bugün

görsel

Bir dal.

Arkadaşlar şöyle bir sorum var. Yardım eder misiniz acaba. Bu soruda b şıkkında bahsedilen 610 m'den daha mı az yoksa daha mı fazla olup olmama durumunu nasıl formülize edebilirim. Cidden tam nerede en az maliyet olur nasıl bulacağım.
Bana göre öğrenmesi en zevkli bilim dalıdır. Son birkaç sene önceye kadar nefret ediyordum kendilerinden. ama anlamaya başlayınca aşık ediyor kendisine. Bir kere hata şansı diye bir şey yok, istisnası yok, her şey yerli yerinde. Bir kaç temel konuyu iyi bilirseniz çok iyi ilerlersiniz. Bugünlük matematik terimi tanımları yeter.

iyi geceler sözlük.
yapamayan kişi biraz şeydir.
Sayı bilimi.
aşık olduğum dersti lisede! ki hala öyle.
Eğlenceli olabiliyor kerata. Lisede bana ne yaptınız lan???
severek çalıştığım tek dersti kendisi. çok zevkli bence.
bağlantımın koptuğu ders.

elveda matematik..

integral seni unutmucam beynimi yaktın.
görsel
Okumak daha bitmedi ne güzel mütlüyüm . Okumayı çok severim .
Görünen evrenin her zerresi.

O değil de anasının şeyi gibi matematik okudum, acayip acayip dersler şekiller şu bu...
Unuttum ya la!
Zaman kaybı değil de nedir?
Şu hayatı çekilir kılan birkaç şeyden biridir.
sınırsızlığın rakamsal tanımlamasıdır.
https://youtu.be/IKSEfa8XlEQ
Anlamak istemediğim derstir.
Matematiğin amk...
Yakın akrabalar tarafından matematiğin kaç sorusuna karşılık verdiğin cevap ile zeka seviyeni ölçmesine sebep olan derstir.
biçimlerin, sayıların ve niceliklerin yapılarını, özelliklerini, aralarındaki bağıntıları tümdengelimli akıl yürütme yoluyla inceleyen ve aritmetik, geometri, cebir gibi dallara ayrılan bilim.

ancak bana göre gerçekte işler kağıt üzerinde yürüdüğü gibi yürümüyor. ihmal edilen, yok sayılan olgular hayatın ta kendisidir ve hiç bir zaman 2 yarım elma 1 tam elmaya denk değildir.
Harika bilim dalı.
amına koduğumun dersi bunu geliştireninde bunu karıştıranında amk.Ulan bu ders yüzünden dershanaye yazdırıldım dünya paralar veriyoruz matematik yüzünden sınavda başarılı olamıycam sikicem yeter ağliycam amk.
(bkz: entry nick uyumu)
Bana hep yabancı bir dil gibi gelmiştir.
Y a p a m ı y o r u m.
--spoiler--
Herkesin matematiğe veda ettiği bir an vardır. Kiminin ilk x’i, y’i gördüğünde, kiminin ilk karekökü gördüğünde beti benzi atar. Kimi de limit ve türevle karşılaştığında “Sanırım bu iş buraya kadar” diye içinden geçirir. O olmayan, “işe yaramayan” kavramları zihninde zaten zar zor bi yere oturtabilmişken, şimdi de onlara yeni kavramlar eklenmiştir.

Matematikten anlamadığınızı kemiklerinize kadar hissedersiniz. Hocanın anlattığı fog(x)’lere, Z’lere, cot(x)’lere büyük bir ciddiyetle bakarken beyninizin içinde tridi efekti ile yapılmış bir bebek neşeyle dans ediyordur. Anlatılanların kafanızın içinde hiçbir karşılığı yoktur, resmen bi bok anlamıyorsunuzdur.
--spoiler--

(bkz: Benimde Söyleyeceklerim Var)
Olmasaydı olmazdık.
türkiye'de en sevilmeyen bilim dallarından biri. resmen skyler white muamelesi görüyor. kime sorsam tüyleri diken diken oluyor hepsinin.
Eski Babilliler matematikte temel olarak 60 sayısını esas almışlardır. Bu yüzden günümüzde 1 dakika=60 saniye, 1 saat=60 dakika ve 1 daire=360 derecedir.