bugün

büyük ihtimalle locke'un geri dönerek man in black'in yerini alacağı dizi. geçtiğimiz bölümlerden birinde* hurley'in richard alpert ile girdiği diyaloğu hatırlamak gerek. Hurley, richard'a "sen zaman yolculuğu falan mı yapıyorsun" demişti.

Richard, hayır cevabını verince hurley "o zaman neden yaşlanmıyorsun" diye sormuştu. richard, "jacob'ın dokunduğu kişi yaşlanmaz" gibisinden birşeyler söylemişti. Yine aynı bölümde 8.kattan düşen locke'a jacob'ın dokunduğunu görmüştük.

benim şahsi düşüncem locke ölmedi ve büyük ihtimalle geri gelecek. Bence adada habil ve kabil misali, biri iyiliği diğeri kötülüğü simgeleyen iki seçilmiş kişi bulunmak zorunda. Hatta habil ve kabil'den beri böyle diye bir şey uydurabilirler.

Yine şahsi düşüncem dizinin finalinde, locke karanlık tarafı yani man in black'i temsilen adada kalacak, jack'in ise jacob'ın yerini alacağı bence gayet aşikar.
sonunda ales e soru olmuş dizidir. (ales 2010 ilkbahar)
dünya, milyonlarca insanı ekran karşısına çeken ve
gelmiş geçmiş en iyi televizyon dizilerinden biri olarak
kabul edilen “lost”un sonunu büyük bir merakla bekliyor.
tamamen kurguya dayalı, ıssız bir adada geçen
bu diziye, sürekli yeni karakterler eklenerek, ölen
karakterler hikâyeye yeniden alınarak ve karakterlerin
hikâyeleri geçmiş, şimdi ve gelecekte birbiri içinde
işlenerek dizinin temeli olan merak ögesi sürekli canlı
tutuluyor. kendi kültürünü yansıtan yapımları beğenip
yabancı dizi izleme alışkanlığı olmayanlar, popüler
kültürü sevenler, yeni medya araçlarını sonuna kadar
kullanmayı bilen yeni kuşak, bilim kurgu ve mitoloji
meraklıları “lost” dizisinin izleyici kitlesini oluşturuyor.

47. bu parçaya göre, “lost” dizisinin izlenme oranının
yüksek olmasında,
i. karakterlerdeki çeşitlilik ve değişim,
ii. hikâyenin ıssız bir adada geçmesi,
iii. karakterleri canlandıran oyuncuların tanınmamış
olması,
iv. hikâyede farklı zaman dilimlerinin iç içe geçmesi
özelliklerinden hangileri etkilidir?

a) i ve ii
b) i ve iii
c) i ve iv
d) ii ve iii
e) iii ve iv

48. bu parçaya göre, aşağıdakilerden hangisinin
“lost” dizisi izleyicisi olması beklenmez?

a) çağdaş bilimin verileriyle düş gücünden yararlanılarak
oluşturulan ürünlerden hoşlananlar
b) yaşanmış gerçek olayları izlemeyi sevenler
c) evrenin doğuşuna ya da dinsel olaylara dayalı
hikâyelere düşkünlüğü olanlar
d) toplumun geniş kesimlerine seslenen gelişmelere
ilgi duyanlar
e) yerli yapımları izlemeyi sevenler
6. sezon 15. bölümü ile nefes kesen dizi.
--spoiler--
annelerini öldürmese kadın, 3 bilemedin 4 tane daha doğururdu. Kadın 2 tane doğurdu, hala karnı burnundaydı.
--spoiler--
http://www.tividizi.com/izle/lost-6-sezon
--spoiler--
adada ışık falan gösterip aha da kaynak falan denince bi an o mağaradan ağlayarak fethullah gülen çıkacak sandım sevgili sözlük. çok korktum yeminle.
--spoiler--
ağır teori içerir.
--spoiler--
şimdi son bölümde gördük ki, ceykıbın ipeksi dokunuşlarında bi olay yokmuş. olay şaraptaymış. hatırlarsak bu şarabı en son richard alpert içmişti ondan sonra mib tarafından kırılmıştı şişe. fake annenin sölediğinede göre iki kardeş arasından biri korucakmış o ışığı. buda demek olıyor ,ki bi kişi içicek bu şarabı. burdan yapılacak çıkarım, eğer şarabı içen koruyucuysa adanın koruyucu adayı ne desmond ne jackdir richard alperttir.

