bugün

görsel
Dizginini artık bu yöne çevir ey Şems.
Senin yokluğunda sema helal değildir.
Hiç unutmam, üniversite yıllarında bir hocayla konuşurken "mevlana" diye ifade edince; hoca "Hz. Mevlana ,diyeceksin o senin arkadaşın mı? " diye azarlamisti beni.
Mevlana'ya saygım sonsuz; ancak hocanın tepkisini yersiz bulmuştum. Mevlana'ya bu kadar saygı duyuyorsun ;ama onun insancıl bakış açısına ters davranıyorsun. Bu ne yaman çelişki.
bizi bilen bilir,bilmeyen kendi gibi bilir.
bir moğol ajanı olarak bilinir kendisi. moğol istilasında bir tek mevlanaya dokunulmamiştır. halil inalcık gibi buyuk tarihçilerin görüşü budur.
“Kar taneleri ne güzel anlatıyor. Birbirine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.”
şu günlerde tam da ihtiyacımız olan sözün sahibi, islam düşünürü, hümanist, saygı duyulası insan.
"en el hakk kadehiyle bir yudumcuk içen sızdı tanrının şarabından,
şişelerle, küplerle içtim ben sızmadım."
türkiye'nin evrensel nitelikte en çok tanınan değeri.

görsel
1 delil ile 40 alimi yendim, 40 delil ile bir alimi yenemedim diyen tasavvuf büyüğüdür. Osmanlının manevi büyüklerindendir. Osmanlının saray erkanı tanzimat'a kadar hep mevlana hazretlerinin mevlevi tarikatına mensup kişiler olmuştur. istisnalar kaideyi bozmaz.
türkiye'nin dış dünyada en çok tanınan ve ilgi gören değeri. sadece konya değil tüm ülke yiyor bu evliyanın kaymağını.

(bkz: mevlana müzesi)
inançtan öteye geçmiş imanı arş- ı alaya yükselmiş insan...
tarihteki etek giyen tek erkek şair. bugünün deyimiyle yandaş şairdir. görevi sarayı güzellemek ve yoksul kitleleri hurafelerle uyutmaktı. bir erkekle beraber yaşadığı söylenir.
(bkz: çok cahilsin keşke ölsen) dedirtiyorsunuz amk.
adamın türbesi için bile konya'ya tüm dünyadan turist akarken,

sikkonun biri çıkmış çamur atmaya çalışmış. kütük giresun amk sorsan haritada gösteremez.
Dünyaca ünlü felsefeci. Bu yüzden dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri olabilir.
“Üzülme! istediğin bir şey olmuyorsa, ya daha iyisi olacağı içindir ya da gerçekten de olmaması gerektiği için…”

sabır demiş, sabır..
"Ey can;
kimseyi kırma.
Sözden ağırı yoktur.
Beden çok yükü kaldırır ama,
gönül her sözü kaldıramaz."
Hakkında mutlaka okunması gereken bir yazı;

https://www.masonlar.org/...m/index.php?topic=10986.0
eğer celaleddin rumi olarak devamı getirilecek ise...

piirimizdir.

"bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl gülüşürdü.." sözünün sahibi. Allah aşkı ile ömrünü geçirmiş bir mütefekkir.
görsel
namı diğer celaleddin rumi. mesnevi isimli kitabın yazarıdır kendileri. ayrıca kitabında çokça şirk ifadesi görebilirsiniz efendim.
iran asıllı islam düşmanı Müşrik Sapık bir ajanın kendine taktığı lakaptır.
her yıl dünya'nın çeşitli noktalarından konya'ya ve mevlana müzesi'ne milyonlarca turistin gelmesine sebep olan felsefeci ve evliya.
görsel
--spoiler--

"Bigane meğirid merâ zin kûyem.
Der kûy-u şuma hâne-i hod mîcuyem.
Düşmen neyem her çend ki düşmen rûyem.
Aslem Türkest eğerçi Hindû gûyem”

--spoiler--

--spoiler--

Beni bu beldede yabancı saymayın.
Sizin beldenizde ben evimi arıyorum.
Her ne kadar düşman görünüşlüysem de düşman değilim.
Farsça* yazsam bile aslım Türk’tür.

--spoiler--