bugün

diziye göre padişahın sadece seks yapmasıyla memleket ileriye gidiyor. ulan allahsızlar deniz baykalın başını niye yediniz !
doğuyu, batıyı, uzağı, yakını dize getiren, alayına gider yapan koca osmanlı padişahı kanuni sultan süleyman'ın hürrem sultanla mercimek-i fırına vermeden önce nası tedirgin olduğunu gösteren dizi. la bi siktirin gidin çay koyun. adam dünyaya sakso çektirmiş, devşirmeye mi domalacak.

edit: aklıma gelmişken kafama takılan bi diğer husus bundan 5 6 sene önce hürrem sultan ve kanuni ile ilgili gülben ergen ve ali sürmeli'nin oynadığı bir dizi vardı. şimdi orada kanuni'yi oynayan ali sürmeli tam bilemedim ama varsın olsun 1.75. burada oynuyur halit ergenç adamın boy 1.85. bana şimdi teferruata takma sebo demeyin. ben 1.85 olaydım kıvancın yerine benim adımı konuşuyodunuz sol frame'de amk. velhasıl hangi dizi bizi s.kiyo onu çözemedim. araştırmalarım devam edecektir.
belli ki hatrı sayılır bir bütçe ayrılmış, dikkat çekici oyuncular ve ve yönetmenler seçilerek çekilmiş dizidir.

sayfalar dolusu bu diziye bok atanlara da soruyorum: madem çok biliyordunuz da arkadaşım, buyrun siz bizi tarihimizle ilgili aydınlatın öğrenelim. rtük'e dizi iptal edilsin diye yaygara yapacağınıza, dizi yapımcılarına o aklı verin de daha iyi hale getirsinler o zaman. hem tudors çakması diye eleştir, hem de o seviyeye en azından yaklaşmaya çalışınca da bok at.

hiçbirşey yapmayıp yerinden kuru gürültü ve eleştiri yapanlar, bulundukları topluluğa en çok zarar verenlerdir. bunu bilir, bunu söylerim. Yapanlar ne yapmış ki diyenler için:

http://hurarsiv.hurriyet..../shownew.aspx?id=16570515
http://forumgazetem.com/t...rini-arastiriyor/2010/12/

Kendi dizilerine yağ çekiyorlar diye düşünüyorsanız da:

http://www.nytimes.com/2010/06/18/arts/18abroad.html
http://mideast.foreignpol..._conquer_hearts_and_minds
http://www.huffingtonpost...peras-capti_n_190323.html
http://uk.reuters.com/article/idukl633715120080726
kanuni'nin şair yönününü de düşününce, dizinin ileriki bölümlerinde
aşkın o mavi gözlerdeki yansımasını zevkle izleyebiliriz.

sarayda bir de nebahat çehre gibi bir kadın varsa, entrikanın, kadınlar arası mücadelenin,
nasıl oyunlara dönüşeceğini göreceğiz.

arkadaşların anlamadıkları olay şu, bu diziyi kesinlikle aleksandra'nın gözünden izleyeceğiz.

yani senaristin kalemi, yönetmenin kamerası, onun tarafında duracak sanırım. bu anlamda kanuni'nin eşi pasif kalacak.
işte o pasifliklerde nebahat çehre hemen devreye girecek.

kadınların fendi karşısında, bakalım kanuni ne yapacak!
ne diyeyim, şu haliyle halit ergenç, hepsinin hakkından gelirim gibi bakıyor.
pek bir sikici hani!
beğendim ilk bölümünü fakat neden bu kadar tepki aldığını anlamadım . gerçekten padişahların karıları, odalıkları, cariyeleri vardır ve geceyi her gün birinin yanında geçirirler. kanuni de bunları kullanmıştır. Ecdadımıza bir hakaret falan değildir gerçeklerdir .koca osmanlı tabi böyle şeylerle büyümedi ama dizi bu biraz gerçekci bakmak lazım insanların dikkatini çekmesi lazım ve daha ilk bölümdende bunu başarmıştır . Gelecek bölümler, savaşlı aksiyonlu bölümler merakla beklenmektedir.
tabi mantık hataları yokmu var,
-sarayda kadınların dekolte giymesi
-halkına içkiyi yasaklayan kanuni'nin içki içmesi *
-ek olarak hürrem sultanın gerçek isminin roxelanne diye biliyorum ben (yamuluyorsam düzeltin lütfen)ama dizide alexendra olarak geçiyor ?

