bugün

Kaldırılmasına karşı ilk tepkiyi işçi Mücadele Derneği'nin başlatmış olduğu hak.. http://www.facebook.com/groups/iscimucadeledernegi/
çalışanların hem yararına hem de zararına olan durumdur. fakat ne şartta olursa olsun kaldırılması ya da başka sistemlerle ödenmesinin zorlaştırılması allahsızlıktır.

kötü boyutu şudur. 10 senedir çalıştığınız iş yeriniz -hele ki patron firması ise- sizden artık memnun olmayabilir. gitmenizi ve yerinize başka birini işe almayı planlıyor olabilir. fakat hali hazırda birikmiş 10 yıllık kıdem tazminatınız artı ihbar tazminatınız da vardır. bu nedenle patron size bu parayı ödemek yerine, o parayla yeni gelen elemanın 1 yıllık giderlerini karşılamak istiyor olabilir. hoş bu para zaten üzerinizden eşek yükü ile para kaldıran patron için para değildir ama "bu sene zam yapmayı düşünmüyorum" diyen allahsız patronların çoğunlukta olduğu bir sistemde çalışıyoruz. adam diyor ki "param var ama düşünmüyorum zam yapmayı"... neyse...

bu aşamadan sonra hepimizin iş yerinde olan ve patron götünün tadını ab-ı kevsere bile değişmeyecek olan elemanları ya içgüdüsel olarak ya da patronun direk talimatı ile başlarlar size mobbing uygulamaya ki kendi iradenizle istifa edin ve tazminat falan yalan olsun. mobbingi ispat etmeye mi kalkacaksınız... çok komiksiniz... patron firması diyorum patron...

iş bu sebeple bu şartlar altında çalışanı uzun yıllar içinde daha fazla patrona bağlayan bir yönü de vardır. sanmıyorum ki bir hükümet çıksın da "kıdem tazminatı, belirsiz süreli işlerde, işçinin kendi isteği ile işten ayrılması durumunda da ödenir" diye bir madde koydursun. ütopya tabii ki.

ama ütopyalar güzeldir.
Akp tarafından kayıplara karışan işçi hakkıdır..
işçinin ve memurun yıllarca çalışıp, sonunda birkaç kuruş göreceğim umuduyla kahır çektiği paradır. gelin görün ki bu paraya gözünü dikenler var. neymiş efendim, bir fon kuracaklarmış herkesin parası orada duracakmış, 10 yıl dokunulmayacakmış ama devlet 10 yıl dokundurmadığı para için, %15 fon kesintisi yapacakmış. tavan 2,800 tl, fona geçtiğinde bunun yarısı üzerinden hesaplanacak. yani kıdem tazminatı 10,000 tl olan birisi 5,000 tl alacak. birde üstüne %15 fon bedeli kesilince geriye hiçbir şey kalmayacak. amaçta bu sanırım. geri kalan parayı devlete hibe etmemizi istemeleri... kursağımızdan geçen 3 kuruşa bile göz diktiler ya, yatacak yerleri olmasın, tek isteğim budur.
yeni düzenlemeyle birlikte işverenler kıdem tazminatı ödemeyeceğim nede olsa diyerekten çok rahat işçi çıkartabilecek.
akp tarafından önceden yılda 30 gün brüte denk gelen, yılda 14,5 güne indirilmeye çalışılan tazminat. hadi bunların patron yalakası işçi düşmanı olduğunu zaten biliyoruzda bu chp ne iş yapar, ne işe yarar.

çalışan kesimin chp sikinde olmadığı halde akp nin kaldırmaya maçasının sıkmadığı tazminat. yani kazanan yine tayyip..
her zamanki akp taktikleriyle yeniden gündeme getirilmektedir. Adım adım gidersek:

- Önce olabilecek en vahim yeni yasa kurgusunu dedikodu şeklinde kamuoyuna yay.

- gelen tepkiler üzerine azıcık iyileştirme yap.

- zavallı halk bu iyileştirmeyi görünce mutlu olsun.

- yasayı aslında ilk planladığın ama kamuoyuna beyan etmediğin haliyle geçir

- böylece sözde hem işvereni, hem çalışanı mutlu et.

- bu taktiği her seferinde yutan gariban yurdum insanı sayesinde gene en kral sen ol.

klasik "ölümü gösterip sıtmaya razı etme" tekniği, bekleyip göreceğiz işleyişini.

ne sık kullanılır oldu bu teknik, ne hallere düştük, düşeceğiz?
ilginç olan bir şey var ki yürürlüğe girmesi beklenen kıdem tazminatı yasa tasarısı için;
ev alana kıdem tazminatı hakkı doğuyor.
ama hak ettiği tazminatın %50si.

sanırım akp %50 oy aldığı için bu rakamın sihri buradan geliyor.

detaylar içn bakınız: şükrü kızılot

galiba bu ev alma hadisesinin altında toki ile herkese ev aldırmak olabilir.
toki demek rant demek..
cami yaptıran vergiden düşebiliyorsa kıdem tazminatı yasa tasarısı için cami konusuna da el atılsın (!)

