bugün

Mezun olup işe ilk başladığım dönem bana da haddinden fazla uygulanmıştı. Nedeni neydi? Kıskançlık ve bastırma duygusu... Kıdemlilerine geri cevap vermeyen, çok bilmeyen tecrübesiz bir çömez görmek istediler. Bu şimdiden böyleyse ileride tepemize çıkar dediler. Yaptıkları hataları üstüme yıkmaya çalıştılar ama beceremediler.

ilahi adalet diye bir şey var ya, beni o dönem işimden etmek isteyen kim varsa çok çirkin bir sonla işinden oldu. O gelmemden korktukları yere aylar içinde geldim, Kendi ekibimi kurdum. her şey çok güzel bir hal almışken de atandım, benim için tamamen bitti. Onlar da hala kuduruyor hahah.

Sevgili Mobbing uygulayan embesiller, size de Allah öyle dertler versin ki başkasıyla uğraşacak haliniz kalmasın. Amin.
Sadece isyerlerinde degil, ozel hayatta, 2li iliskilerde de yapilan eylem.
en sık karşılaşılan mobbing türü işyerinde olan ve çalışanı hayattan bezdirecek noktaya getiren itibarsızlaştırma, sağlıksız koşullarda çalıştırma, alay etme, lakap takma, psikolojik yıldırma ve kapasitesinin üzerinde ağır çalışma koşullarıdır. örneğin 4 kişinin bir haftada anca bitirebileceği bir işi tek kişinin üzerine yıkma gibi.
büyük ölçüde iş yerlerinde uygulanan psikolojik tacizdir. ispat edilmesi oldukça zor olsa da, ispat edilebilirse hak hukuk ne varsa alınabilir. kısacası öttürülebilir.

https://www.mobbing.org.tr/
https://www.ekinlaw.com/mobbing-nedir/
iş yerinde ve hayatta buna çok maruz kalan insanlar zamanla birer arthur fleck'e dönüşürler.

hiç kimse durduk yere piskopat ya da katil olmuyor. bu mobbingçi ibneler yüzünden deliriyor insanlar.

(bkz: arthur fleck)
diğer adı psikolojik tacizdir. sistematik olması gerekmektedir. haklı nedenle fesih sebebidir.
Çalıştığım işte dördüncü yılda bana yapıldı. istemeye istemeye bıraktığım işe bir yıl sonra krallar gibi geri döndüm. Çünkü işimi iyi yapıyordum karakterim de Mis gibiydi. Yana yakıla ağlaya sızlaya geri dön diye defalarca arandım. üç yıldır da rahat çalışıyorum. Artık dokunulmazlığım var.
Yapan da yaptıran da sikik orospu evladıdır.

En son 3-4 ay önce yedim mobbing hala aklımda AMK.
bunu sadece sessiz, çelimsiz, utangaç tipteki insanlara yaparlar.

kadın erkek farketmez kimseye kolay kolay mobbing yapamazsınız.

adamın götünden kan alırlar kan.
insanın insana yaptığı eziyet.

Genelde mobing uygulayan insanlar zamanında mobing mağduru olanlardır.
Genelde ozguven eksikligi olan insanlarin yaptigi seydir. Enteresan olan mobbingci ibnelerin hepsinin sonu feci biter. Muhakkak bir durumdan dolayi kovulurlar cunku cok aciklari vardir. Aciklarini mobbing yaparak kapatmaya calisirlar. Ama mum yatsiya kadar yanar.

Muhakkak bir gun balon patlar ve kovulurlar. Kacinilmazdir bu. Baking etrafinizdaki mobbingci tiplere. Hepsinin sonu ayni olur.
Hazır açık liseden mezun olmuşken iyi bir iş hayal ediyordum. iş hayatımın korkulu rüyası olacak gibi. Geçen gece rüyasını görmüştüm
Anadolu kültürü.
Orospu çocukluğu.
Bunu yapanlar rezil varlıklardır. Hayvanlardan daha aşağı leş karkagalarıdır. Bu ülkede biraz güç bulan varoş aklı ve ahlâkı ile donanmış bu varlıklar sadece sizin hayatınızı değil tüm ülkedeki hayatı çekilmez hale getirirler. Özel devlet fark etmeden heryerdedirler. Ülkeden gitme sebebi bu mobbing denilen şeyi hak gören bilmem nelerdir.
norveççe zorbalık.
Mob yapma işi.
Mobbing, cinayettir.

