bugün

Mahsun kırmızıgül'ün bugüne kadar yaptığı en iyi film olmuş.

verdiği mesajları gözümüze gözümüze sokmadan bu sefer mesajı hikaye olarak vermiş.Kurgu ve anlatmak istenilenler çok bariz ve izleyicinin içine işleyen sahneleriyle çok sağlam olmuş...

Klasik olarak kırmızıgül'e yapılan ön yargı nedeniyle hemen bazı sosyal platformlarda" filmde PKK övülüyor" yazılıyor.filmde özellikle tarih üstüne basa basa belirtiliyor.film pkk ortada yokken çekilmiş diye.... belli ki insanlar yanlış anlamasın diye benim saydığım 5 yerde özellikle vurgulandı.

Kız isteme sahneleri ile kadının o topraklarda neler çektiği müthiş vurgulamış."Güldürürken düşündürmek "tabiri tam olarak o sahnelerdir işte...

Tek eleştirim ;Talat bulut yerine Öğretmen olarak daha baskın, daha idealist bir karakter yaratılsa film daha keskin olurdu diyorum...
nedense bir damla göz yaşı dökemediğim filmdir.

belki duygusuz birisi olduğum içindir.

film baştan pkk propagandası yapılıyor izlenimi versede ilerliyen dakikalarda kürtçülükle alakası olmadığı anlaşılıyor.

bence film 10 üzerinden 10 yani mükemmeldi.
hayat yolumun sonuna yaklaşmışken beklediğim şey.
Bugün izledim.
Genel olarak güzeldi diyebilirim.
Coğrafya ve aziz in mucizesi filmin ana temasıydı benim gözümde.
Mahsun kırmızıgül ün filmlerine çoğu insan gibi ön yargılıyım bende, filmleri doğallıktan uzak bir şekilde sözde mesaj verir gibi ama gerçekliği karikatürize ediyor daha çok.
Daha çok diyorum çünkü bu filmde bunlar azalmıştı, hikaye ön planlandaydı sonu da güzel olunca izlenebilir bir film çıkmıştı ortaya.
Filmi beğenmemek elde değil ama mesele şu ki ; eşkiya öğretmenin ve yanında ki iki köylünün yokunu kesiyor öğretmen haliyle korkuyor, köylü korkma bunlar dağların aslanları bunlardan zarar gelmez diyor, be kardeşim bunlar zararsızsa adamlar kırk kişi tüfeklerle ne geziyor ortalıkta, olmamış oralar. Sen dönemin devlet yapısını eleştirmemişin filmde türkiye cumhuriyetini dünden bugüne iğnelemişin baştan sona.
mert turak' ın aziz karakteri beni benden almıştır. Türkiye' de Münir Özkul, şener şen' den sonra böyle oyuncuların yetişiyor olması türk sineması adına umut vericidir.

çok iyi gözlem yapmışsın mert turak gerçekten bravo sana.

--spoiler--
hele filmin son sahnesinde aziz' in kolunun tam çözülmemiş olması, mahsun kırmızıgül' ün detaycılığı mıdır yoksa yine mert turak' ın fikri midir bilmem ama bu tarz küçük detayları çok seviyorum.
--spoiler--
Bir film.

Tamam duygulandık, gulumsedik guzel film vs ama amina koyayim artik boyle filmlerin. bir zamanlar milletçe taşak gectigimiz, magazin programlarina alay konusu olan hint sinemasi bile sikti atti bizi. Bi korku filmi, bi aksiyon, bilim kurgu biseyler cıksın artik. Cem yilmaz'ın dassaklarini yiyeyim ben bi gora, bi yahsi bati 10 yil daha cikmaz bu ulkeden. Ha bide o zamanlar doğudaki köylerde insanlar o haldeydi de batıdaki köylerde süt banyosu mu yapiliyodu her yer boyleydi.
malum ortamlara 720p olarak düşmüştür.
http://www.durdurfilmizle.com/mucize.html
idealistlerin gerçekler etrafında sıkıştığında göt korkusundan uydurduğu düşlerdir.
gerçekleşmesi zor olayların gerçekleşmesidir.
10 üzerinden 10 olan filmdir.

aziz'in son an repliğine ağlamaktan duramadım yalan söylemeyecem erkek adamlık felan bahane ama adama üzülmemek elde değil.
Beklenilendir. Ümidim hala var.
Mahsun Kırmızıgülün bir filmine lan olum bu sefer hadi bu sefer beğeneceğim umarım beğenebileceğim diye diye gittiğim ama beni yine hayal kırıklığına uğratmayan yine fotojenik olarak iyi diyalog olarak tırt kültürü modern hayata uyarlayarak güzelim kültür ve konuşmaların içine eden (ki bu coğrafyada büyüyen bir insan) ve dram konusunu çok farklı algılayan ve dramın gözüne gözüne vuran bir film daha çekmiş.Üstüne üstlük yetmemiş filmin konusunua dram ve komedi yazmış.Yerler senin komedi anlayışını.Film kağızman da çekilmiş gerçek hikayeden alınmış ancak gel gör konu il için tamamen zıtlık barındırıyor.

