bugün

Ya şu ırkçılık bıdıbıdısını siktirin gidin başka yerde yapın. Adam kürt müziğini beğenmek zorunda değil, beğenmediği için ırkçı mı oldu? Adamlar ırkçılığın allahını yapıyor o zaman kimse ses çıkarmıyor, biz kürtçe kulağa hoş gelmiyor yada kürtçe şarkıların tınısı hoş değil deyince ırkçı oluyoruz.
Kökeni yüzyıllar öncesine uzanan türk müziğine yoktur demek de ayrı bir kürt kafası zaar. Bir de rezil olmaktan bahseder haspam.
o değil de, aslında olmayan tek müzik türk müziği'dir. şöyle ki, "türk sanat/klasik müziği" makamlarının isimlerine bakıldığında hiçbir yerde "türk" kelimesi geçmez. bak bir "kürdi" ve "kürdili hicazkar" vardır mesela
http://www.sufi.gen.tr/makamlar.php

neyse, zaten bu makamların başına "türk" kelimesi eklenmesi de bir cumhuriyet projesidir:
https://tr.wikipedia.org/...3%BCzi%C4%9Fi#Etimolojisi

rezil olmaya doymamak nasıl bir açlıktan kaynaklanır kestirmek güç...
bide burdan yak:

http://www.youtube.com/watch?v=aPZApB00ASM
ırmağın akışına ölüp, ırmakları kurutan heslere gıkını çıkaramayan ülkücü beyanı.

http://www.youtube.com/watch?v=t1xIgLja3pU
bari ırkçılığınızı müziğe bulaştırmayın.

yüzyıllardır varolan kürtçe ağıtlar, halaylar, dengbejler bazıları istemiyor diye yok olacak değil. değişik kafalar bunlar. ne anlatsan boş.
Müzik evrenseldir bari müzik ırkçılığı yapmayın gavatlar.
Doğru önerme.

Bu müzik denen meretin hafiften estetik yanı vardır, kendi kültürüne tamamen uzak olsa bile insanlara hoş gelebilir, sözlerini anlamasa bile kendisini dinlettirebilir, en azından rahatsız etmez.

40 yılın başı kafam attı, zamanım da varken bu gece moda sahile gidip iki şişe içeyim dedim. Ama yok amk! Tam oturdum kayalığa kesinlikle abartmıyorum anırmadan hallice, kulak delen bir ses... Kafamı çevirmemle baktım ki bizim kekolar bağırarak (sözde) Kürtçe bir şeyler söylüyorlar. Yahu dinliyorum, dinlemeye çalışıyorum ama hakikaten katlanılacak gibi değil. Bizim ergen solcu tayfa da başlarına toplanıp gaz veriyor. Eminim onlar da içlerinden "ne biçim müzik aq" diyorlardır ama dikkat çekecekler ya amk...

iki gram zevkimin içine ettiniz aq.
Müziğede kafatasçılığı karıştıran acınası düşünce.
(bkz: ohannes)

92 ye kadar kürtte yoktu, bugun kürt müziği yoktur deniliyor, bakalım 10 sene sonra ne yok diyecek cühela takımı.
müzik evrenseldir. hiçbir ırka maledilemez. türküm, türk müziği denmesini yanlış buluyorum. türkçe sözlü müzik olur türk müziği olmaz. kürt müziği de bu bağlamda yoktur yoksa.
(bkz: çirkin kadın yoktur az votka vardır)
*
(bkz: minik ırkçının minik hayalleri)
(bkz: ırkçılığın dayanılmaz hafifliği)
(bkz: etnik gruplara saldırmanın dayanılmaz hafifliği)
bir hatırlatma: ibrahim tatlıses'in seslendirdiği daha doğrusu türkçeleştirdiği bir çok şarkı kürt şarkıcısı,ozanı ; şivan perwer'e aittir.
"türkiye cumhuriyeti diye bir şey yoktur, çünkü cumhuriyet fransız icadıdır" önermesiyle son bulabilecek savsata.
moderatörün de inandığı saçmalık. o yüzden bu entry sorun oluşturuyor ama bu ırkçı kafatasçı başlık sorun oluşturmuyor.

(bkz: aslında sen bir yazar değilsin)
(bkz: abi hergün içme diyoruz)
müzik, yapılabilmek için çalgıları olması gereken bir olaydır. örneklersek tar, veya saz türk icadıdır, kanun türk icadıdır. sadece davulla müzik yapılmaz, ama davul zaten yahudi icadıdır; aynen darbuka nın arap icadı olduğu gibi.

başka milletlerin çalgılarıyla yapılan müzikler, o milletlerin ismini taşır. örneklersek; "türkçe sözlü batı müziği" diyoruz. neden diyoruz bunu? çünkü batı çalgılarıyla yapıyoruz, ama türkçe yapıyoruz.

veyahut arabesk diyoruz; neden diyoruz? çünkü arap tarzını kullanarak, arap kültüründen gelen çalgıları kullanıyoruz.

işte bu gün salt bir şekilde kürt müziğinden veyahut kürt folklöründen bu yüzden bahsedemiyoruz. çünkü kürtlerin kendilerine ait herhangi bir halk dansı veya çalgısı yoktur. halay, 4000 senelik türk icadıdır, nevruz; binlerce senelik türk bayramıdır.

velhasıl kendilerine ait halk dansı veya çalgısı olmayan bir topluluğun müziği olduğunu iddia etmek bilimsel bir tutum değildir, dolayısıyla kürt müziği diye bir şey yoktur. ancak; "kürtçe sözlü x müzik" vardır.

folklör, halkların henüz birbirleriyle tam olarak etkileşmeden kendi aralarında bir takım olayları, efsaneleri tiyatral olarak anlatması veya kültürel eğlence olayıdır. bunu yaparlarken insanlar bir takım çalgılarla "müzik" yapmışlardır. bu çalgılar zamanla insanların, toplumların kabulünü görmüş ve kullanılmıştır.

zaten "müzik" çalgıyla yapılır. bir takım andavallar müziğin vokal olarak tek sesli ve çalgısız olarak yapıldığını söyleyebilir, inanmayınız; sallama sanatının en uç örneklerindendir. uydurmadır, yalandır. tek vokal olarak şarkı söylenir, ağıt yakılır; müzik yapılmaz. karakteristiği vokale bağlı tek sesli olan müzik olmaz. saçmadır. müziği oluşturan şey notalardır.

kızılderili müziği vardır; kendine özgü çalgıları ve tarzları vardır. afrika kabilelerinin de kendine ait müziği, çalgısı, tarzı vardır; ancak kim ne derse desin bu bağlamda "kürt müziği" yoktur. ancak kürtlerin yaptığı müzik veya kürtçe sözlü müzik olabilir ki, herkes istediğini yapabilir.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar