bugün

Şu an türk olduğunu kimsenin iddia etmediği imparatorluk

Gel de kürde laf anlat.
Zannedilen aksine en büyük 2. Imparatorluk 1. için

(bkz: britanya)
en büyük kara imparatorluğudur.

britanya imp. deniz imparatorluğu idi.
Tarihin gördüğü en barbar imparatorluklardan biridir birçok kütüphanenin yakılmasından sorumludur.
görsel
Zorba ordusudur. Türk olarak en nefret ettiğim sapık ordulara sahipti. Türk dediğin böyle yapmaz.
Babası yesügey'in tatar(en başta moğol kabile birliğidir sonradan isimleri türklere kalır) konfederasyonu tarafından zehirlendikten sonra cengiz han'ın moğolistan da yaşaan bütün moğol boylarını (mangıt,kitan,hitay,tangut,oryat,buryat,kalmık) birleşmesi ile ortaya çıkan göçebe hanlık kurucu unsurda 1 tane bile türk yoktur zaten cengiz han da bu devlete ailesinin adını vererek "moggl uls"(moğol ulusu) demiştir

Türkler etkin rol oynamaya çağatay hanlığı ve altın orda devleti döneminde başlamıştır zaten ilk 2 handan sonra devlet hızla islamlaşıp türklesmiştir ki artık bütün resmi işler türkçe(kıpçakca,eski uygurca,çağatayca) yapılmaktadır.
ya konu o değil ama ben bu tengrili nikleri hep karıştırıyorum. hangisi kimdi bir türlü işin içinden çıkamıyorum.

çok enteresan gerçekten.

belirteyim istedim.
O kadar geniş bir alana hükmetme nedenlerini komşu devletlerinin güçsüz olmasına bağlıyorum

Selçuklular babai isyanı ile yorgun,harezmşahlar selçuklu ile savaşmış yorgun,song hanedanı mal gibi diğer hanedanları yenince orduyu dağıtıyor,ruslar ve kıpçaklar birbirini yormuş,macarlar,polonyalılar,bosna banlığı ve sırplar haçlı seferlerinin etkisini hala atamamış,ababsileri zaten önce büveyhiler(zaza) sonra selçuklular kevgire çevirmiş

Hukmetsin bir zahmet.
kimsenin 100 km ötesinden bile geçmeye cesaret edemediği

alamut kalesini patlattılar afedersin. o möngke erkenden

mortu çekmeyedi, bu gün dünya çok farklı bir yer olacaktı.
Çok güçlü iletişim ağı vardır. O sayede o kadar geniş bir alanda hakim olabilmiştir. Bilinenin aksine önemli savaşlarda moğol ordusu hep daha az kalabalık olmuştur. bir noktada teknolojik üstünlük ve cengiz'in taktileri ön plana çıkar...
toprakları bütün bir halde kurulmuş dünyadaki en büyük imparatorluk, parçalanmasından sonra 4 büyük imparatorluk kurulmuş.
tarih sahnesinden medeniyet olarak olmasa da siyasi içerik olarak bir hayli pay almış savaş imparatorluğudur. öyle ki ardıllarına da devlet geleneği olarak "savaş"ı miras bırakmıştır.
kimsenin bilmediği bir gerçek var

kuruluş yeri pilihozdur.

yüce reyiz, ulu başkan

cengiz hanın mezar taşında bile

doğum yeri pilihoz

yazar.
ne gaddar, ne vahşi, ne vandal topluluk bunlar ya.
imparatorluk bile demiyorum çünkü o kadar ifritim.

yazık türkler çadırlarıyla ordan oraya göç edip binbir zorlukla birlik, dayanışma, devlet kuruyor hop ordan Moğollar alemlere akıyor, bölük pörçük ediyor, çoğunu egemenliği altına alıyor.

tırşığın içinden çıkan biber sapı kadar gereksizler yeminlen.
Kolay mı olm göçebe yaşamak? Halden anlayın lan azcık. Yazık...
Boş yere savaşlar çıkarıp tarih kitaplarını işgal ettiniz, işin yoksa çalış şimdi pöfff.
Dünyanın en istikrarlı devletlerindendir. Bir ülke düşünün 33 milyon km2. Ve ülkenin başından sonuna kadar ilerleyen deve kervanlarının kılına zarar gelmiyor. Bu sosyal, kültürel ve ekonomik istikrara da (bkz: pax mongolica) denilmiştir.
görsel
görsel
türk imparatorluğudur da aynı zamanda. sallamıyırum. bi dinle.
o zamanlar türkistan topraklarında türk, moğol, tunguz ayrımı yoktu. bir millet gibiydiler. gibiydiler diyorum çünkü millet tanımı da yoktu. neydiler peki?

bir lider etrafında toplanmış toprak ve ganimet peşinde olan bir topluluktular.
toprak ve ganimet sektörü o zaman büyük bir sektördü. evet sektör.
bugün nasıl insanlar evlerini terkedip iş aş peşine düşüyorsa o zaman da öyleydi.
ne yapsındı adam. inşaat, bilişim falan sektörleri olsaydı ona giderdi.
Moğol imparatorluğu temelinde bir ticaret imparatorluğudur. Güvenlik satar karşılığında vergi alırlar. Dönemi batılılar tarafından ( pax mongolica ) moğol barışı olarak adlandırılırdı. Sadece direnen uluslara ve geçmişte kin güttükleri ( araplar ) milletlere acımasız davranmışlardır. Bunda ki en önemli unsur orta asya bozkır geleneğinde direnen şehirlerin yağma hakkıdır.
Çekik lütfen!
görsel

Kurucusu cengiz handır.
dünyaya kan ve ölüm dışında bir şey getirmeyen vahşi bir imparatorluk.

Sanırım bu nedenle (tamamen farazi) Mongolluğu aynı zamanda bir hastalık olarak isimlendirmiş olabilirler.

ironik olan bu hastalığa sahip olanların kötülük nedir bilmemeleri...
yunanlilar ne kadar turkse mogollarda o kadar turktur... insanlik tarihinin en vahsi diktatorluklerinden biridir. 50 tane karisiyla cadirda yasayan vahsi bir adamdir cengiz. cok buyuk alanlari fethetmis gibi gorunuyorsada isgal ettigi yerlerin buyuk cogunlugu kimsenin yasamadigi steplerdir, cin ve harzemsahlilari fethettikten sonra pili bitmistir. imparatorluk bolunmus veliahtlar arasinda kavgalar basgostermis cegizin torunlari islamlasmistir
bir dönem dünyanin yarısını ele geçirdiler esip gurlediler sonuç şimdi küçücük bir ülkeler .
Dünyanın ciddi anlamda anasını sikmis olan imparatorluk. Alimleri ve bilginleri öldürdüğü söyleniyor.
Gectikleri yerlerde okuyacak roman, resim yapacak a4 kağıdı birakmamışlar amk.
güncel Önemli Başlıklar