bugün

biraz tarihimizi aslına uygun gösterseniz n'olur amına koyayım ya?
(bkz: muhteşem yüzyıl kösem dizisinde tarihi hatalar)

17. yüzyıl, padişah hasta ve padişahın gözdesi çıkıp isyancılarla pazarlık yapacak öyle mi?

kayarlar lan ona oracıkta.
bildiğin kayarlar. ne kafası yaşıyorsunuz siz? konsept danışmanınızı sikim.

ayrıca bir anda gelen rol değişimi...
ona gereken yorumlar yapılmış zaten yukarıda.
bir kız olarak diyorum diziyi sırf haremdeki hatunlar için izliyorum karılar güzel amk.
şehzade yahya olayını işleyecekler mi diye merak ettiren dizi.
3.mehmet 19 şehzadeyi boğdurduğunda şehzade yahya yı annesi saraydan kaçırmıştır, avrupada hristiyan olarak yetişmiş sonraları taht benim hakkım diye kendine destekçi aramıştır, 3.mehmedin şehzade mahmuttan sonra en büyük ikinci oğluydu yahya.
Padişah rolünde ki çocuk diziye hiç yakışmamış nerde halit Ergenç nerde bu çocuk ya ne Zaman görsem yatakta uyuyor hastalığa yakalanıyor sefere çıkarken göremedim bi.

1.ahmeti çok Pırsık pasif bir padişah gibi göstermişler.
Beren saat ın yapmacık oyunculuğu felaket sırıtıyor her an saraydan Behlül çıkıp öpüşecekler gibi oynuyor yabancı aksanıyla da konuşamıyor 2 gün içinde Türkçeyi Nasıl kusuruz öğrendi.

Kısacası bu dizi tutmaz. Devam eder ama reytingler tutmaz.
Müslüman olma şartlarını namaz kılmak, Oruç tutmak gibi şartlar yerine "çalmayacaksın, kimsenin malına, ırzına göz koymayacaksın, konsun açken tok yatmayacaksın vs" gibi ilkelerle bezemiş dizi. O taşlar gitmesi gerektiği yerlere vura vura gitmiştir umarım.

Edit: Bülbül aga ile öteki harem ağasının atışmaları da muhteşem yüzyıl'ın kopyası gibi olmuş, başka bir sürü şeyde olduğu gibi. Bülbül ağanın Engin Günaydın tavırları cık.
beren saatin gene ortalığı karıştıracağı dizi.
izleyenler kadar gereksiz bir dizi.
Kim ne derse desin ahmet denen tüysüz sülüman gibi kelle alamıyor. Yakışmıyo aq.
total reytingde 15.likten 6.lığa geçmesindeki oran farkı yalnızca 0,60 yani inanılmaz bir artış yok sadece sıralamada üste çıkmış ki 6 bölümün 3'ünde 2 uefa, 1 de türkiye kupası maçları vardı. bu haftaysa maç falan yoktu.

devir artık oyuncunun reyting getirdiği devir değil o eskidendi. kaldı ki bence anastasia bölüm başına kendisinden 10 kat fazla kazanan beren saatten daha yetenekli ve güzeldi. yaş olarak da pertnerine daha uygun duruyordu beren saat tülin özenle yaşıt duruyor o da padişahın annesini oynuyor lol

ilk bölüm harici bence iyi bölümü yoktu. dizideki en büyük problem ise senaryo. sonra bir önceki MYY'a göre castın zayıf kalışı. yine de 5-6 bölüm izledim ama dün akşam izlemedim bundan sonra da izlemeyi düşünmüyorum. beren saat dünya görüşü olarak bana yakın olsa da oyunculuk olarak bu noktaya gelmiş olmasına inanamadığım yeteneksizlikte biri. yani siyasi bir nefretim söz konusu değil sadece hak etmeyenleri hak etmedikleri yerlerde görünce işe olan saygım azalıyor.

bundan sonra izleyeceklere iyi seyirler ama önümüzdeki ay karşısına yeni diziler ve acunun en büyük reyting getirisi olan survivor(muhtemelen) gelecek. çok tutunabileceğini sanmıyorum en fazla bu sezonu ite kaka tamamlar.
Dizide acaba; genç osman, 1.mustafa, 4.murad, deli ibrahim, 4.mehmet gibi padişahları işleyecekler mi merak ettiren dizi. Zira genç osman ve 4.murat dönemi senaryo kıtlığını giderecektir. Daha heyecanlı hale getirecektir. Her padişaha 15-20 bölüm ayırsalar 80-90 da final yapsalar çok güzel olur. Sultan ahmet olayını fazla sündürmesinler. Zira dizinin adı kösem ve kösemi kösemi yapan sultan ahmetten sonraki yıllar zaten kadın yukarıda sayılan padişahlar döneminde sükse yapmıştır. O da safiye sultan gibi büyük valide olacak torunu 4.mehmet in tahta geçişini görecektir. Zaten ölümü de bu padişah sırasında olmuştur. Olayın padişahla da bir ilgisi yoktur. Zira 6 yaşındaki bir çocuktan bahsediyoruz. Çocuk yaşta tahta geçtikleri için ülkeyi tahta geçenin annesi yönetiyordu yani 4.mehmete kadar kösem sultan iktidarda söz sahibi oldu diyebiliriz. Fakat 4.mehmet tahta geçince işler değişir padişahın annesi Turhan hatice sultan ve kösem sultan arasında bir rekabet ortaya çıkar. Kösem Sultan bu durumun ancak yeni bir şehzadenin padişah olmasıyla değişebileceğini düşünerek Şehzade Süleyman lehinde çalışmalara başlar. Turhan Hatice Sultan'ın, durumu bir cariye vasıtasıyla öğrenmesi planı zarara uğratır. Tehlikeli durum karşısında harekete geçen Turhan Sultan, ağalarının da yardımıyla Osmanlı tarihinin belki de en kudretli kadını olan Kösem Sultan'ı ortadan kaldıracaktır.
1 kere daha zinhar derlerse bayılcam. repliklerin %50'si zinhar, %50'si sultan.
Tutmayan dizi.
Dizinin özeti:

