bugün

Kızlar için ya gidin kız meslek liselerinde yada imam hatip liselerinde okuyun.
Okula gitme bahanesiyle erkekleri tahrik edip kendinizi yakışıklı erkeklere yamamaya çalışmayın.
Ortama ayak uydurayım derken sigara, uyuşturucu ve türevlerine başlamayın. Bunlar sizi havalı yapmayacak.

Dolayısıyla arkadaş çevrenize çok dikkat edin. Hatta siz kimsenin yanına gitmeyin. Zaten mutlaka birileri sizin yanınıza gelecektir.

Ne ortaokuldaki çocuk hareketlerinizi yapın ne de ergenliğin dibine vurmuş liselilerden olun. Bunun ortasını bulmanız gerekli. O ince çizgiyi keşfedin.

Genelde başta herkes grup halinde takılır sonra o gruplar düşmanlaşabilir 10. Sınıfa geçince düşman olanlar dost, dost olanlar düşman oluyor. Sakın taraf tutmayın. Zaten sonunda herkes ikili ikili takılır.

Sınıfın ağababası olma triplerine sakın girmeyin. Bu tripler sizi muhtemelen öğretmen ve idarecilere karşı gelmeye sürükler. Yanlış yola girersiniz.

Çok egoist öğretmenler olabilir ama yine de öğretmenlerle aranızı iyi tutun çünkü bazen onların 1 tanecik bile yüksek vereceği performans notuna muhtaç oluyorsunuz.

Kız kaldırma işleri de sakat işler bence bulaşmayın. Çünkü kızların hepsi liseye girince kendilerini herkese beğendirmeye çalışıp, komplekse girerler.

Saçınızı jöle kutusuna, kıyafetlerinizi de parfüm şişesine sokmayın.

Şimdi önemli maddeyi yazıyorum iyi dinleyin:
O "daha 4 sene var çalışırım yeaağ" diye geçiştirip çalışmayacağınız sınav var ya gözünüzü açıp kapatınca gelip çatıyor. Yani çalışın gençler.

Dipnot: Unutmayın buradaki arkadaşlıklarında çoğu geçici ve sadece hayatınızın bir yerini kaplayacak.
Lise yılları hoştur, gülüp eğlenirsiniz ancak sınava ve derslerinize önem vermezseniz o sınava yalnız gireceğiniz gerçeği suratınıza çarpar.

Hayatınızda başarılar gençlik!!!

Edit: bir de sözlükmüş falan takılmayın, hesabı silin hatta tüm sosyal medyadan uzaklaşın ve lise yıllarınızın tadını çıkartın.

Edit2: liseye giderken kendi ilerlediğim çizgiyi buraya da yansıtmışım. artık lise de bitti. düşüncelerimde hiçbir değişiliklik olmadı arkadaşlar. sadece şunu daha net anladım ki : zaman çok hızlı geçiyormuş. babam beni okula başlatıp ölmüştü. şimdi ilk-orta okul bitti. geriye bir tek üniversite kaldı. buna hazır değilim. bu kadar hızlı olmamalıydı hiçbir şey. birisi çıkıp şimdi dur demeyecek mi zamana? ne yani? ölüp gidecek miyiz? yaşamak için geldiğimiz şu hayatı sadece anlayabilecek kadar zamanımızın olması yeterince saçma değil mi?!
Oturun ders çalışın, sigaraya başlamayın.
Sözlükte liseye yeni başlayan tipler olmadığını umarak sadece ziyaretçiler için yazıyorum.

ilk hafta, ilk ay, ilk yıl hatta lise boyunca "o benim kardeşim yhaa" demeyin. Mezun olunca Facebook'tan bile yazmayacaksınız.

Salağın birine kendinizi kaptırıp dersleri boşlamayın. "ben onunla evlenicem yhaa, hayatımın aşkı o benim" triplerine girmeyin. Evlenmiyorsunuz.

Milletin arkasından, özellikle de hocaların arkasından atıp tutmayın göte gelirsiniz.

Hiç Kimse ve hiçbir şey için eğilip bükülmeyin. Not için yalakalık yapmayın. Adam anlamıyor sanki not için yağ çektiğinizi aq.

it dalaşına girmeyin. Sineye çekin demiyorum, haksızlığa karşı her zaman dik durun. Ama yok bu benim omzuma çarptı, bu benim şuyumu aldı buyumu attı triplerine girip başınıza dert almayın. Uğraşılmaz.

