bugün

Akıllara şu sahneyi getirir:

https://youtu.be/xSYXkpyZQxQ
görsel
bir bakıma ince karga sesidir.
Denize yakın olduğunuzu gösteren ekzantirik sestir.
Martı sesi olsa sevilesi olabilirdi. Ancak bunlar resmen çete bir örgüt.
cik cik den kalın gaaak gaaak dan ince bir ses yanlış benzetmediysem.
evde martı beslediğim için çok iyi bildiğim ses, acıkınca çığlık atıyordu şerefsiz, balık ve etle beslerim bizon gibi yaptıktan sonra Eminönü sahile saldım, çünkü normalde evde hayvan beslemeye karşıyım, cadede motorcu arkadaşım bulmuş bana getirmişti, avucumun içi kadardı, sonra kocaman oldu adi, hep ısırırdı beni arada bir göbüşünü severdim bir şey demezdi.
Sabahlama sebebim. Bayram vesilesiyle memlekete gelerek, ankara nın patates sogan satıcılarından tam da kurtuldum derken olacak iş değil dogrusu. Pikaptan yayılan sarmsak sarmsak gel abla kilo 7 lira seslerine alısmıstım simdi vööööğ vöööğ ile orkestraya baslangıc sesini tanıtıp ardından hep bir agızdan vö öö vöö öö seklinde remixe baglayan the walking dead deki zombileri andıran martılara terlik fırlatma isteğimi baskılamaya calısıyorum.
avcılar'da sahile pek yakın olmamama rağmen özellikle yaz ayları bu ibneler öyle bir çığlık atıyor ki. bakın ötüyor demiyorum çığlık resmen. kaç kere sinirden balkona çıkıp küfür etmişliğim var. bir de bu götoşlara bir de troll kargalar katılır o zaman tadından yenmez. ulan kapıyı pencereyi de kapatamıyorum yoksa terden 2 kilo veriyorum. yani kısacası boktan sestir efendim mümkün mertebe uzak durun.
görsel
Dunyanin en igrenc sesleri listesinde zirveye oynayan sestir. Suru halinde bagiriyor amina kodumun cirtlak seslileri.
Çığlık sesine benziyo.
sabahıma huzur verendir, çok seviyorum böyle bulutlu havalarda martı sesini.
Biji biji diye olandır.
Huzur verir.. Denize dair herşeyin anlamı huzurdur benim için..
Komiktir. Neden bilinmez ama kulağa hoş gelir.
Karadayken sinir bozucu, denizdeyken tatlı nostaljik ses.
Bu sesi bir ben sevmiyorum sanırım. Sinir bozucu geliyor. Martıları sevmiyorum ondan sanırım.
neşeli olduğunda kahkaha attığını düşündüğünüz, mutlu olduğunuzda ise ağladığını düşündüğünüz hayvan sesidir, tek başına ve sürekli maruz kaldığınızda bayar, ama güneşli günleri daha güneşli, yağmurlu akşam üstlerini daha çok yağmurlu yapar.

ayrıca can baba yanılmış olamaz.

martılar ki

günlerdir körköstebek nefsimle öyle hırlı
ve öylesine harlı ki
esrik nefesim
bir kibrit tutsam parlayacak.
bir sarnıç gemisi diyecekler alev almış
boğazın iki yakasından

oysa bir gaz tenekesiyle bir şişe mavi
gelişi güzel mi güzel bir ocak
suların ortasında sevgili öfkemle benim
yanacak bahar erişinceye değin
soğuktan morarmış kanatlarını
ısıtsın diye martılar

martılar ki sokak çocuklarıdır denizin
Yaz aylarında özellikle denize yakın mekanlarda fazlaca duyulan,
Sabahları uyutmayan, kapı pencere açtırmayan,
Kurtulma yolunu bulamadığım ses.
(bkz: boru sesi)
huzur verir.
istanbulu ve izmir'i hatırlatan ses.
Denizi, kokusunu, geniş ufukları hatırlatır. Denize yakın değiliz. Duyunca da bu sesleri tatlı hayallere dalıyorum.
Kadıköy Anadolu mezunuysaniz her türlüsünü duyduğunuz ses. (bkz: lezzetli çipetpet)