bugün

mahşerin dört atlısı.. her biri, beraberinde bir felaketi taşımaktadır. gri ve soluk renkte olanı, salgın hastalık getirmektedir. (revelation 6:7-8) bu atlı, ayet de belirtildiği gibi, çoğu kişiyi öldürecek küresel hastalığı simgelemektedir. incil'e göre bu düzey, insan nüfusunun çeyreği şeklinde olacak. bazıları çeşitli hastalıklardan yola çıkarak, bu alametin gerçekleştiğini söylüyor. hıyarcıklı veba da, 1400 lerde 450 milyon olan dünya nüfusunu, 350 milyona kadar düşürmüştü. bunla beraber, yüzyılın en büyük salgını ispanyol gribi dediğimiz 1918 de ortaya çıkan ve 50 milyonun canına mal olan gripti. cüzzam, sıtma, veba, çiçek, kanser gibi.. ortak kanı, tüm bu ciddi rahatsızlıkların atlılardan biriyle bağıntılı olduğu yönünde.

üçüncü ve siyah renkli atlı ise, ölüm olayına başka bir bakış ekliyor. (revelation 6:5) siyah at, kıtlığı simgeler ve elinde bir terazisi vardır.
bu atlıyla birlikte, daha büyük bir felaket gelmektedir. (rev 6:3-4) rengi kırmızı olan bu atlı'ya verilen görev, dünyadaki barışı yok etmeye dairdir. bunun modern dünyadaki göstergeleri ise; savaş, soykırım ve terörizm'dir.

en fena ve dehşet uyandıran atlı ise, birincisidir. (rev 6:1-2) buysa elinde ok olan, deccal'dir. deccal, sanılanın aksine, göstermelik olarak barışı telkin edecektir. onun rolü, asıl armageddon da ortaya çıkacaktır.
öte yandan, tanrı'nın, dünyanın sonu senaryolarını 7 mühürle mühürlenmiş bir parşömene yazıldığı anlatılır. her kırılan mühür yeni bir felaket getiriyor.
Kıyamet habercisi topluluk.

Bende başvurmuştum bunlara ama almadılar beni işe. Yeterince atları varmış beni alamazlarmış. Hüzünlendim döndüm geri hipodroma.
mahşerin dört atlısı olabilirler mi bilmem ama seattle'ın dört atlısı:
(bkz: nirvana)
(bkz: pearl jam)
(bkz: alice in chains)
(bkz: soundgarden)
(bkz: grunge ın dört atlısı)
Tüm zamanların müziklerine bakarsak:
Led Zeppelin
The Beatles
Queen
Pink Floyd
dur zannımca..
kuran-ı kerimde deccal olarak tasvir edilen kıyamet alametinin evrimleşmemiş halini yansıtan dini figürlerdendir.

inançların amaçsal benzerliğinden bir canavar bir de atlı canavar düşmanları doğuyor.

beyaz atlı beyazın temsil ettiği gibi iyi diğerleri kötü amk. deccal de işte sizi kandırmaya çalışıyor filan göstermelik iyilikler yapıyor. sizi etkilemek için kıçını yırtıyor.
Mükemmel bir kovboy filmi.. 1870 Yılında Kumarbaz bir adamin intikam öyküsü..
dini anlamda her birinin bir olayı veya kişiyi sembolize ettiği düşünülür. bu olaylar kıtlık, salgın hastalıklar ve ölüm gibi olaylardır.
hristiyan gnostiklere baya malzeme veren kıyamet alameti 4 atlıdır. beyaz- kızıl- siyah- gri olarak tasavvur edilir.

ayrıca güzel bi ilhan irem şarkısıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=yI-CHToM0R0

ey özgür ruh isyankar rüzgar.
bir zamanlar çok yakın arkadaşlarımla kurduğumuz whatsapp grubunun adıydı bu.

gruptan "mümkünse görüşmeyelim" yazıp çıktıktan 1 saat sonra beni gruba ekleyip "mümkün" yazıp üçü de çıkmıştı.

bu da böyle bir ego savaşıdır.
görsel
müşahade edilen yakın tarihte
http://www.xn--hacyatmaz-...014/12/17-aral%C4%B1k.jpg
görsel

takamura mamoru, makunouchi ippo, kimura tatsuya ve aoki masaru.

hepsi kral adamdır.
kıyamet öncesi ortaya çıkacaklarına inanılan dört atlı. benim çok sevdiğim tablosu da şu.

görsel
bunları gerçekten ata binen kişiler sananlara götümle gülüyorum. hani hz. muhammedi miraca çıkaranın da at olduğunu sananlar gibi. atlı diyorlar çünkü hristiyanlığın da islamiyetin de ortaya çıktığı dönemde en hızlı ulaşım aracı attır efenim. yani mahşerde dört şey çok hızlı yayılacakmış ölüm, salgın hastalıklar, kıtlık ve savaşlar. bunlar renklerle ifade edilmiş filan.
görsel
görsel
Penguen dergisinin karikatüristi Serkan Yılmaz'ın çektiği filmdir

(bkz: https://twitter.com/yilma.../1326917505881935878?s=19)
Mavi renkli solgun at salgın hastalığı temsil eder.

görsel