Edit: ha bir de havalı olmak için sigara içmeyin aq. Ezikten başka bir şey olmuyorsunuz. Sonra tuvalette basılınca "hecam hecam nelur bizi desipline virmeyin" diye geziniyorsunuz ördek yavrusu gibi.
kıro, maço ve kaşar olmayı marifet sanmayın, azcık klas olun.
önünüze gelenle yüzük takmayin. henüz liseli oldugunuzun farkinda olup 30 yasinda gibi davranmayin. yasinizin insani olun, aklinizi basiniza alin.
hayatınızda yeni bir sayfa açıyorsunuz falan diye zırvalayanlardan hiçbir zaman olmadım.bir bok olmayacak sıkıcı bir yaşam sizi bekliyor lisede,üniversitede her yerde vasat bir yaşam.
Simdiden mat kasmaya başlayın, hayal etmekten önce ders çalışın. Yoksa benim gibi hayaller-hayatlar olursunuz.
4 yıl sonra seçtiğiniz bölüm veya liseden pişman olmamaya çalışın.
özentilik namına sigaraya başlamayın.
son seneye konu bırakma. yetişmiyor.
Çocuk romanları okuyun. Yirmiden sonra okusanız da kapanmıyor o eksiklik duygusu.
Am budalası veya normie olmayın.
tadını çıkarın sonra özlüyorsunuz o arkadaşlığı samimiyeti.
gidin aşık olun dersi kaynatın. hayatın en güzel zamanlarından birindesiniz . dert yok tasa yok vur patlasın çal oynasın beyler bayanlar.
Cok calisin. 9. Sinif 10. Sinifa gore daha zor, zaten o calismaya kendinizi ayarlayinca 10,11 ve 12. Siniflarinda zorlanmayacaginizi dusunuyorum.
Pazartesi günü 9.sınıflara okul başlıyor. istanbul'da ikamet ediyorsanız Gitmeyin!
gitmeme hakkınızı kullanabilirsiniz.

istanbul'da covid-19 vakaları korkunç yüksek ve deli yükseliyor.
Felaket Öyle böyle değil.
2000 yılındaki liseye geçişle 2020 yılındaki liseye geçişin aynı olma imkanı yok o yüzden veremediğim tavsiyelerdir.
bol bol gezin. hayat gözünüzü karartmadan gözünüzü siz karartın.. bol bol film izleyin, tiyatroya gidin, mutlaka ama mutlaka kitap okuyun. roman, şiir, hikaye dışında ilgilendiniz alana dair kitaplara da göz adın. bir dernek, vakıf ya da siyasi parti de görev alın. kendinizi geliştirin. bulunduğunuz ortama değer katın. bol bol diksiyon çalışın, insan ilişkilerinizi geliştirin. kaliteli eğitim programını takip edin.

ben, bunların hepsini 25'ten sonra yaptım. şu an 32 yaşındayım ve yapmaya devam ediyor.

siz geç kalmayın!
Ne isterseniz onu yapın fakat Türkiye'yi ve dünyayı tanıyın. Okumak ineklik değildir okuyun.
Lise dönemlerinizin değerini bilin. Çok özleyeceksiniz o dönemleri.
Kendinize yapacağınız en büyük iyilik bu dönemde bol kitap okumaktır. Okuduğunuz her kitap üniversite sınavını kazanmanızı kolaylaştırır. Ayrıca hayatınız boyunca boş konuşmayan, kültürlü bireyler olmanıza yardımcı olur.
Kitap okumak dışında lisedeki arkadaşlarınızla bolca vakit geçirin, sağlam dostluklar burada kuruluyor.
Yaşınız sebebiyle gönül işlerinde hatalar yapmanız mümkün. Dikkatli olun ve hata yaparsanız da asla hayata küsmeyin. Tecrübe diyip geçin, mutlu olun, mutlu edin kendinizi; en güzel yaşlarınızdasınız.
Sık sık okuldan kaçın çok eğlenceli.
Lise hayatını hiç sevmediğim halde benim bile içimde burukluk yaşandı ... 4 seneyi her anlamda dolu geçirmek istiyorsanız dolu bir insan olun ve arkadaş seçiminiz sizin ilerde benzemek istiyeceğiniz insanlardan seçin çünkü bir insanın ortalaması hayatında ki 5 kişinin ortalamasıdır.
öğretmenlerinize saygısızlık yapmayın.
güzel dostluklar edinin. kopmayın.
yaşınızın kıymetini bilin. eğlenin.
aşık olun ama kendinizi kullandırmayın. akıllı olun.
arada ders de çalışın.