Yazacaklarim, ozel sektorde calisanlar icin gecerli. Oncelikle, calisan olarak haklarinizi ogrenin. 4857 sayili is kanunu okuyun. Toplamda 50 sayfa civarinda bir kanun. Mobbinge maruz kaldiginizi dusunuyorsaniz, mobbing uygalayan kisiyi sozlu olarak uyarin. Yaptiginin mobbing oldugunu soyleyin. Davranislarinda bir degisiklik yoksa, ustlerine sikayet edin. Bu arada da mobbing gunlugu tutun. Kanitlar olusturmaya bakin. Is arkadaslarinizdan sahit olmasini isteyin. Olamiyorlarsa ve ispat edemiyorsaniz, ses kayidi veya videoya cekeceksiniz. Mobbing sucunu ancak boyle ispat edebilirsiniz. Hukukta ispati olmayan suclarda kullanilabilen bir yontemdir. Hakim, kanit olarak kabul edecektir. Sonra da avukata verdiniz mi her turlu maddi ve manevi tazminat alirsiniz.

Mobbing cinayettir. Buna maruz kalmayin. Uygulayan orospu cocuklarinin da yanina kar birakmayin ve ne olursa olsun istifa etmeyin.
insanın içinden öldürmek gelir bu tipleri ama müebbet ile yargılanacağınızı düşününce vazgeçersin.

Mecburiyetten bu tarz yaratıklarla çalışmak zorunda olan çok fazla insan var.
Daha 14 yaşındayken maruz kalmıştım buna. Adamların hem garson hem kurye hem bulaşıkçı hem mutfağa yardımcı hem de ayak işçisi olacak çalışan ihtiyacını tam olarak karşılayamadığımdan olsa gerek işi bırakmam için saçma sapan şeyler yaptılar. Gelme deseniz gelmezdim aq ne gerek vardı tazminat alacağım sanki.

Sonrasında çalışacak adam bulamayacaklarını fark ettiklerinde de türlü sevimlilikler, kapımın önüne kadar bırakmalar yarın kesin geliyorsun değil miler falan. Y*rrağımı geliyorum.

O gün kazandığım parayla da Güvender konu anlatımlı matematik kitabi almıştım. Sonra gidip sınavdan 09 aldım. Boşuna döktük o kadar gözyaşını soğan doğarken.
Yemeğe çıkarken sana haber verilmemesi.
Herkes ortaklaşa dışarıdan yemek söylerken sana ne istersin denmemesi.
Çay kahve sohbetlerine seni dahil etmemeleri.
Günaydın denmemesi.
işini geciktirmeleri.
Uygulayani makam ve mevkisine bakmadan çok pis dövün. Mobbing uygulamaya baslamissa, zaten sizi gözden çıkarmış demektir. Hiç olmazsa yediği dayak ona ders olur ve siz de yüreğiniz soğuk bir şekil de, işinizden ayrilirsiniz.
Senin işini ben senden daha iyi yaparım diyen yönetici. ingilizce bilmiyorum ama Google translate kullanarak bile yurt dışıyla işimi senden daha iyi hallederim diyen yönetici. Adamın Pozisyonu üretim gelmiş bana ben daha çok satış yaparım istesem senin yaptığın kolay diyor. Yabancı dil bilmiyor, Google translate kullanarak senden çok iş yaparım diyor. Bir de başkalarının yanında. Nasıl bir cüret yahu?
bana uygulanıyor ayağına bir kaç salak intihar etmişti.
kafaya takmayıp işinizi yapmak en temizi.
bir kaç sıyırtma kendince bana cephe aldıysa bunu kafama takmaz, onlara ona göre bir yaklaşım sergilerdim.

buna kafa takmak ve bu tavrın altında ezilmek biraz da kişilik mevzuu olsa gerek, vesselam.
Genelde uyumsuz insanların başına gelir bu. Bulunduğu kabın şeklini alabilen, bulunduğu yerin rengine bürünen insanların başına gelmez. Sana Yapıldığını anladığın an o işi bırakacaksın. işini iyi yaptığına inanıyorsan korkmayacaksın. Zamanında bana da yapıldı. işi bıraktım. Ama işimi o kadar iyi yapıyordum ki bir sene sonra yana yakıla ağlaya sızlaya defalarca aradılar beni. Sonra krallar gibi karşılandım. Yıllardır da kafam rahat çalışıyorum. Kimse bana bulaşmaz. Azıcık canım sıkılsa çekip gideceğimi bilirler çünkü.