edit:genelde batıda roxelana diye bilinirmiş vede içki içilmiyormuş greysku,cocytus'a ve ma bella'ya teşekkürler efendim bilgilendirmeler için
zorunlu edit: Koskaca Kanuni Sultan Süleyman'a '' Sülüman '' desem kalkıp beni de s*ker affedersin yani sonuçta.**
sırf merve oflaz ve nur aysan için bile izlenebilecekken, bir de utanmayıp bal gibi kaliteli olan ve uzun soluklu - 3-4 sezon olursa iyi olur - olmasını dilediğim show tv' nin yeni dizisi.

ayrıca dizideki cariyelerin %90' ı alexandra' yı canlandıran hatundan kat ve kat daha güzel. zevkler ve renkler tartışılmaz tabi fakat şahsi görüşüm bu yönde..
Senaryoyu daha iyi anlamak isteyenler
(bkz: moskof cariye hürrem) adlı kitabı okuyabilirler. Dizi izlenebilirlik açısından iyi biraz zikiş biraz da dövüş koydular mı dadından yinmez. Bu arada engin günaydın yardı tekrar müthiş rol yapıyor sanki burhan hareme girmiş gibi umarız konuk oyuncu değildir de her bölüm görürüz kendisini.
Padişahlarda insandı sonuçta ve haremleri cariyeleri olan insanlardı bu adamların padişahların insani yüzünü göstermesi suçsa bilemicem ama yapılan yorumlarda sadece osmanlının torunuyuz asarız keseriz tarzı düşünen kişilerin adeta bir osmanlı tarihi uzmanı gibi yorum yapması çamur atması ilginç.
tarih resimlerine baktığın zaman kanuni yerinde olmaktansa halit ergenç' in yerinde olmak daha iyi sanki. o ne hürrem olm
Havai fişekler te kaç bin yıl önce çinde bulundu kanuni döneminde de kullanımı yaygındı. Havai deyince akkınıza tatil yeri olan (bkz: hawaii) gelmesin havai arapça havayla ilgili bir sözcüktür.
fragmanı ilk gördüğümde film zannettiğim dizidir.
oyuncu kadrosu çok iyi, engin günaydın'ı bir daha görmüş olmak sonraki bölümler için büyük merak uyandırdı bende.ama halit ergenç ve başrol...binbir gece izliyormuş gibi oldum.aynı mimik, aynı ses tonları...ilk bölüm yatak sahnesinde bitince şehrazat falan gelip: "şunu 500 bin dolar yapalım mı?" diyecek sandım iyi mi.
Kanal d deki şüphe adlı diziye fark atacak dizidir. Az daha seks ve savaş sahnesi daha koyarlarsa bu iş olur.
fragmanından gerçekten de ilk başta film zannedilen show tv de başlayan dizidir. bunun için çok uzun süren bir hazırlık yapılmış olmalıdır fakat show tv gibi bir kanaldan beklenmeyecek kadar iyi denilebilir. aynı saatlerde kanal d de yayınlanan şüphe nin geride kalacağı tahmin edilmektedir. şimdi bu dizi daha önce de örnekleri olduğu gibi ilk bölümde dikkatleri çekmek için titizce hazırlanmış fakat sonraları bozan bir dizi mi olacaktır? kadrosuna ve görsellerine bakılırsa öyle değildir. yabancı kızı oynayan kızın ses tonu çok kötü.. bir şeyi de söylemeden geçemiycem, aşk ı memnu da anne ve kızı oynayan oyuncular, aradan çok zaman geçmediği halde yine bize sanki o oyuncularmış gibi gelmedi.
türk halkına tarih izlettirmek istiyorsan aşkı kullanman gayet doğaldır. neden bu yaygara anlamadım. dizi başarılı, oyuncu seçimleri çok iyi. sadece tarih izlemek isteyen belgesel izleyebilir, unutulmaması gereken bunun bir dizi olduğu, durumu abartmayın. osmanlının çöküş nedenleri olarak bu zevki sefa hayatınında payı vardır, bunu yadsımak asıl saçmalık olurdu. ayrıca, aşk meşk kısmına yoğunlaşmaktansa kanuni'nin ne kadar önemli bir padişah olduğunu, yenilikçi bir padişah olduğunu anlamaya çalışmak daha mantıklı, ayrıca koskoca padihaşı kendine aşık etmiş, yüz yılın aşkına imzasını atmış bir kadınıın (hürrem sultanın) ne kadar önemli olduğunu anlatmak için bunca cariyeler ve saray hayatının ihtşamını göstermek gerekirdi.
diziyi beğenmedim.
buradaki çoğu kişide güzel galeyana gelmiş. neyse sevişme kısmına gelince idrak edilemeyen nokta ingiltere,fransa,roma imparatorluğu vs. , kral padişah herneyse bunların hepsi erkektir ve erkeklerde çüküne düşkündür. kimse abowww süleyman sevişiyormuş adamı nasıl göstermişler demesin .bütün bu adamlar en sonunda bir kadına yada adama saplanıp kalmıştır ve geriden geriden ülkeyi hep bu adamların çüktükleri kişiler idare etmiştir. bu gayet açık ve nettir ve hep böyle olmuştur.
(bkz: alexandra nın da az motor olmaması)
ülkücülerin, muhafazakarların ve ulusalcıların salak yorumlarına maruz kalan dizidir. bu açıdan az da olsa ülkede birlik ve beraberlik sağlanmıştır. kanuni neden karılarla sevişiyor diyenler var ya kafayı yiycem, beyler adam erkek, seni mi sikecekti? bir de böyle devlet yönetilir mi diyenler ver. lan zeka her yüzyıl da devlet yönetenler toplu sikişir karılarla, sen şu an kendini yönetenleri tek eşli mi sanıyorsun? zındık!
adını 'atalarımıza hakaret eden dizi...' gibi şeyleri pek çok yerde görmemle öğrendiğim dizidir. çok beğeneni görmediğim ama çok tepki verenini gördüğüm dizi. yarın falan heğ duycaz bu dizinin adını. rtük'e şikayet falan...
(bkz: gecenin bi yarısı çişi gelmek)
(bkz: gecenin bi yarısı entry girmek)
fena olmamış lan daha ilk bölümden kesin bi yargıya ulaşamasam da izlenebilir gibi duruyor...

