Kpss ile atanmış kimya mühendisi tanıdığım var.
Ben ziraat mühendisiyim, kpss ile atanıp memur oldum ama 9 ayda istifa ettim
Masa başında emir almak bana göre değil
Kpss p3'te derece yapmaları gerekiyor. Yanlışsam düzeltiniz.

Edit: hukuk ve iibf mezunlarının girmek için yarıştıkları a sınıfı kariyer memurluklarında da 95'e yakın puan alınması gerekiyor ki bu 95 puanı alabilmek için gk-gy, hukuk, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, iktisat, maliye, çeko, muhasebe, istatistik ve işletme testlerinden çok az fire vermek gerekiyor.

Örneğin p4 ile alım yapılan bir a sınıfı kadro için ( gk-gy, hukuk ) p6 ile alım yapılan bir kadro için (gk-gy, hukuk, kamu yönetimi ) testlerinin çözülmesi gerekiyor. tabii bu 95 puanı almak demek iş bulma garantisi de sunmuyor. bu puan sadece ilk basamağı teşkil ediyor. çeşitli kamu kurumları ya yeniden yazılı sınav ya hem yazılı hem de sözlü sınav ya da sadece sözlü sınav yaparak sizi bir daha bir daha sınava sokuyor.

Ez cümle kamuda çalışma hayali olan birinin 90-95 bandında bir puanı hedefleyerek çalışması lazım. Durum bu.

Edit 2: kpss'den 95 puan alabilecek kadar yetenekli bir insanın 45-50 bin tl maaşla çalışması buna karşın daha yeteneksiz ama nüfuzlu insanların özel sektörde çok daha fazla paralar kazanabilmeleri ise bu coğrafyanın adaletidir.

edit 3: artık daha nitelikli olan kurumlar kpss'ye ek olarak yds'den asgari 70 puan da istiyorlar. kpss'ye çalışanların zor da olsa şu yds'ye yüklenmelerini ayrıca tavsiye ederim. 35 yaşınıza kadar kpss'ye öyle ya da böyle girersiniz, iyi yds puanınızın da olması fark yaratır.
Kamuya girmek için 90 almak lazım.

Şemikoğlan üniversitesi’nde robotik bilmem ne mühendisliği okuyan adamın hangi g.tüneymiş doğru düzgün kpss almak..

Kamu da kollarını açmış, milleti bekliyordu sanki..

Denilebilir ki, torpil dönüyor..
Torpil olarak addedilebilecek bir sistem var ama o zaten çok çok zor. Kalan sözlü sınavlı girişlere gelince.. adam yine yüksek bir kpss alacak, sözlü için kendini paralayacaksın.. 45 kpss almış adamı padişah olsan sözlüyle mözlüyle bir yere sokamazsın.
Mühendisse mühendisliğini yapsın, memurluk nedir?
Yahu muhendissen niye memur oluyon kardeşim?

La havle!

Niye okudun sayısal kafa patlattın tövbe est...
Elektronik muhendisiyim hanfendi git ötede ağla.

Piyasada Para kazanmayı beceremiyenleri mühendis yapmasınlar. Vallaha analitik zekası olmayan asalakları.
Ben 1 yillik comezler haric hic agari ucret ayarinda Alan muhendis gormedim.

Çapini vizyonunu senin... herkesi kendiniz gibi sunepe çapsiz, uretmeden tuketen zannetmeyin... gece gunduz calisma senede toplasan belki 10 gun oluyo o kadar..
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Üniversitesini kazanabilmiş bir mühendisin, sadece mühendis kelimesinin verdiği gazla kendini bir şey zannetmesidir.

Memurluk onun nirvanasıdır ve bu gerçeğe uyanması onun muhtemelen 20 işsiz yılına mal olacaktır.

(bkz: kasiyer)

(bkz: geçmiş olsun)
Memurlar fakirya ondan.
ben memurluğa toptan karşıyım kardeş... sağlık güvenlik eğitim hariç memur sayısı asgariye inmesi gerektiğini düşünüyorum..
Kpss-A ömrümün 4yılını aldı ve çok şükür sonu selamet oldu. Allah çalışana kolaylık ve sabır versin.
Mühendislerin memur olmayı düşünmemesi bence gayet olumlu bir şey. Atanamayan öğretmenler diye aptalca bir meseleden dolayı yaygara koparmıyorlar en azından. Benim gençliğimde de atanamayan öğretmenler problemi vardı 20 yıl sonra hala aynı problem varsa öğretmenleri atamayan devlette değil öğretmenlik okuyanda problem vardır. Ama böyle bir sorunu mühendislerden duymuyoruz. Ve öyle kalmasını tercih ederim.
sanılanın aksine, yeni mezun mühendisler yıllardan beri asgari ücrete yakın maaşlarla işe başlarlar ve bu çok normaldir.
biz de öyle başladık. sonra evinizde, elinizde olan pek çok şeyin nasıl olacağına karar verecek seviyelere geldik.
övünmek için yazmadım, seviyorduk.
yeni mezun mühendislerin sahip olduğu tek şey mühendis kafasıdır.
4 senede fakültelerin yaptığı en önemli iş budur.
mühendis kafası oluşturmak.
zaten 4 sene gibi kısa bir zamanda, her gün milyonlarca gb bilgi üretilen bir zamanda ne öğretilebilir ki.
mühendis kafası oluşturmak çok önemli bir iştir.
çalışmaya başladığın işte, seni bir senede o işi en iyi bilenler arasına sokar.
sonraki bir senede bunu çevrenin kabulu için harcarsın.
3 senede o işletmede lider olamayan mühendis azdır ya işi sevmiyordur ya da başka bir sorun vardır.

ayrıca konu açılmış, sohbet edilmiş başlıkta anlıyorum ama zor mühendislik kolay mühendislik diye bir ayrım yoktur çünkü mühendislik tek bir bilimdir adı da mekaniktir.
gıda mühendisliği, yiyecek üretim ve bozulma mekaniği ile çalışır
kimya mühendisi, kimyasalların mekaniği ile ilgili çalışır
elektrik, elektronik, pc mühendisleri, bildiğin kapı mekaniği ile çalışır. açık kapı, kapalı kapı.

o yüzden hiç bir mühendisliği gözünüzde büyütmeyin ya da küçültmeyin.
öğreneceğiniz tek şey o mühendislik dalının mekaniği kendine ne şekilde adapte ettiğidir.
misal dişli çark mekaniğinde parçalar birbirine dokunarak iş yapar, uzay mekaniğinde gezegenler dokunmayı kaldırıp çekim kuvvetleri ile iş yapar ama mekanik kurallar ikisinde de aynıdır.
bunu kimya, pc, gıda, çevre mühendisliğine de uyarlayabilirsiniz
komik kamuda binlerce memurluk yapan mühendis var. Hemde dümdüz memur olan.