bugün

tam muhasebeci işi bir laptop.
ofis dışında çok rahat ediyor insan.
microsoft surfacebook veya herhangi bir surface pro'nun hiçbir açıdan tırnağı olamayacak balon cihaz...
Pro varken tek alım sebebi taşıma kolaylığı olan book.
hayırlı olsun kardeş, bi kan akıt bence.
okurken ınsanın götünde bi karıncalanma oluşturan cihaz.
görsel
(bkz: perişanlık)
bilgisayarım her an yanımda olsun, hafif olsun, şarjı bana bir gün yetsin şarj aleti taşımak zorunda olmayayım, her işimi görsün, hızlı olsun, stabil olsun, kullanımı pratik olsun diyenler için alınabilecek bir bilgisayardır.

yeni nesillerde tek sıkıntısı ileride donanım güncelleme şansınız yoktur. ram ve harddisk anakarta entegredir. o nedenle donanım için size uzun süre yeterli gelecek olanı seçmelisiniz.

sabit disk alanın yetersiz gelmesi halinde hafıza kartı yuvasına takılarak kullanılabilecek tardisk ve transcen gibi çözümler var ama onlar da ucuz sayılmaz açıkçası. 128 gb olanları türkiye şartlarında 500 tl civarı, tardisk daha da pahalı sanırım ve bulmak da kolay değil.
11 inçlik early 2014 modelini kullandığım bilgisayardır.

ekran: bu cihaz "tn display" denen bir teknolojiye sahip. yani bilenler bilir, görüntü kalitesi bakımından en dandik görüntüyü üreten ekran teknolojilerinden biridir.

ancak, şu var. "iş için kullanırım dur ben bir business laptop alayım" diye gidip bir dell latitude 5480 aldım. onun da ekranı bu "tn display" denilen naneden.

çözünürlükler çok yakın, ikisi de non-fhd. fakat bu iki ekranı karşılaştırdığımda arada dağlar kadar fark var arkadaş. macbook air'in ekranı latitude ile kıyasladığınızda capcanlı, rengarenk. üstelik ekrana farklı açılardan bakıldığında görüntü kaybı da çok, çok az. dell'de neredeyse her halt görünmez oluyor. bu arada hatırlatayım dell 2018 model bir bilgisayar.

13 inçlik modelini almak isteyenler arkadaşlar araştırırken "yhaa çok boktan ekranı" gibi yorumlar görecekler. doğrudur, retina display'in yanında çok tırt bu ekran. ama siz gidip benim gibi bu standart tn ekranlı bir pc alacaksanız, kesinlikle uzak durun macbook air'e basın derim.

klavye ve trackpad: klavye konusuna takık biri olarak klavyesinin çok güzel olduğunu söyleyebilirim. tuşlar sağa sola oynamıyor, klavyede yazarken esneme de olmuyor. gayet iyi. tabii ki yeni nesil macbook veya macbook pro'daki klavye gibi değil ama it does the job. trackpad konusunda da bu çok eski bir model olmasına rağmen şimdiye kadar kullandığım tüm pc'lerden çok daha iyi bir trackpad'e sahip olduğunu söylemeliyim. gesturelar harika, tracking süper. pc'de işe gelirken mouse'u evde unutursanız sıçışlardan sıçışlara koşarken, bu alette çok bir problem olmuyor.

specs: bendeki 1,4 ghz i5 işlemcili, 4 gb ram'i, 256 gb ssd'si olan gariban bir alet. ilk başta baktığınızda bunda çalışmanın zor olacağını, çalışırken tat vermeyeceğini düşünebilirsiniz. benim mesleğim proje danışmanlığı. spotify, 3-4 adet word, excel, bir sürü pdf ve 5-6 chrome tab'ı ve notion sürekli açık. hiçbir problem yaşamıyorum, fan çalışmıyor bile. grafik, tasarım gibi işler yapıyorsanız zaten "pro" versiyonlardan birine bakmanız gerekir.

pil: benim bataryamın sağlığı yüzde 80'lerde. yukarıda bahsettiğim kullanımda 4 saat civarı çalışabiliyorum.

işletim sistemi: macos vs windows tartışmasına girmeden sadece güncel "high sierra"ya sahip iyi olduğunu söyleyebilirim. windows da çalıştırılabiliyor ama ben hiç denemedim.

sonuç olarak, şunu söyleyebilirim. apple'ın laptopları gerçekten çok kaliteli. her konuda belirli bir standardın üstünde.