şaka gibi olan bir madde var ki kıdem tazminatı alırsanız onun da vergisini alma niyetindeler.

bu da part 2
şükrü kızılot
ek olarak bu kıdem tazminatı yasa tasarısı 6 yıl önceden de uygulanmak isteniyordu ama oy kaybettirir düşüncesi ile vazgeçildi.
ustalık dönemi diye buna derler.
ev alacak olana yarısı verilecek olan tazminattır.
asgari ücretle çalışanlar içinse 221 yıl beklemeyi gerektirir.
toplu işten çıkarmalar için işverenin elini rahatlamaktadır.
fona aktarımda işverenden alınacak kesinti de azaltılmıştır.
yıllar önce polisin girmeye cesaret edemediği KESK binasına operasyonlar yapılıyor.
işçi ölümleri sıradanlaşıyor,hayli sıcakkanlı olduğumuz Suriye'ye efelenirken işçiler gümbürtüye gidiyor.
iyi ölmüşler denebiliyor arkalarından.
kayıt dışı istihdam,çocuk işçiliği,taşeron çalıştırma asli çalıştırma biçimleri olarak yaygınlaştırılıyor.
her yer tekel,her yer direniş demenin vakti geldi de geçiyor emekçiler açısından.
dün itibariyla taslağı okudum . evet herkes kıdem alacak ama yarısını alacak. işverenlere büyük kolaylık sağlamış.

türkiye deki emeklilik fonalrı rahatlatılmak istenmiş ki...

dünyanın en kötü emeklilik fonları bizde. o parayı sağda solda değerlendirseniz
daha çok kazanırsınız.

normalde kıdem tazminatından vergi alamzlarken damga vergisi alacaklar (tamamınjı almaya hak kazananlarda )
ev alacam paramı verin derseniz stopaj kesecekler.
özel şirketlerin vermemek için taklalar attığı tazminat.
her türlü çirkefi yapabiliyor, planlı programlı laf sokmalı heves kırıcı vs her şekilde mobbing denen zımbırtıyı uygulayabiliyor.
öyle göte böyle yarak, deyip gerekli cevapları gecikmeksizin vermek gerekiyor.
yapılması düşünülen değişiklik başbakanın talimatıyla gündemden çıkarılmış; en azından şimdilik. gerçi başka bir tür çorap örülebilir başımıza ama yine de şimdilik değişiklik yok kıdem tazminatında. 1475'in 14. maddesinden devam.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25375257
Pişkinliğin bu kadarına pes! Cumhuriyet tarihinden bu yana hakkın olanı önce gasp ediyor, sonra geri verdim diyor neden? Seçim yaklaştı seçim. Seçim bir bitsin bakalım kıdem tazminatı kalır mı? Sendikacılar biber gazı yer, olaya hiç katılmayan hakkını Allah'a havale eder. Solcular paso dayak yesin.
ülkemizde alması işkencedir....

mahkeme kararına uymayan işyerleri bile vardır.

ahirette o emekçilerin haklarını nasıl verecekler bilmiyorum. zira orada altın gümüşün işlevi kalmıyor.
pek yakında işçileri hakkından yoksun bırakacak yasa ile artık hayal olan tazminat.

ulan adamların bir dayanağı o var onuda devlet alıyor elinden.
zaten bunlar işçi tazminatlarına kafayı takmışlardı.
milletin işi gücü yok nelerle uğraşıyor.
ama yetmeezz efendim. (bkz: hedef 2023)
yargının kontrolünden çıkmış bir iktidarın gasp etmek için fırsat kolladığı alın teridir.
son yasa teklifine göre, akp, 30'dan az işçi çalıştıran işyerlerindeki işçilere kıdem tazminatı ödenmemesini yasalaştırmak istiyor. emeğe bu kadar düşman bir iktidarı türkiye görmemiştir.
işçinin hakkıdır.

akp'ye oy veren işçiler, bu hak gaspını görmüyorlar mı?.

benim kıl payı ile kurtardığım hakkı, belki onlar bir daha göremeyeceklerdir.

seçimlerde oy kullanırken akp'nin değil, kendi haklarınızı koruyun.
görsel
http://liberalgelecek.blo...tazminatnn-kaldrlmas.html
çalışanın hakkıdır. ama orospu çocukları taktı garibanın üç- beş kuruşuna, illa kaldıracaklar. yarrak kaldırırsınız.
oy kaybını göze alabilen iktidarlar tarafından kaldırılabilecek/kuşa çevrilebilecek tazminattır. benim hakkımı gasp ediyorsun sonra da adaletten bahsediyorusun. neyin adaleti bu anlamak mümkün değil.

edit: oy kaybı olur diyoruz da millet yine oy verir gibi.
Her şeyimizi satan iktidar,şimdide üç kuruşluk işçinin kıdem tazminatını kaldırma çalışması ile emeğimizi,iş gücümüzü Endenozya ,Malezya, Bangladeş ... vs. gibi ucuz iş gücünü emperyalizme ' buyrun beyler, işte sömürün hemde iliklerine kadar' deme çalışması yapmaktadır.
halkı köleleştirme adımlarından biriyle yok olacak tazminattır.
insanların emeklerine koruma adı altında kesik atan üçkağıtçıların yeni ekmek kapısı. sonra ekonomi süper amk!
güncel Önemli Başlıklar