gelelim öldürme kurallarına. şimdi arkadaş adada kurallar var, adaylar öldüremiyorlar birbirlerini, idda bu. peki son bölümde jacob kardeşini nasıl öldürmüştür? burdanda anlıyoruz ki idiziyi senaristler adadaki insanların gözünden anlattığı için, onların inanışlarını bize aktarıolar, aynı richardın adayı cehennem olarak görmesi gibi aslında candidateler öldürülemez diye bir mesele yok.gel gelelim işin can alıcı noktasına; benim düşünceme göre candidateler öldürülemeyen değil sadece adanın iyi tarafı (jacop), kötü tarafı (mib) bunları öldürebilecek olan insanlar.hatırlarsak jacobu benjamin linus öldürmüştü, benjamini incelediğimizde adaya inanan ama çakallığı hat saffada olan bi insan. bu açıdan jacobun erkek kardeşine çok benziyo ve benjamin sezonlar boyu jacobun sözünden çıkmamış biri ,gerçeği öğrenince ya da kandırılınca diyelim isyan edip jacobu öldürüyodu ya da mib tarafından öldürtülüyodu, artık siz ne derseniz. dönüp bi de richard alperte baktığımızda ilk adaya gelişi herkese inanması tamamen jacobun çocukluğunda ki hareketlere benzemekte.

teoriyi bağlamak gerekirse, işin sarpa sarmasının tek nedeni mib nin ya da jacobun kardeşinin black smokeun gücünü kullanarak bu adadan ayrılmak istemesi black smoke aslında jacobun kardeşini ele geçiren değil, onla beraber ittifak yapan. yani senaristlerin bence bize anlatmak istedikleri '' senelerden beri buraya böle insanlar gelir gider ne biliyim adadaki suyu ister kimi dharma kurar sömürür adayı falan filan burasının böle bi mantığı var buranın böle sürer gider ama jacobun kardeşi bu adadan ayrılmak için bu yola baş koyduğu için işler böle sarpa sarıyo''

yani demem şu ki kaç bölümdür gözükmeyen richard alpert le benjamin linus aslında adanın gerçek koruyucusu ve bilek sımoku
--spoiler--
--spoiler--
bu haftaki bölümde büyük bir aile dramı seyrettirmiştir bizlere lost. kendimi sanki inceden inceye türk filmi seyreder gibi hissettim. tabi bu büyük aile dramının 3 kişinin basından gecmesi ayrı bir abondene konusu.
orada bi kız kardes olsa, yeminlen ormanda tecavüze ugrayıp kendini asardı, o derece olayın gözüne vurmuslar bu bölümde. bir de ilk kez jacob u 'şimdi nolcak lan' tipinde gördüm,o da ayrı bir deneyimdi benim icin.
--spoiler--
--spoiler--
jacob'ın ikiz kardeşinin anne tarafından öldürülmeye teşebbüsü, adanın o arkadaşla işi bitmediği için gerçekleşmemiştir.
annenin içine siyah duman kaçmıştır ancak siyah duman oluş ve siyah duman kaçış hali bambaşkadır.

örnek : Sayid ve Claire'in içine biraz kaçmış ve karakteri etkilenmiştir. ama siyah duman locke dır.

yani bir siyah duman var bir de hizmetkarları diyelim.

bu bölümde sahte anne hizmetkardır. siyah duman ise henüz yoktur piyasada. ama kendine bir aday bulmak istemekte adayı terk etmek amacındadır. bunun için jacob'ın ikiz kardeşini kendine aday seçer.

hatırlayalım locke'ın da siyah duman için tercih ediliş sebepleri mevcuttu.

