bugün

başlıklarda türkçe karakter kullanımına izin veren sözlük.bu büyük bir avantajdır.bunun getirisi olarak "sıkıcı" yerine "sikici" başlığı açılmaz.bunun içindir ki sloganı "turkce değil türkçe" dir.kod bakımından piyasada ki en iyi sözlüklerdendir aynı zamanda.

ayrıca yazar yorumları ahali diye ayrı bir kısımdadır ki bu yorumları sadece yazarlar görebilir.kardeşim "black" isminde bir yazar varsa bu başlığa sadece yazarlar mı bakabilecek? gibisinden sorunlar oluşsada kafalarda sözlüğün sistemi farklıdır.mesela "pupa" başlığına gerçek anlamı olan"böceğin ergin olmamış hali" tarzında giriler girilirken @pupa başlığına ise sadece yazar ile ilgili yorumlar girilebiliyor ve bu yorumları sadece sözlük yazarları görebiliyor.bu durumda naylon girilerin okuyucular tarafından görülmesini engelliyor.

sitenin tasarımı hakkında eleştiriler olsada her kullanıcıya bu tasarımı sunmuyor.isteyen kişinin ayarlar bölümünden istediği temayı seçebilme hakkı var.şu sıralar yazar alımları tekrardan açılmıştır.
küçük bir sözlük oluşumu olup içindeki samimi ortamıyla insanı çeken bir sözlüktür. kötü oy olayının olmaması sinir sistemine iyi etki yapıyor. her yeni başlığa aç bir sözlük olduğundan düşündüğünüz herhangi bir şey muhtemelen orada yeni başlık olacaktır.
silinen entry sayısı çok az. sınırları sonuna kadar zorlamanıza izin veriyorlar. sayılı entry ile orada celebrity olabilirsiniz.
enteresan bir sözlük. gelişmekte ve büyümekte, yeni ve iyi yazarlar bekleyen bunu da açık açık söyleyen bir sözlük.

http://www.lugatitturk.com
ilk girdiğinizde şöyle bir entry karşınıza çıkarsa şaşırmayınız;

başlık: kürdistan bayrağı
tanım:

şu anda ırak kürdistan'ında kullanılan bayraktır... ki bu bayrak 22 ocak 1946'da iran'ın doğusunda kurulan mahabad kürt cumhuriyeti'nin kullandığı bayraktır...
rengi de vardır... milleti de vardır... "başkasının bayrağını bile kabullenemeyecek kadar dar bakış açısına sahip insanlar tarafından başka yerlere çekilebilecek" ve hatta hakaret edebilmek için malzeme konusu yapılabilecek bayraktır aynı zamanda...

cumhuriyet? kürdistan? lügatit türk?
yazılım açısından tüm zamanların en başarılı sözlüğüdür, uludağ ve ekşi sözlük dahil.bunu kötü niyetli olarak söylemiyorum hafif hafif kod yazan biri olarak değerlendiriyorum. oha amma attın der gibi olduğunuzu biliyorum, bakalım;

moderasyonda da görev yapmış biri olarak söyleyebilirim ki kullanması çok sade fakat çok özelliklidir, örnek vermek gerekirse;

- türkçe karakter
- tüm başlıkların altına not yazılabilmesi
- koyu yazma olayı
- yazar yorumlarının tamamen ayrı bir sisteminin olması
- moderasyon ekranında şu an söylemek istemediğim fakat sınırsız kontrol özellikleri.
- aramatör'ün arama mantığı diğer rakiplerine göre çok daha başarılıdır.

inanılmaz yetenekli bir coderi vardır, akla hayala gelmeyecek işleri birkaç dakikada yapacak kadar yeteneklidir.

amaa !

gel gör ki şu an içler acısı bir haldedir, 4-5 online, günde 100 tane yazı vs.. Demek herşey iyi yazılım değil, peki herşey ne ? ben de bilmiyorum. ama esas olan çok yazarın olması.
schlingel'in tamamiyle devir alıp, atağa kaldırdığı sözlük, tekrar eski günlerine dönmesi olası.. Zaten mükemmel olan yazılımını daha da kuvvetlendirmiş durumda.
bu sözlükteki "pekiyi pek güzel" butonunun lugatittürkteki karşılığı budur butonudur. ancak pas tutmuş bir butondur. kimse basmaya yanaşmaz. uludag sözlük bu anlamda lugatittürkten kat be kat üstündür.
daha küçük bir sözlük olduğundan zirveleri eğlenceli geçer...hiç unutmam play station zirvesi yapılmıştı ve herkese sıra gelmişti.biraz fazla milliyetçi bir sözlük olsa da arkadaş ortamı söz konusu olduğundan çok büyük olaylar-sorunlar yaşanmaz.
Kodlanma konusunda gördüğüm ve sanırım göreceğim en şahane sözlüktür. Sözlük klonu falan denilir bazı ekşi mekanlarda ama klon olamayacak kadar orijinal özellikleri mevcuttur. Yazar yorumlarıyla başlıklar birbirinden ayrıdır. Dolayısı ile yazarlar hakkında yazılan tanımlar ile alelade başlıklar birbirine karışmaz.

En büyük sorunu yönetim zaaflarıdır. Ayarlaşma bokuna kaybettiklerinin farkında değildirler. Sözlük ortamından öte bir arkadaşlık ve samimiyet içerir. Buna rağmen kendisinden soğutmakta da üstüne yoktur.

Eksi oy sistemi henüz yoktu ama olması yönünde yoğun istek alınca bir anket yapıldı. Sanırım bu günlerde o da olur. Yazarlarının budur butonunu * kullanmaktan korktuğu doğrudur. Sebebini henüz çözemedim ama böyle bir zaafı da var. Bu durum sürekli gelen yeni yazarların şevkini kırmakta. Dolayısı ile yazar sayısı hiçbir zaman belli bir sayının üzerine çıkmadı. Yazar sayısı az olunca online olan ve sürekli sözlüğe birşeyler katan yazar sayısı da aynı oranda azalmakta.

Siyasi içerikli tanımlar yüzünden günaşırı tartışmalar yaşanmakta. Sanıldığı gibi aşırı milliyetçi bir ortam da değildir. Olması için çok uğraştım ama beceremedim o ayrı. *
Ankara'da bir zirve düzenlemişliğim bile vardır lugatitturk.com adına. Bu sözlükten kazandığım ve tanıdığıma binlerce kez şükrettiğim onlarca insan oldu. En güzel tarafı da budur. Yazarları gerçekten güzel insanlardır.

Umarım daha da iyi olacak sözlük. Biraz eleştiriyi kaldırabilmeyi öğrense yönetim tayfası, süper ötesi olur.
Şu sıralar desteğe ihtiyacı olan sözlük. Yazar alımları devam etmekte. Bir ara girip bakmanız dileği ile...
önce hacklenmiş sonra kendi haline terk edilmiş site.
sözlüklerde kayar durmaz yerinde.