(bkz: Osmanlı Devleti/#32539476)

Devşirme sistemiyle saraya doluşan kancık Paşalar yüzünden koskoca Türk devletinin nasıl battığını izlediğimiz dizi. Devlet soysuz Paşaları keseceğine yiğit şehzadeleri kesmiş allah da belasını vermiş böyle düzenin.
padişah genç osman'ın dönemi hakkında 1-2 okuma yapınca hakkında epeyce spoiler sayılabilecek bilgiye ulaştığım dizi. ama burada açıklar mıyım? açıklamam, spoiler olmasın dizinin takipçilerine.
genç osman'a tecavüz edilmesini es geçecek olan dizi. muhtemelen nasıl öldürüldüğünü göstermezler bile...
Hiç izlemedim ve ön yargılıyım diziye karşı. Gene haremdir dizinin anafikri.
Muhteşem yüzyıl biterken bunun fragmanı çıkmıştı. Ohooo demiştim çok var daha şimdi bitecekmiş bile. Zaman çabuk geçiyor.

Hiç izlemediğim dizi.
tadında bırakmayı bilmeyen yapımcılar. koca osmanlı 600 yıllık bi devir bi sultan süleyman mı var padişah git 4. murat ı çek lale

devrini falan çek niye hep aynı konuları çevirip çevirip anlatıyorlar anlamış değilim.
En son beren saat in ilk girdigi bolumu izlemistim simdi ikinciye ilk defa izliyorum.
Padisah bile degismis.herkes sultan olmus.

medcezir deki evin spastik hareketler yapan yaman ın gotunden ayrilmayan zengin cocugu burda iyi dokturuyor.
Hatta bi onceki ahmet i canlandiran adamdan bile daha iyi oynuyor.
beren saat'in kösem rolüne olmadığını düşündüğüm dizi. sanırım hülya avşar da oynuyormuş ama inanın ona hiç denk gelmedim. beren saate de fragmanlarda falan rastlamıştım.

sen bihter ziyagilsin, kendine gel!
Safiye sultan ın Polat alemdarla bir akrabalığı var mı merak ettiren dizi. Kadın bug bulmuş ölmüyor AMK.
(bkz: tutar ama başını)

kanuni den sonra boka saran hic. zevki olmayan bos saçma bir dizidir kendisi.
şuan iskender'in öldüğü dizi.

eğer gerçekten öldüyse tarihin akışına uyulmamış oluyor.
dün geceki bölümde sultan osman'ın çılgın attığı dizi.

--spoiler--

bir bölümde hem biraderini boğdurdu, hem şeyhülislamın kızını alıp dünyaevine girdi, hem de lehistan seferine çıktı. anlaşılan haftaya onun dönemini bitirip padişah değişikliğine sırayı getirecekler.
--spoiler--
sultan mustafa karakterini canlandıran oyuncunun harikalar yarattığı dizi. oğlan çok karizmatik lan. değişik bir tılsımı var.
genç osman'ın ölümünü sabırsızlıkla beklediğim dizi.
Eğer gerçeği yansıtacak olurlarsa ilk defa tecavüze uğrama sahnesi izleyeceğiz eheh.
dün akşamki bölümde şehzade mustafa performansları bombaydı. özellikle "kafesten uçma" sahnesi muhteşem olmuş.

sultan osman'ın lehistan seferinde sırıtan bir husus, hava şartları o kadar kötü olduğu -ki bir yerde sultan da andı bu durumu- halde , ortalığın yemyeşil, güllük gülistanlık görünmesi, en ufak bir kar kış emaresi görülmemesi olmuş.

yalnız sultan osman ile ilgili şu son iki bölümde tarih danışmanlarından epeyce istifade edildiği aşikar, bayağı tarihi detay kullanılmış.

sultan osman'ın güçlü padişah olma çabası sık sık vurgulanırken, yeniçerilerin çıkardığı arızalar karşısında 18 yaşında bir genç olarak yer yer düştüğü zor ruh halleri de fena yansıtılmamış.
(bkz: myk şehzade mustafa nın kafesten uçma sahnesi/#32723251)
izleyenin mal olduğu, tarih ile hiç bir alakası olmayan dizi.
safiye sultan öldü. darısı polat alemdar'ın başına.
bu kadar saçma bir dizi görmedim Çünkü tarihi yanlış anlatıyor muhteşem yüzyıl tamam iyiyidi bu ne yani zaten onda biraz ** yaptınız şimdi de sıvıyorlar.
genç osman'a yapılanları gayet gerçekçi bir tavırla anlatan dizi. valla ben şaşırdım, olanları bütünüyle anlatmaya bir tarafları yemez diyordum, helal olsun.