tabi şöyle bir sorun var, madem sahte anne siyah dumanın hizmetkarı, nasıl oluyor da adanın koruyucusunun kendine yeni aday seçmesine olanak sağlıyor. jacob'ın adaydan asilliğe terfisiyle hapsedilişinin sebebi kendi olmuyor mu?

aslında zaten adada bulunan altın madeni figürlü cennetin yandan yemişi görünümünde olan ve içine giren insanı siyah duman şeklinde istifra eden mekanı bir şekilde yemişsek geri kalan her şeyi yememiz oldukça mümkün.

biz bu saatten sonra senarist abilerden cevap değil, acaba hayalgüçleri nereye erişebilmiş onu merak etmekteyiz.
--spoiler--
6x15
--spoiler--
sorarım sana jacob sorarım sana mib kim lan sizin babanız kim kim kim
--spoiler--
vasat sözlükçüler sayesinde yeni bölümünün çıkmış olduğunu anlayabileceğiniz dizi.
her gecen bolumde sacmaladikca sacmalayan dizi. once herkesi tek tek oldurup daha sonra geri getirdiler.ayni anda hem suan icinde olduklari yasami gosterdiler hemde gecmis yasamlarini. neyi ne zaman yasadilar noldu diye anlamaya calisirken simdide eger ucak dusmeseydi normal yasamlarina devam ediyor olsalardi nasil olacakti hayatlari onu gostermeye basladilar. ama gel gorki her hafta izlemeden gecemiyorum o da benim hatam.
--spoiler--
yani senelerdir herşey bir kuyuyu korumak içinmi izledik ? şimdi o kuyu ne ayak bunu beklicez. jacop kardeşini öldürdü, ışıklı kuyuya attı sonra bir karaduman çıktı. bu karaduman ölen kişinin kötü ruhu mu, yoksa başka bir ruh mu vs vs bir bilen beni aydınlatırsa sevinirim ve hala aklımda o küçük çocuk kim ?
--spoiler--
--spoiler--
hakkındaki teorileri bile anlayamadığım dizi.

1) jacob'a içirilen şarap ölümsüzlük şarabı, ricardo da bu şaraptan içtiği için ölümsüz.
jacob öldü?? nasıl ölümsüzlük şarabı oluyor bu??

2)jacobla mibin annesi kara dumandı, mib onu öldürdüğünde kara dumandan kurtulduğu için teşekkür etti.
kara duman ölümsüz, kadın öldü??

3)ışık iyiliği ve saflığı sembolize ediyor, korunması gereken aslında iyilik.
kara duman çıkıyor içinden? nasıl bir ışık bu anlamadım.

jakob kardeşini o ışığa attığında, iyiliğe "el değdiği" için mi kara duman fırladı? anneleri jacob'a oraya gidersen ölmekten beter olursun dedi, neyi kast etti? kara duman mibin ruhunu ve bedenini mi ele geçirdi?
--spoiler--
aklımı iyice yitirmemi sağlayan dizi. şunun surasından birkaç bölüm kaldı artık kaderime razı bir şekilde izleyecem. teori düşündükçe bir sonraki bölümde daha derine batırıyor insanı.
--spoiler--
hani jacop dokununca insanlar ölmüyordu ya, yalanmış. galiba içilen şaraptan oluyor bu ölümsüzlük. slostun başından beri birde herkesin içemediği şarap mevzusu var. desmond ile kayınpederide şarabı içmiş olabilirler mi? hatta kayınpederi içemezsin sen bu şarabı demiştide desmond abimiz o şarabı adada içmişti. yada kayınpederi bunu bildiği için mi şarabı vermedi desmonda? dur lan. yoksa bu şarap?... hadi hayırlısı. richard alpert abimizde içti. ama aynı şarabı hurley ve charlie'de içmişti. bak karıştı ortalık.

onu bunu boşverdim bu yüzden. yalnız jacob'un kardeşi adadan çıkmaya çalıştığı halde çıkamazken jacob nasıl olduda adadan çıktı locke, sawyer, jack'e ve diğerlerine dokundu?
anlatıldığı halde unuttum mu acaba nasıl çıktığı? birisi beni güncellerse sevinirim.