güncel 13 inçlik versiyonu alacak arkadaşlara tavsiyemse biraz daha beklemeleri. bu yazın başında yeni ve daha ucuz bir macbook air versiyonunun tanıtılacağı dedikoduları ortalarda geziyor.
Gerçekten rezalet bir notebook modeli.Bunu alamk yerine en azından biraz daha para ekleyip pro olmayan macbook alın.
Üniversiteye geçeceğim için en acilinden almayı düşündüğüm bilgisayar. Elinde temiz macbook air olan ve satmak isteyen varsa mesaj göndermeniz yeterli.
Bellek sıkıntısı yaşayabilirsiniz 120gb kadar bi depolama alanı mevcut
onun dışında eğer grafik tasarım vs. bölümlerde okuyorsanız okuldan alınan bir öğrenci belgesi ile büyük indirimlerle macbookunuza sahip olabilirsiniz lakin ben ufak bi pişmanlık yaşamadım değil, ne açıdan derseniz pro almak daha cazip geliyor artık fakat air'da işimi fazlasıyla görüyor.
lenova ile 30dk kadar aldattığım güzide eşim sevgilim hayat arkadaşım. o kadar pişmandım ki klavyenden ayrı kaldığım sürede. 2.5 senedir aşkımız sürüyor. zaten dolar euro böyle gidersen seni yenileyemicem güzelim. olsun seni böyle seviyorum ben.
kekliği lenovada avlayalım
kanadını çam dalına bağlayalım...

lenovo olmasın o?

o değil de benim babamda da lenovo bilgisayar var. adam her gün açarken lenovo olduğunu görüyor ama buna rağmen lenova diyor. zor bir şey değil lan. yazıldığı gibi. sadece ve sadece lenovo. telafuz istemiyor, ingilizce istemiyor, sadece harfler var, yazıldığı gibi. lenovo. bu kadar. lenova daha zor. yazılandan farklı. neden lenova? neyse macbook air iyidir. daha havalı. macbook hava bi kere. bi kere lenova kullanayım dedim. klavyede h harfine basıyorsun h çıkıyor. k harfine bassan k çıkıyor. anladım ki macbook abiiii. apple bi kere. lenova'da falan baya dandik. hangi harfe bassan o çıkıyor. ama macbook öyle mi? değil. led demeden ledledi, adamlar yapmış. güzel olmasa pahalı olmaz.
bootcamp desteğiyle dual kurulan windows'u pc'lerden daha iyi çalıştıran apple ürünü.
13 inç 2020 versiyonu gayet sorunsuz çalışan cihaz. genellikle youtube, twitch, discord'da takılacaksanız ve arada photoshop gibi programlar kullanacaksanız alabilirsiniz, ben bir sıkıntı yaşamıyorum. ama 3d render gibi işlerde almayın sakın - gidin pro alın. kaldırmaz.
Apple yaptı diye bir anlık "ulan apple yapmış, ee o zaman harika oyun oynanır bunda ehehe" şeklinde hayaller kurmayınız.
Oyun için asla iyi bir seçenek değildir.
Hava atmak, iş güçle uğraşmak ve apple'ın diğer ürünlerinde olduğu gibi fazladan apple ürünü almak istiyorsanız, en iyi seçim sizin için bu olabilir.
Artık hayırlı mı olsun, allah belasını mı versin karar sizin.
O piyasada seni üzerler evlat.
Profesyonel işler için yetersiz olan Apple Inc. cihazı. Yapabildiklerine göre gereksiz pahalıdır.
şu an bu giriyi yazarken kullanmakta olduğum apple oyuncağı.
ülkemizde maalesef "yatırımlık" olarak alınacak bir üründür. zira bugün ihtiyacım yok diye almaz iseniz 3 ay sonra ihtiyacınız doğar ise 1.5 katı fiyatına alacaksınız.

niteliklerine gelince; bu cihazı kullandıktan sonra bugüne kadar kullandıklarım neydi diye düşünmemek elde değil. oldukça hızlı, sağlam ve entegre bir cihaz. arayüzü alıştıktan sonra çok basit, özellikle iş için seyahat eden insanlar iseniz birebir. ama yukarıda da yazılmış bir oyun bilgisayarı değil.
yeni modellerinde adamakıllı usb girişi bile olmayan,, bundan dolayı da harici klavye ve mouse takılamayan ve aynı zamanda sanal makine dışında yabancı sistem kurulamayan, sattığımdan çok aldığıma pişman olduğum apple cihazı.
iş için kullanım amaçlı oldukça iyi.
Apple'ın kullanıcılardan gelen geri bildirimleri çok dikkate aldığını düşünüyorum.M2 air modelini sırf 14 yapmadığı için,14 olan model de air değil pro olduğu için fiyatı oldukça yüksek oysa m2 air almak isteyen ben sırf 13 inç olduğu için cihazı almadım.M3 serisinde bunu görmüş olacakki 13.3 ve 13.6 olayına son verip 14 inçe geçmiş gel geleim pro çizgisinden çıkmamış ve ve fiyatı 63 bin çizgisine çıkarmış ne olur sanki 14 inç air yapmak bu kadar mu zor.