%100 zinhar,lakin
Hülya Avşar rol aldığı için izlemediğim dizi.
Onun kadar itici birisi az bulunur.
Poyraz karayel gıbı 10 numara bı dızı varken tartısılmaması gereken dızı.
safiye sultan in cok zekiymis gibi kastigi dizi. burnu y:
izleyende sike sürülecek akıl yoktur zannımca.
izlemiyorum. izlemeyi düşünmüyorum. Muhteşem yüzyıl dan sonra yine bir saçmalık.
beren saatin dahil olmasıyla ratinglerde dibe vurmuş büyük prodüksiyonlu dizi.
(bkz: kadrosu konuya yabancı olan dizi çöküntüsü)
Allah aşkına şu filmi sırf ekin koç için bile izlemem. Yanlış anlaşılmaşın, Ekin Koç'u sevip sevmemekle ilgili değil. Allah aşkına çocukta padişah tipi adına bir şey yok. Liseli ergen gibi duruyor daha çok. Beren Saat ile de olmamışlar. Hülya Avşar'ı zaten sevmem. Kaldı ki Diriliş Ertuğrul gibi bir dizi dururken bunu tarihi dizi kategorisine koyanın ve o gözle izleyenin aklına şaşarım.
bir erkek olarak izlediğim dizi. dizinin ilk versiyonu olan muhteşem yüzyıla öyle annem izlerken bakardım. tarih mezunu olduğum için tarihle ilgili çoğu şey ilgimi çeker. bu dizininde ilk bölümünü meraktan izledim ve zaten yapacak hiçbir şeyim olmadığı için devam ettirdim. şimdi dizinin tarihi yansıtıp yansıtmadığına dair tartışma yapmıycam sonuç itibariyle ticari amaçları olan bir dizi.

sonuç olarak safiye sultan (hülya avşar) ve handan sultan (tülin özen) rollerini diğerlerine göre daha iyi beceriyor. hülya avşar biraz kasıntılık yapabiliyor ama o kadar ön yargıyla yaklaşılmıştı ki kendisine beklentileri düşürmüştü. düşük beklentiye göre bence çok iyi oynuyor.

yine bir erkek olarak, sadece kadınlara hitap eden bu salak diziyi izlememin bir nedeni daha var. o da güçlü kadın figürünün hoşuma gitmesi. etrafta gösterişli kıyafetleriyle buranın reisi benim sinyali vererek gezinen, erkek kadın demeden hükmeden, zeki kadınları gördükçe mutlu oluyorum.
17 yaşında oyunculuğun daha başında olan ve tek kelime türkçe bilmeyen Anastasia, 10 yıldır bu sektörde olup bi sürü dizi ve filmde oynamış (bkz: Beren Saat)'ten çok daha iyi rol yapıyordu. Üstelik beren bölüm başına nerdeyse 10 katı fazla kazandığı halde. bu kız her hafta senaryonun çevirisini karşılaştırıp duyguyu anlamaya çalışıp replikleri öyle ezberliyordu muhtemelen. buna rağmen beren saat bu performansın altında kalıyorsa kendini sorgulasın bi zahmet.
sap sarı saçlı anastasia'dan simsiyah saçlı beren saat nasıl çıktı onu anlayamadığımız dizidir. hayır köşedeki marketten wella saç boyası alıp biraz saç rengini açmak, eğer beren saat boyatmamakta direttiyse onu ikna etmek o kadar mı zordu arkadaş? sonuçta tonla para ödüyorsun!

absürtlüğün böylesi, herhalde dünya dizi tarihine geçmiştir. bu diziyi bu absürtlükle utanmadan yabancı ülkelere nasıl satacaklar anlayamadım doğrusu...
tahta 13 yaşında çıkan ahmet roma'yı fethetme planları yapıyor, hmm.
yine o yaşlarda olan kösem ve yaşı 50'leri aşkın safiye sultan laf sokuşuyor. yani normal şartlarda safiye'nin kösem'i pışpışlaması gerekir.

ilginç bir dizi.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar