı daha söyleseler. Keşke.
sagopa o ceza köpeğiyle 1 daha feat yaparsa sago luğu kalmaz.
bir daha asla...
bir bahçemiz var bir taraf çiçekli bir tarafsa çöl...
youtube vesilesiyle tekrar dinledim. bunun üzerine bir parça daha gelmez. belki barışırlar diyorum ha , belki.
fincan kahvem hatrına saydım
bir yudumluk aşkım deli sarhoş
komplo orduların gardiyanların

fincan kahveleri hatırına barışması gereken iki büyük rapçinin düeti. hazır kolera da aradan çekilmişken..
yılların rap/hiphop dinleyicisiyim. fakat pek kaliteli bulmadığım için türkçe rap dinlemem. ama nedense bu şarkıyı sürekli dinlerim. türkçe rap/hiphop'ın standardının çok üzerinde bir şarkı, belki de türkçe rap'in en iyisi.
Senden başka.