sezon finali gayet iyi giden dizi.
genç osman ın ölümünü tüm gerçekliğiyle anlattığı bir sezon finali yapmıştır

https://www.youtube.com/watch?v=n5aSASiibo8&ab_channel=Muhte%C5%9FemY%C3%BCzy%C4%B1l:K%C3%B6sem

sonraki olaylar biraz aceleye gelmişti ama yine de tarihi gerçeklik bakımından genç osmanın boğulma sahnesi kusursuz kösemin olaylara bu kadar dahil olması abartı yalnızca.
müthiş bir sezon finali yapmış dizi. sultan osmanın linç sahnelerinde etkilenmemek elde değildi gerçekten.

--spoiler--
edit: bu arada bir bölümde herkesi öldürdü la adamlar. vildan ataseveri de gönderdiler, bir tek beren saat kaldı.
--spoiler--
Genç Osman'a zindanda tecavüz edilmesini göstermemiş, Adamı yalnızca ipek urganla boğdurmakla yetinmiş dizi.
genç osman'ın katledilişinde kulak kesme olayını abartılı bulanlar olmuş. aslında o sahne izleyiciye bir mesaj içermekteydi. adamlar diyorki genç osman hunharca aklınızın alamayacağı, bizimde bunu yayınlamaya götümüz yemediği için bu sahneyi çektik. olay budur.
Müthiş bir sezon finaliydi gerçekten. ilk bölümden beri kaçırmadan izleyen biri olarak söylüyorum ki keşke 'çoğu' bölümü böyle tarihe uygun, hareketli olsaydı da daha başarılı izlenmeler elde etseydik. Ama ben özellikle bu bölümle diziye laf edenlerin çenesinin çok güzel kapatıldığına eminim. Sezon finaline gelirsek Taner Ölmez çook iyi bir iş çıkardı. O çaresizliği, hüznü öyle bir yansıttı ki tam anlamıyla Genç Osman oldu ya, harikaydı. Ekibi ise tebrik ediyorum hiç bir detayı atlamadan kasık sıkması, Yedi kule de yeniçerilerin Osman'ı zor zapt etmeleri, kulağını kesip Halime Sultan'a götürmeleri vs. çok iyi yansıtıldı. (Tecavüz sahnesi zaten imkansızdı malum öyle birşey olsa rtük maalesef ki Star tv'yi kaldırırdı komple) Zülfikar ve Cennet Kalfa'nın ölümlerine ise çok üzüldüm. (Gerçi Gazete Vatan'ın haberine görse Cennet Kalfa ölmemiş yeni sezonda olacakmış, doğru olabilir çünkü ölümünü göstermediler.) Davut Paşa, Halime Sultan ve Dilruba siz nasıl hainlersiniz Allah'ım sinir ettiniz beni. Ruhunuzu teslim ettiniz de rahatladık yani. Bu arada Dilruba sultan'ın, cennet kalfayı ispiyonladığı sahne müthişti. Esra dermancıoğlu da iyi oynadı lakin Öykü karayel o yarım dakika da oyunculuğunu Allahuekber dağlarına çıkarttı tekrar tekrar izledim o sahneyi çok iyiydi, tebrikler öykü karayel.. Kösem Sultan ise gittikçe daha da iyi oturuyor role, o da iyi iş çıkarttı. Heleki Osman'ın harap halde ki haliyle denk geldiğinde 'Dik dur aslanım, dik dur!' diyip eliyle doğrultmaya çalışması beni çok duygulandırdı. Beren Saat yeni sezonda eğer kendini 'Daha iyi geliştirecekse' görmek isterim kendisini. Dizi de tek sevmediğim yer ise Osman öldürüldükten sonra çalınan Samanyolu tv'den araklanmış gibi bir müzik kullanılması. Çok daha çarpıcı bir müzik kullanılabilinirdi. Bu parça Safiye Sultan'ın cenazesinde de çalmıştı gerçekten çok çirkin bi parça lütfen çalmayın bir daha. Hiç bir duygusu yok yani, iğreti duruyor. Bak Zahid bizi tan eyleme harikaydı ona sözüm yok lakin diğer parça gerçekten çok kötüydü.. Neyse Murat devrini deli gibi sabırsızlıkla bekliyorum. inşallah yeni sezon çok daha güzel olacak. Bu sezon ekip yaptığı hatalardan ders çıkarır inşallah ki yeni sezon bomba gibi devam eder.. Hadi hayırlısı eylül de görüşmek üzere..