bugün

iyi bir liderdi.
badem gözlüydü.
tayyip erdoğana' uluslar arası kaddafi insan hakları ödülünü verdikten sonra bir yıl dahi geçmeden hem ülkesinden hem hayatından olan eski libya lideri, ilginçtir kendisine karşı operasyonları aynı ülkenin başkanı desteklemiştir hatta yine kendisine karşı milisleri türk özel harekatçılar eğitmiştir.

(bkz: kaddafi barış ödülü vs yahudi cesaret madalyası)
Üzerine tez yazdığım lider, Libya demek Kaddafi demekti zaten. Araştırırken gördüm ki şimdi oluşan kaos ortamından daha iyiymiş Kaddafi yönetimi, bir parça fazla refah varmış en azından ülkede. Geçen ay bir Libya'lı arkadaşa sordum nasıldı diye o da aynı şeyi söyledi. Gelen gideni aratırmış.
türkiye'ye desteğini hiç esirgememiştir. fakat yine türkiye tarafından ihanete uğramıştır. nur içinde yatsın.
bizim destegimizle katledilen büyük insan.

hakkını helal et bana, istemezdim senin kahpelerin elinde can vermeni, istemezdim evlatlarım dediklerinin sana zulm etmesine. ne olursa olsun dualarım hep seninle büyük devrimci. biliyorum şimdi cennet bahçesinden ülkeni izliyorsun; üzülme o hainler bulacak cezasını. son kez hakkını helal et bana.

Edit: ne oldu amerikan iti zoruna mı gitti?
türk hükümetlerini sevmeyen ama türk halkı için ülkesinin bütün olanaklarını feda eden başarılı bir devlet adamı.
şanssız başkan.

şanssızlığı: malak bir halkın başında olması.

libyada bir müddet bulunmuş bir kişi olarak söyledim bunu.

ekmek elden su gölden yaşayan bir halk. ancak kaddafi ülkedeki en büyük ikinci kabilenin mensubuydu.

aslında bu özgürlük mücadelesinden çok bir kabile savaşıydı.
bana nihat genç'in bi sözünü hatırlatan liderdir. ne demişti üstad?
"1980 'den sonra gelen nesiller, belkide insanlık tarihinin toplamından daha fazla kan ve savaşa tanık oldular. her gün tv lerde kazaları, cinayetleri, çatışmaları izleyerek büyüdüler. işin daha da vahim yani bu nesil artık bunu kanıksadı."

şahsen bugüne kadar ben de (tıpkı sizler gibi) medya ve özellikle de internet aracılığıyla çok korkunç şeylere şahit olmuş biriyim çeçenlerin yatırıp kestiği rus askerler, ırak'ta abu gurayb ta abd askerlerinin yaptığı pislikler ve daha niceleri. bu yüzden ne kaddafi'nin yediği dayak ne de öldürülürken yankılanan tekbir sesleri beni korkutmadı.

asıl kanımı donduran, hillary clinton' ın bu görüntülere verdiği tepkiydi. aldığı keyfi gizlemekte zorlanarak "vaovv!" diyordu abd dışişleri bakanı. zaten bilinen bir şeydi abd'nin açgözlülüğü, hırsı, sınır tanımaz canavarlığı ama canlı canlı buna şahit olmak beni kaddafi'nin son anlarından daha çok sarstı.

Ekşiden hatasız cool olmazın tespiti.
kanı elimize bulaşmış günahı kendine boynuna olan bir allah'ın kuluydu nihayetinde.
Hunharca katledilmesinde hükümetimizin de payı bulunan, emperyalistlere taviz vermediği gibi halkına da taviz vermemiş olan diktatördür.
her ne kadar diktatörlüğün keyfini sürüp varlık içinde yaşadıysada, amerkayı takmayan hareketleri, gittiği ülkelere götürdüğü çadırı, yeşil kitabı ve halkına sunduğu sonsuz refah ile asla bize dikte edildiği gibi bir lider değildi. koltuğa yapışmıştı ve ülkenin sahibi gibi davranıyordu ama asla libyayı uluslararası güçlere peşkeş çekmeyecek, kaynaklarını kimseye yedirmeyecekti. yazık oldu.
bu adama batı uşağı demek bok yemektir. ancak ve ancak batı yalakası başbakanların yetiştirdiği nesiller yer bu boku.
kıbrıs barış harekatında türkiye'ye çok fazla yardımı dokunan, türkiye'nin amerika ve israil yandaşı olmasının türkiye için çok kötü sonuçlar doğurabileceğini söyleyen adamdır. tek haksız yorumu ise türkiye nin kürt halkına bir baskı oluşturduğu görüşüdür.

ölümü gerçekten çok acı ve dehşet içinde olmuştur. (bkz: allah düşmanımın başına vermesin)
ölümüyle birlikte amerikan emperyalizmi gücünü çok daha da arttırmıştır.
büyük haksızlık yaşamış olan büyük lider, ruhu şad olsun.
diktatör denilen adam. Keşke onun sağladığı imkanı bizim vatandaşlarımıza sağlayacak bir diktatör gelse.
adama saray yavrusu gibi ev yapmıştık, bide yanına çadır istemişti. ama tabi şimdi ne ev, ne çadır yerindedir.
Türkiye'ye o kadar silah yardımı yapan, savaş uçaklarının kalkması için kendi ülkesindeki pistlerini kullandırtan, bir çok Türk'ü çalıştırarak para kazanmalarını sağlayan ve u yaptıklarına rağmen Türkiyeden ihanet gören eski libya devlet başkanıdır. Çoğu dış ülkelere nazaran Türkiye'ye çok yardımı olmuştur.
üşüyoruz reyiz.
kaddafi zamanında libyada yurttaşlara kredi sıfır faizle verilirdi.öğrencilere yaptıkları tahsile göre ortalama ücret ödenirdi. işsizlere iş bulana kadar tam ücret ödenirdi.Evlenen çiftlere bedelsiz olarak konut verilir.Yurt dışında tahsil yapanlara 2500 Euro harçlık yanında, barınmak ve araç yardımı yapılır.Ülkede otomobiller fabrika maliyetine satılır.Libya’nın kimseye tek sent kredi borcu yoktur. işte kaddafi.
Ne olursa olsun götüne çubuk sokula sokula öldürülmeyi hak etmeyen bir insandı. En azından Tunus'un Bin Ali'si gibi kaçmadı, sonuna kadar ülkesi adına savaştı. Adam gibi bir darağacı dikip idam ederlerdi olur biterdi.
diktatör olmasaydı da zannımca halkın 40 sene olmsa bile en az 20 sene zaten seçeceği siyasetçiydi. az önce tekrar izledim linç görüntülerini. kim olursa olsun, adam vatan haini değil vatanı için çalışmış birisi. ama öyle, ama böyle... beğenirsin beğenmezsin o tartışılır. osmanlı'da vatanına ihanet eden devlet adamlarının bile kanı dökülmesin diye boğulurdu. böyle bi ölüm hangi devlet adamına, kendi halkı tarafından yakıştırılır? ah şu araplar...
görsel
http://inciswf.com/1298620363.swf. *
saddam değil ama kaddafi bu sonu hak etmemiştir.