bugün

ne kadar egitimli, profesör, yonetici olsan da bilmedigin şeye "bilmiyorum" diyebilmek. ya bilmiyorsan bilmiyorum de seni doçentliğe düşürmezler ya da eziklemeyiz korkma.
Hoca derste birini aşağıladığında kimsenin kafasını çevirip bakmaması.
Dünyada senden başka kimse yokmuş gibi davranmayıp başka insanların da olduğunu ve onların da bazı haklara sahip olduğunu bilip sokak düğünü veya tavuk alma gibi sikimsonik şeyler yapmamak!
Bahşiş vermektir.
teşekkür etmeyi bilmek.
yemekte misafirin sandalyesini çekmek.
migrosa girildiğinde buram buram laiklik kokması.
Marmaray ve metrolardaki uyarı levhaları medeniyet seviyemizin göstergesidir.

(bkz: kapılar kapanırken elinizi araya sokup zorla biniş yapmak yasaktır.)
ağzını şapırdatmamak. şu an oda arkadaşım medeniyetsiz olduğunu anlatıyor.
yol verilen yaya'nın, kafasını eğerek tebessümle teşekkür etmesi.
trafikte bir arabanın yaya geçidine yaklaşırken yavaşlaması, gerekirse durması. tabii yayanın da arabayı mümkün olduğunca az bekleterek ve teşekkür ederek karşıya geçmesi. bahsettiğim bu ütopyayı ben henüz göremedim.
Kornaya basmamak.

Teşekkür etmek.
Akrabanın ve komşunun haliyle hemhal olmak, büyüklere ve yaşlılara Allah ın ve rasulunun emrettiği gibi saygı duymak, hizmet etmek. işsiz gençlere, böyük öküz patronların tekel zincirlerini kırarak onları iş ve meslek sahibi yapmak. Üretime sokmak. Gönlünde ki ile evlenmesine yardımcı olmak.

Teheeey sykmişim sizin " tek dişli canavar" hayranlığınızı.
Merhaba demek yeterli olacaktır bence kardeşim.
sırada bekleyebilmek. Özellikle hastanelerde falan bu konu yüzünden cinnet geçirtiyorlar. Evet.
Ayakkabıyı ahıra girer gibi evin dışında(kapı önü vb) bırakmamak.
toplu taşımalarda kitap okuyan insanların çokluğu. medeniyetin kaynağı kitaptır.
asansöre bindiğinde insanlara selam vermek.
''günaydın, iyi günler'' diyerek ağzının aşınmayacağının farkında olmak.
islama ne kadar uyup uymadığınızdır. gerçi bu küçük değil, bizzat konunun kendisidir ama.
Belediye otobüsü kapısını kapatıp harekete geçerken koşarak otobüse gelen yolcuyu görüp, o yolcuyu otobüse alıp yolda bırakmayan şoförlerde bu detayların içindedir bence.
Teşekkür etmektir. Zira Teşekkür içerisinde vicdanı,merhameti,empatiyi,vefayı,mütavaziliği ihtiva eder.
Trafikte sinyal kullanmak.
Yere çöp atmamak. Buralardan çok uzak yerlerde varmış.
Motorsikletlileri farketmek.
emniyet şeridi.
yolda tanımadığınız biriyle selamlaşmak.
çöp kutularını cam,kağıt,plastik diye ayırmak.
edit: işte emniyet şeridini işgal eden dana eksilemiş hemen.