görsel
the shield dizisinin geçtiği bir kültürel yapboz şehri.
Rüya gibi şehir.

görsel
Şu an Saat 14:00 olan California eyaletinin Merkez şehri.
Adamlar öğlen yemeği yiyor, Biz uyuyoruz.
Los Santos şehrinin ilham kaynağıdır
GTA San Andreas efsanesinin geçtiği mekan.
Trafiğe kayıtlı araç sayısı 11-12 milyondu... 5-10 yıl önce türkite kadardı.
Şimdiyi bilmiyorum denge nasıl.

Fay hattı nedeniyle yatay mimari eli mahkum yayılmış.
görsel
Ermenilerin cirit attığı state.
Yazık. Koca county Erivan’ın dış bürosu haline gelmiş.
görsel
Lakers gibi güzel ama loser bir nba takımına sahip, niggalar olmasa daha hoş olurmuş denilesi güzel bir usa şehri.

Tabii ki bir sacramento değil.
görsel
hayatımın açık ara en güzel zamanlarını geçirdiğim yer.
melekler şehridir, ancak zebanisi de boldur.
dünyanın en güzel kızları karıları buradadır.
los Angeles ayrı bir dünya bana göre harikadır.
yav giden gitsinde oralarda türkiye de bulamadığınız neleri buluyorsunuz. hakkat mrak ediyorum.
misafir olarak bulunduğun bi evde kendi evin kadar rahat etme imkanı olabilir mi.
istersen 30 yıl orada kal gene misafirsin.
Bir sürü ünlünün yaşadığı semttir ayrıca.
Amerika. and los Angeles.
hayatımın en güzel senesini yaşadığım büyüleyici şehir. sahiller, güzel restoranlar barlar, sürekli sıcak hava derken insanın ruh sağlığına en iyi gelen amerikan şehirlerinden.

insanların, ortamların rahatlığına alıştıktan sonra east coast çok farklı gelir.
"meleklerin şehri" diye bilinir. yol yordam bilmeyenler dikkat etmezlerse, meleklerle tanışmak yerine zebanilere yem olabilirler.
Elbet bir gün buluşacağız dediğim şehir. Evet.
2 yasımdan 6 yasıma kadar yasadıgım sehir.
belediye başkanının yıllık 232,000 dolar maaş aldığı şehir.
istanbul'da Esengeles olarak bilenen semtin adı...
herkes amerikaya kaçmak gitmek ister.
her Amerikalı losda yaşamayı dileyecektir.
Dünya'nın merkezi 2009 küresel finans krizine kadar new york'tu. Küresel finans krizinden sonra bir geçiş süreci oldu ve artık dünyanın merkezi los angeles. Şehir new york gibi eski değil. Bütün canlılığıyla yeni dünya düzenini ve yeni üretim paradigmalarını kucaklıyor.

New York şehrindeki kadar yaygın evsizlik ve uyuşturucu kullanımı yok. Görece geç büyüyen bir yer olduğundan ve gelişimi sürece yayıldığından daha sistemli dolayısıyla daha hızlı akan bir hayat var. California üniversite sisteminin daha gelişmiş olması da farklı bir hava katıyor los angeles'a.

Bir diğer şey bütün kalifornia'ya yayılmış hızlı tren ağıyla 40 milyonluk bölgede çok hızlı ulaşım sağlanıyor. Yani şehir merkezinde 4 milyon insan yaşıyor ama her an hinterlandınıza dahil olan 40 milyon insanla birliktesiniz. Hava alanlarına hızlı tren ağıyla bağlanması ayrı bir lüks. Şehir merkezinden angel investment şirketleriyle başlayan finans ağı da son iki-üç yılda hayli ilerledi. Blackrock'ın son yatırım hamlesi başka bir hava kattı. Kuramsal fizik ve mbg dallarında önde gelen üniversiteleri içermesi ayrı bir artısı çünkü bu iki alan geleceğin paradigmasını belirleyecek alanlar.

Aslında resmen 2020 sonrası şehir planlamalarının taslağı gibi bir şehir los angeles. Gerçekten her açıdan iyi bir planlama. Turistlerle birlikte her an şehilrde olan 4.5 milyonluk bir kitle ve yine turistlerle birlikte 45 milyonu bulan yüksek hızlı trenlerle bağlanmış bir hinterlant ağı. Bu büyük hinterlanda serpiştirilmiş büyük, geniş üniversiteler ve yüksek eğitimli, medeni bir kitle. Londra gibi merkeze 15-20 milyonun yığıldığı hantal şehirler geçmişte kaldı. Büyük bir antyapı ve maliyet sorununu sırtlamaktansa, sosyal sorunlara değinmiyorum bile, yüksek hızlı trenlerle kitlesel yaşam daha kolayca sağlanıyor.

edit: Bir de çok yeni bir hizmeti daha var şehrin. Saatte 1000 kilometrenin üzerine çıkabilen maglev trenleri japonya'dan sonra ilk defa los angeles'da kullanılacak. Şehir merkezine bu trenlerle kısa bir makaleyi okurken ulaşabileceksiniz. Pahalı ama şehrin imajını tamamlamak için gerekli bir yatırımdı. Tabii şunu da görmek lazım, özelde la'in genelde california'nın bu kadar hızlı amerikanın geri kalanından ayrışmasında eğitimin üretim sistemlerinde yarattığı katma değerin üstel artışı ve asya-pasifik'in hızlı kalkınması da etkili.