hadi teorisiz geçmemeyim bu yazıyı da.
jacob kendi kardeşiyle savaşmıyor. kısaca olay şöyle;
annesinin içinde karaduman vardı. jacob'un kardeşi üvey anneyi öldürünce karaduman vücutsuz kaldı ve deliğine geri gitmiş oldu. ama jacop o an öfkeden kudurduğundan dolayı kardeşini aldı ışıklı değile götürdü. haliyle kafayı çarpıp ışıktan içeri girince karaduman gene kendisine girecek bir vücut buldu ve kardeşinin bedenince dirildi. jacop kardeşi ile değilde kardeşinin içindeki dumanla savaşır hale geldi ve
oyunun kurallarını jacop koydu. kendi oyununu oynuyor.

yalnız ince bir ayrıntı var bir yerde.
insanlarla yaşayan jacob'un kardeşi bir sözünde "insanlar kalleş, üçkağıtçı, çıkarcı, kinci vs." gibi bir tanımlamaya giriyor ve bu duyguları tatmış oluyor hiç yoktan. saftirik jacob ise nerden bilecek o duyguları bi anası bi kendisi arada sırada izlediği kardeşi var. jacobta hiçseyle muhabbeti yok öyle takılıyor adada tek başına. acaba kardeşi ışığın içine girdiğinde kardeşinin içinde bulunan bu duygular yüzünden mi karaduman doğmuş olabilir? olur olur neden olmasın.
haliyle siyah ve beyaz taşların seçimide bunu gösteriyor olabilir.
--spoiler--
abi birde şu saatten sonra pek bilimsellik aramaya gerek yok. herşey olacağına varır. yani her soru açıklanacak vs. gibisinden söyletiler vardı. "karaduman kim?" sorusunu bulduk ama "karaduman ne?" dediğimizde kalıveririz. yada jacop'un anası nereden geldi vs. dersek iyice çuvallarız. bilimsel olması için john locke çıkıpta "efendim, karaduman cinema 4d vb. program ile yaptığımız efekt siz bakmayın onun öyle yırtıcı olduğuna isteyince ağaçlar arasında tango yapıyor" diyecek hali yok! -gerçi dersede haksız sayılmaz göt gibi kalırız.-
ışık içimizde diyerek beni benden almış, cem yılmaz'ın yoga hocasını anımsatmış dizidir. yüzümüze baka baka gülüyor resmen herifler.
evden çıkamayan loserların bayıldığı vasat dizi. en fazla adanalı kadar sürükleyicidir.
--spoiler--
bundan sonra teoriye gerek kalmayan dizi.
--spoiler--
--spoiler--
6x15 bölüm ile bir çok şeyi anlatmış dizidir. bu bölümde jacob ın çok saf bir karaktere sahip olduğunu anladık. bu da beni şaşırttı. bundan önceki bölümlerde ulan bu jacob ne uyanık adam bak olayları ne kadar önceden planlamış diyordum. ama bu bölümde hiçde öyle olmadığını gördüm. annesini öldüren kadının her dediğine inandı. belki de dizi içerisinde bir çelişki. diğer taraftan kadının koruduğu ışığın jacob ın koruyamadığını görüyorum. kadın kimseyi buraya sokma dedi ama jacob ikizini attı içine ordan da karaduman özgürlüğüne kavuştu. ölen ikiz kardeşin bedenine girdi(ikiz kardeşi ve sahte annesi kesin öldü. bölümün finalinde özellikle vurguladılar). aynen locke ın bedenine girdiği gibi.
bundan sonra jacob anladı yaptığı hatayı. ben bu karadumanı adada tutmalıyım diye düşündü ve onun mücadelesini verdi.
bölümden anladık ki iyi kötü insan yok.
benim düşüncem tamamen, güçleri olan ve iyi olan bir ada var ve insanların içine girebilen bir karaduman var.
widmore un amacının ne olduğunu merak ediyorum. zamanda yolculuk mı istiyor yoksa ölümsüzlük mü?
--spoiler--
finale doğru dizi tüm gizemi ve heyecanıyla devam ediyor.
--spoiler--
jacob ve kardeşi ispanyolmuş hacı *
--spoiler--
Dzi bitse bile birçok şeyi açıklamayıp. zaman alacak konuşmalar tartışmalar yaşatarak gündemde kalmayı başarıp belkide özel bir sinema filmi olarak tekrar gündeme oturup paralar ile banka inşası yapmayı planlayan yapımcıların, senaristlerin ürünüdür. *
amerika'da en çok izlenen dizilerden biridir.

