bugün

henüz seyretmedim, seyretmeyi düşünüyorum; ancak erkek cinsinin şehvetle, seksle, hazla tanışması bile 'masum' diye nitelendiriliyor da kızcağızların bu alandaki herhangi bir ilgisi, merakı dahi orospuluk diye taçlandırılıyor. ne kadar eril ve ikiyüzlüsün dünya be... paso 31 çeken ve büyüdükçe de aklıyla çükünün yer değiştireceği aşikar olan bir veledin neresini masum ve sevimli bulacağız tam anlayamadım doğrusu. ay canım ne kadar da masum daha şimdiden şeyinin keyfine düşmüş bir ergen kıyamam...
Filmin anlattığı çok şey var ozellikle renato.
Ne karılar var be. Bayan değil kadın.
https://youtu.be/ZIt2QsIYH88
Bu derleme klipten görüp izlediğim, başrolünde monica belluci'nin bulunduğu, italya ile türkiye'nin toplumsal ahlak yapısının benzetildiği film.
Belluci'nin güzel olduğu için önce fahişe ilan edilmesi, sonrasında meydan dayağı atılması.. pü.
bi' ara sıkılsam da sonu beklediğimden güzel bitti.
görsel
bunun morgan olanı iyi.
modern toplumun inşasında insanların ne denli iki yüzlü oluşunu farklı bir boyutta yansıtan güzel bir film.
Kadın olmanın, hele ki dul olarak hayatını idame ettirmenin şu günlerde bile boktan bir durumda olduğunu var sayarsak; o günün konjektüründe zaten dipte olması pek de şaşırtıcı değil aslında.
Kısacası insanlar değişmez, değiştiğini size inandırması yeterlidir.

Bir başka film hakkında ki fikrimse, çocuğun o ergenlik evresinde ki aşkı tanıma ve anlama süreci hakkında. Sanırım karşında ki insanın mutlu olması, sizin mutluluğunuzdan daha önemlidir. sevmek her zaman sevilmekten ağır basar.
montaigne derki: tavuskuşuna haddini bildiren ayaklarıdır. Her şeyin bir bedeli olduğu düşüncesinden yola çıkarsak güzelliğin bedeli de yalnızlıktır dedirten hüzünlü filmdir.

https://youtu.be/RIk6-6wS4m4
kadınların yalnız kaldıklarında toplum tarafından nasıl zor durumda bırakıldığı ile ilgili güzel bir anlatıma sahip italyan filmi. kafa hep aynı orospu çocukları heryerde orospu çocuğu işin kötü tarafı çoğunluk böyle. cinsel dürtülerin önüne geçemeyen toplum kadınları kullanılmak üzere yaratılmış gibi gösteren inançlar. neyse bu mevzu derin kadınlar değerlidir başımızın tacıdır saygı duymayı öğrenmeliyiz.
Geceye adadigim guzel bir film. izlenmesini tavsiye ederim.
en güzel aşk filmi. başka güzel olanı yok zaten.
Sahip olmak istenilen ama elde edilemeyen, kıskanılan güzel bir kadının ahlaksız toplumca nasıl etiketleneceğini anlatan bir film.
o yılların italyasıyla türkiye'nin şimdiki durumunu kıyaslıyorum da pek bi fark göremiyorum. adamlar mı ileride biz mi çok geriden gidiyoruz. vay amk diyesi geliyo insanın filmi izleyince.
memeleri yıkama sahnesi ile yer etmiş harika film.
monica bellucinin gerek memeleriyle gerek poposuyla götürdüğü film. tabiki bundan ibaret değil ama bunun üstüne kurulmuş napalım.
izlendiğinde yeryüzündeki tüm erkeklerden bir kez daha nefret ettirir.

--spoiler-- filmde bir dayak sahnesi vardır ki o an kadınlardan da nefret etmeye başlarsınız. filmin en müthiş erkeği ise nezdimde nico'dur. tüm dedikodulara göz yummuş,tüm yaşananlara rağmen malena'yı koluna takıp gezmiştir kasaba sokaklarında,sevgi böyle bir şeydir işte. --spoiler--
dünyanın en iğrenç mahluklarının amk ergenleri olduğunu insana idrak ettiren film.
osbir onlarda, hayal kurma onlarda, ders dinlemeyip başka şeyler peşinde koşma onlarda...acaba benim oğlum da renato gibi mi olacak? yoksa ben de renato gibi miydim?
paradoksa bak. vay amk...

monica belluci için bir şey yazmaya gerek var mı ki?
o benim ilahım zaten. la ilahe illallah monica resulullah...
monica bellucci'nin tartışmasız en iyi performansı sergilediği 2. film.

ilki için (bkz: the passion)
(bkz: yatık emine)
finalinde mantık hatası vardır. insanlar işledikleri günahları kesinlikle kabul etmezler. şeytanın en büyük sırrıdır bu.

ayrıca bu filme erotik bir film denemez, spartacus'ün herhangi bir bölümümnde bu filmden çok daha fazla seks sahnesi vardır.
monica bellucci'nin başrolünde olmasına rağmen hepi topu 3-5 cümle ettiği giuseppe tornatore filmi. kasabanın meydanından salına salına yürüdüğü sahneler müthiştir. film ekseriyetle erkeklerin ıslıkları, kadınların homurdanmaları ve bisikletiyle maléna'yı gölgesi gibi takip eden renato üçgeni arasında geçer.

maléna'nın imaj değiştirip artık kasabanın ondan olmasını istediği kadına dönüştüğünde, kasabanın meydanında café'ye oturup sigarasını çıkardığı an bir sürü çakmağın önünde alev aldığı sahne harika ötesidir.

--spoiler--
ve elbette renato'nun son sahnede pedal çevirirken söyledikleri.

daha sonra hayatımda bir çok kadını sevdim. bana cok yakın oldular. bana "beni unutacak mısın" diye sorduklarında, "asla" dedim. "asla seni unutmayacağım". ama unutmadığım tek kadın asla bana o soruyu sormayandı. maléna'ydı...
--spoiler--
güzel bir kadın ve dedikodunun yapabileceklerinin korkunçluğu. çok güzel bir filmdir.
monica bellucci'nin deli divane eden filmidir. insanın çocuğuna malena ismini koyası geliyor arkadaş.
kimi oynatsan başrolde 5 para etmez, kötü filmler mezarlığında unutulur giderdi. ama tanrıça varlığıyla unutulmaz kıldı bu filmi. zamanında ,30'lu yaşlarında bir sophia loren belki olurmuş . ondan da emin değilim.

(bkz: matrimonio all italiana)
eğer bir kadın çok güzelse beraberinde "o...spu" damgası yemesinin de kaçınılmaz olduğu mesajını veren film. yer yer çok komik sahnleri de var. izlenmelidir.
10 yaşındayken annem yüzünden izleyemediğim izleyince beni benden alan film

--spoiler--
monica belluci'ye sürt*k tabirini kullanmaları sinirimi bozdu bence asıl sürt*k olan malenaya meydan dayağı atan kadınlar
--spoiler--