bugün

görsel
görsel
görsel
kendine has sakinlik ve huzurunun hüküm sürdüğü günlerde huzur veren kadıköy mevkisi.
En genci 50 yıllık binalara +50k kira istenen istanbul semti.
bazıları moda diye yapışır, bazıları moda diye uzaklaşır.
görsel
görsel
görsel
şu an bulunduğum kadıköy semti. kadıköy'den biraz yürümek gerekiyor ancak bugün yürüyerek geldim.
görsel
Cihangir gibi elit bir semttir.
istanbul'un eski semtlerindendir.
Modaya uymak istiyorsan giydiğin şey içinde kendini rahatsız hissetsen de inatçı olmalısın...
Bir filmde geçiyordu. Yazın ortasında kürk giyen bir kadın söylüyordu.
kadıköy'ün sosyetik semti.
Anlık zımbırtıdır.
zaman durmuş gibi sakin ve nezih bir havaya sahip olan yerleşim birimi.
kadıköy'ün içinde bulunan güzel bir semt.
Kapitalizmin yarattığı bir vazityettir.
kadıköy'de bulunan lüks sahil semti.
Moda olan bana bayağı gelir. Moda giysi, moda müzik, moda ilke, moda akım. Örneğin Dünyanın en kaliteli ve bana iyi gelen müziğini tiktokçuların dinleyip dans ettiğini görsem asla o müziği dinlemem. Çok güzel bir kıyafet bana yakışsa ama herkes giyse asla giymem. Moda olan kitap moda olduğu için okunası gelmez. Yemek asla çekici gelmez. elinde moda olan bir kitap, giysi veya dilinde moda olan bir müzik veya kişiyi övgüleyen birini görsem anında soğurum. Moda olan çoğuldur, çoğul olan bayağı ve kalitesizdir, özgül değildir, yapaydır.
Cihangir'den Moda'ya kayıldı tamam. Peki sırada neresi var. Ben Bostancı olarak açıyorum bahsi.
Lüks tüketim sermayesinin ayakta tuttuğu sektör.
S a ç m a l ı k t ı r.
Moda insanın güzel ve estetik görünmek, farklı olmak, kendini ifade etmek ve normale uymak için yeni olanı benimseme ve davranmasıdır.

Giyimde 80 modası vatkalı renkli elbiseler, mayo altı parlak taytlar, kabarık, gösterişli saç ve makyajdan oluşurken 90’larda renkler be biçimlerde sadeleşme ve uyum görülür. 2000’lerin modasına bakın düşük bel pantolonlar, renkli, yazılı tişörtler aşırı çirkin ve anlayış vardır bence moda tarihinin en boktan ve estetikten uzak dönemidir. Bugünün modası renkli saç, crop, yırtık kot, kaba ayakkabılardır. Bugünün modasında saçma bir çıplaklık ve sergileme esastır. Ama yine de tarihin en sade ve şık halindedir.

Giyimin yanı sıra davranış modası da vardır. Örneğin duyar, ırkçı karşıtlığı, feminizm, sekülerlik. Bunlar bugünün moda davranışıdır. iyi olanları da vardır kötü olanları da örneğim bugünün kendi sergileme ve şeffaf hayat modası kötü ve aptalcayken ayrım yapmaksızın insana değer biçme eylemi iyidir. En iyisi insanın moda olanı değil kendi idealleri çerçevesinde yaşamasıdır.

Moda normalitedir ve insanlar normale yani çoğunluğa uyma davranışında bulunmaya yatkındır. Moda düşünmeden güzel olana tapmak ve sürekli insanın kendini güzelleme, en güzel olma, güzel olmak için her yeni olanı deneme çabasıdır. Bu yüzden manyakça bir güzelleme tüketimi halindedir insanlar. Moda bu nedenle vakit kaybıdır. Moda da ölçü esastır. insan modaya değil kendi düşüncesi ve doğrusunda hareket etmelidir.
Serdar kuzuloğlu'nun moda nasıl moda oldu adlı video söyleşisiyle farklı bir boyut kazanıyor.

Kahkaha atarak izledim. Moda diye önümüze konulan ucube giyim tarzlarına, onlara balıklama saldıran tüketici bireylere Adam mizahi bir üslupla sağlam giydiriyor. izlenmesi keyifli bir video.

https://youtu.be/BMNtEhqEGLk
Moda insanın kendine yakışanı giymesidir diye palavra atmayacağım. Her dönemde belirli ürünlerin piyasaya sürüldüğü, bu ürünlerin de çogu insan üzerinde sergilendiği, sergileyenlerin modayı takip ediyorum edasıyla gururlandığı saçma sapan olay. Bazı parçalar gerçekten hoş ama.
sevmediğini giymemesi diye biliyorum ben.

görsel
özlenen şeylerin birileri tarafından geri getirilmesi.