6x15 bölümü ile izleyicilerin birçok sorularına cevap vermiş olan yapım. jacop ile kardeşinin durumu ortaya çıkmış adanın saçmalıkları ortaya çıkmıştır. dizide bir sürü açık vardır lakin bu zamanda kadar eyvallah çekilmişse bundan sonrası için "bu neydi lan şimdi?" demek saçma olduğundan izleyicilerin çoğu kabullenip sineye çekmiştir.

final ile herkesi yarıp geçirecek olan dizidir muhtemelen zira çok fena bölümler gelecek..

(bkz: it s coming)
--spoiler--
anlayana 6x15 ile bir çok cevap vermiş olan dizidir.

bu adayı koruma işi bir döngü öncelikle. deli karıdan önce kim varsa var bizene. sonuçta ortada bir adayı koruma görevi var ve bu sadece bir kişinin tüm zaman boyunca yapabileceği bir iş değil. o yüzden görev devir teslim törenleri oluyor. deli karıya jacop' a, jacop jack' e sonra hepsi jacke' e. neyse...

demek ki kötü adam olarak bildiğimiz adam da baştan iyi bir çocukmuş.

ortada bir enerji kaynağı var. jacop' un kardeşi de onun içine düşünce kötü bir şey oluyor. içindeki enerji dışarı kara duman olarak çıkıyor. düşünün ki bunun her türlü özelliği var, oda jacop' un kardeşinin içine girip şekil şemal alıyor sonra da john locke oluyor ama amaç aynı bu enerji kaynağının dışarıya çıkmak kötülüğü insanlara ulaştırmak. hop burda adanın koruyucusu ortaya çıkıyor. ben jacop' un geçmişinden bir bölüm daha bekliyorum daha heykel falan açıklanmadı. muhtemelen o bölümde black smoke jacop' un kardeşi bedeniyle jacop' un karşısına çıkacak.
--spoiler--
--spoiler--
izlemediğimiz sadece final bölümü kaldı.

6x15'te neyin sırrı verildi merak ediyorum. sadece güzel bi hikaye anlatıldı ve jacob'a biraz daha hasta olduk o kadar.

siyah duman: brother içine girdi mağaranın. böylelikle dee siyah duman mağaranın içinden neden çıktı?
mağara: nedir?
jacob'un annesi:kim ve nerden geldi?

vs. vs.. yani bu bölüm bi şeyleri açıklamaktan çok yeni ''bu ne lan''lar verdi.
bölümdeki en güzel nokta ise jacob ve kardeşinin habil ve kabil'e benzetilmesi. yani benzetilmesi demeyeyim de o hikayeyi anlatmaya çalışmışlar. en azından benim anladığım bu ve yanılmıyorum.
--spoiler--
bu yüzyılın ilk fenomeni dir.

şimdi efendim ne şıpyolır verecem ne de teori üretecem yüzeysel bir tespit yapacağım bu bölümle* ilgili. ahanda tespitim:

jacop'ın biraderinin küçüklüğünü oynayan ergen var ya hah o işte, bak buraya yazıyorum ilerde taşş gibin bir afeti devran olacaktır. o nasıl siyah saç, mavi göz, hokka burun, bal dudak toplaşmasıdır lan.*. adını felan bilen varsa söylesin de takip edip seneler sonra ben demiştim demek isterim şahsen. ergen jacop da taşş olur olur sisterım, deme di deme.

edit: sevgili tomamca ve dizifilm.com dan deadly_angel sağolsun bu minik afetin adı : ryan hanson bradford . burada dursunki seneleeerr sonra ben demiştim diyecem.***
o değilde bu jacob ve kardeşi neden hiç birbirine benzemiyo diye merak ettiğim dizidir.