amma ve lakin;

- öncelikle o ne biçim tahta çıkış töreniydi lan öyle aile içinde nişan yapar gibi 10 kişiylen...

- koskaca kanuni'ye sülüman dediler ya orda bittim hacı ben .

- hürrem olacak aleksandra ablanın gideri var ama o dans ile sülüman'ı etkiliyorsa sülüman'ın durum fena hacı...

- ve gecenin en önemli olayı benim adıma; kanuni'nin "türk kızları gitsin rus kızları gelsin" ekolünün yaratıcı olduğunu öğrenmemdir...

vel hasıl kelam atalarımıza hakaret ediyor diye sövmeden önce diziye bir kaç bölüm daha şans vermek lazım... hiç değilse nebahat çehre ve okan yalabık'ın oyunculukları hatırına bile verilebilir o kredi...

sülümaaaan... ahahahaha *
daha ilk bölümü yayınlandı, net yorumlar yapmayalım da ilerleyen bölümlerde süleyman'ın şu önemli kararı dizide işlenecek mi?..

''padişahlar da yanlış karar verebilir, yanlış işler yapabilirler. onları denetleyecek, gerekirse müdahele etmeye yetkili olanlar yeniçeri ve ulemadır''

ve bunu kanunlaştırmıştır, o yüzden kanuni sultan süleyman'dır...

osmanlıcı şakirtler bilmez bunları...

yeniçeri, ulema = asker, üniversite...

ne kadar da aynı de mi?

edit: bu bahsettiğim olay işlenmeyecek ise, hoş değil boş bir seada olacaktır.
merak edilen bir konu da, şimdi osmanlı hanedanı ve padişahlar bu kadar dinlerine bağlı iken, dizide olduğu gibi binlerce kadın içinden birini o gün görüp sen burada kal diyip hemen onunla mı olmaktadır? dinlerine bu kadar bağlı iseler nikah kıymaları gerekmiyor muydu?

not: hürrem sultan filminde öyle oluyordu da. ayrıca bazı sahneleri ve dekorlar o filme çok benziyor.
http://haber.mynet.com/de...ri/549171/16#haber-baslik

http://galeri.uludagsozlu.../r/muhteşem-yüzyıl-96817/
venedik elçisinin padişahın önüne bir getirilişi vardıki, bugünkü durumumuzu düşününce vay be dediğim dizidir.
gerçi daha onlardayız ama yine de 21. olmayandır.
an itibariyle dersine çalışılmış (kostümler, detaylar vs.) izlenimi veren tarihi dizi. osmanlı devleti'ni kötüleme niyeti görünmüyor, tamamen yücelten bir anlayış da yok, ama belli bir sempati ile bakış açısı olduğu söylenebilir. daha detaylı yorumlar için birkaç bölüm daha izlenmeli yine de. biraz the tudors öykünmesi seziliyor bu arada.