--- (gbkz: spoiler) ---

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte karsta devletin sunduğu bütün eğitim,sosyal ve sanat kurumları ilk yapılan yerlerdendir.Okul yok elektrik yok,cemilo ağalığa baş kaldırıp dağa çıkmış falan.Erzurum kars yöresi ağalık marabalık düzenine hiç geçmemiş,ayanlık sistemi kısmen uygulanmış ancak o da kısa zamanda terk edilmiştir.Para kazanma amaçlı yapılan ve dramın dibine dibine vurup yeşilçap vari toplumumuzun bam tellerine değen bir film.Size birşey katmaz film.

--- (gbkz: spoiler) ---

Beğenmedim efendim beğenmedim.
metafizikçilerin bir şeyleri açıklamayadıklarında kıçından uydurduğu hikayeler.
az önce izleyip hüngür hüngür ağladığım ; hiçbir zaman sevemeyecek olan , duygu yoksunu insanların asla anlayamayacağı filmdir, Aşkın mucizesidir.
mahzun kırmızıgül'ün çektiği köy filmidir, 1960'larda geçer. seyredip 3-4 yerde gülüp, 2-3 yerde de hüzünlenirsiniz. filmin başında gerçek bir hikayeden adapte edildiği belirtilir, filmin sonunda da gerçek kişisi gösterilir. seyredilmeyecek bir film değil, biraz karikatürize kısımlarıyla vizontele serisine öykünmüş gibi dursa da. yalnız bazı seyredenlerin internetteki yorumlarını (süper film, erkeğim ama ağladım, hayatımda gördüğüm en iyi film vs.) da biraz aşırı ve reklamasyona yönük bulduğumu da ifade edeyim. ha film köyün delisi aziz üzerine kurulu, o da rolünün hakkını veriyor, filmin en kötüsü de muallim Talat bulut bence.
mahsun kırmızıgül'ün insanı hüzünlendiren ve motive olmasını sağlayan filmidir. insanın haline şükretmesi gerektiğini ve vazgeçmemesi gerektiğini aşılar. şimdilerde yeşil deniz adlı dizide oynayan mert tutak'ın efsane rol yaptığı filmdir ayrıca.
çok beklersinin yumuşatılmış halidir.
Mahsun'a hep ön yargı ile yaklaşan biri olarak dün izlediğim film. Öncelikle şunu söylemeliyim ki artık mahsun iyi yönetmenler arasında sayacağım bir insandır nazarımda. Teknik açıdan en ufak bir kusur göremedim filmde. Sahneler fonlar casting kamera açıları vs vs tek kelime ile mükemmel. Bence. Filmin geneli ile ilgili olarak şu yorumu yapabilirim ki o da bir şey eksik kaldı. Az şerbetli künefe gibi sanki. Tatlı bir lezzet bırakıyor ama kıvamı eksik.
Turk sinemasinda cigir acan Mahsun Kirmizigul filmidir. herkes yorumlarda dagdaki adamlara takilmis yok efendim dagdakileri konu almis pkk sempatizani diye. ne kadar negatifsiniz be. adam baris cubugu vermis size filmde. yillardir bagriyor zaten sahnede hepimiz kardesiz diye, hala mi anlamadiniz. * ayrica helal olsun bu Kirmizigul'e, artik kendisini cok seviyorum.
mahsun kırmızıgül'ün kendini aşma yolunda çektiği, idealist bir köy öğretmeninin gittiği ücra bir köyde yarattığı mucizeyi, köy insanın yaşantısını, çaresizliklerini anlattığı son filmidir.

ben şahsen filmde ki görüntülerin güzelliğine, esprilere bayıldım. tek beğenmediğim, o kadar emeği hiçeden filmin sonunun bağlanamamasıydı. bunu da mahsun kırmızıgül'ün sinema ve senaryo konusunda ki acemiliğine verdim.

onun dışında metropol yorgunu şahsıma dağ manzaraları, unuttuğumuz köy hayatını ekranda da olsa seyretmek iyi geldi.
oyuncular cok kaliteliydi. aynı ekiple komedi filmi cekilmeli *
Harika bir film.
filmin konusu olan aziz'i canlandıran Mert Turak'ı tebrik etmek lazım gerçekten başarılı bir oyunculuk.

filme gelince ne mükemmel ne de çok kötü orta halli bir film. samimi olduğu için insanların sevdiği, izlenebilecek bir film. açıkçası çoğu sahnede tebessüm ettirdi ve duygu yüklü anlarda oldu ama hüngür hüngür ağlatacak bir yanı yoktu.

izlenme konusunda tavsiye edilebilecek filmler listesinde.
gerçek hayatı anlatan filmler silsilesinin şimdilik son halkası.
hayatımda, gerçek hayattan uyarlanmış en iyi 5 film arasına girdi.