bugün

kuş eğitimi için verilecek bilgilerdir efendim.

geçende muhabbet kuşunu alıp ''tırnak kesiyorum'' diye ayak uçlarını kesen yazar arkadaşı gördükten sonra, hangi yazar ne besliyorsa eğitirken edindiği bilgileri paylaşmasının yarar göstereceğini anlamış bulunmaktayız.

şu anda cennet papağanı besliyorum, 1 mayıs'ta başladık beraber yaşamaya, güncel olarak paylaşmaya çalışacağım.

daha önceden muhabbet kuşu beslemiş olduğumdan ondan besleyen yazarlara şunları sayalım:

ele alıştırma:

2 yöntemi var, biri hard mode, diğeri soft mode.

kuşunuzu seviyorsanız ve vakit ayırabiliyorsanız soft modu şöyledir:

soft mode:

a-kafesinde eğlendiği alıştığı oyuncağı tutarsınız, o uçar kenara bilmem ne ama oyuncağını kafesten çıkarırken tutar içeri çeker.

b-kafesin ağzını açık bırakacaksınız, oyuncağı çıkarıp kuşun takip etmesini bekleyeceksiniz. sonra biçimi elinize göre nasıl uygun ise oyuncağı tutup kuşun oyuncağına elinizde konmasını bekleyeceksiniz. ne kadar sabit kalabilir ne kadar çok tekrar ederseniz kuş elinize o kadar alışır.

hard mode:

kuşunuza empati besleyemiyor ve vakit ayıracak zaman bulamıyorsanız birincisi niye kuş besliyorsunuz, neyse hard modu şöyledir:

a- beslendiğini gördükten sonra yemini kafesten çıkarırsınız, 3-4 saat beklersiniz kuşu rahat bırakıp.

b- acıktığını tahmin ettiğiniz kuşun kafesine avucunuza yem doldurarak elinizi sokup beklersiniz, vicdansızsınız olm. neyse kuş acıktığı için çok dayanamayıp uzaktan yeme erişmeye çabalayacak, elinizi tüneğinden erişemeyeceği yükseklikte tutarak mecburen elinize konmak zorunda bırakacaksınız. elinizden zarar gelmediğini düşünene kadar yemliği takmadan ---ve beslemeyi unutmadan--- elinizde beslemeye devam ediniz.
pavlov'un köpeği modu:

papağanımın adı çocuk.

daha bir haftamız dolmadı, o bana alışık değil ben ona. sıfırdan anlatıyorum:

kafesini önceden hazırlayın.

pet shop'tan kuşu alıp, ''kafesi de bu olsun beraber çıksın aradan'' demeyin.

kuşu kafesine koyup eve kadar getirirseniz korku ikonuna dönüşür kafes de. kafes evi gibi olmalı.

kafesini alıp evde rüzgar almayan direkt ışığın veya soğuğun vurmadığı uyumlu bir yüksekliğe yerleştirin.

yeri sabit olacak ona göre iyi karar verin.

sonra kuşu aldığınız kutu veya yerden çıkartın sakinleştirin ve kafesinin açık ağzına bırakın, kendiliğinden girerse girsin, girmezse uçsun rahat olun,sonunda girer.

kafesin ağzı olabildiğince açık kalsın, ancak bunu 1-2 gün kafesine alışma süreci ardından başlatın. yeminin suyunun yerini tamı tamına bildiğinden emin olmak için. ardından açın gitsin.

hah pavlov diyorduk:

benim kuş kafasını her çevirdiğinde, bir yana öbür yana baktığında ''çocuk'' ''çocuk'' diye seslendim. ama her en ufak hareketinde.

sonra bu acaba alakalı mı diye beni denemeye başladı, devam ettim.

sonra bu odanın içinde benim görmeyeceğim yere saklandı, göremediğimden söylemedim, yürüyüp görebileceğim yere geldi yine her baş hareketinde seslenerek devam ettim.

şimdi eve geldiğimde uyuyor olsa bile ''çocuk'' dediğimde dönüp bakıyor:)

1 günlük eğitim.
kartal egitmeye kalkmayin. pelikan gibi degildir mazaallah .
kafesine kapatıp durmayın hayvanı.

onun kanadı var lan kanadı, uçması gerekiyor.

sen otobüste 12 saat oturunca ''acaba trombüs atar mıyım'' diye düşünüyorsun varisten korkuyorsun.

yazıktır bırak uçsun, iki yer arası uçuyor zaten alışınca.

küstürülmemesi gereken hayvanlara yönelik eğitim tavsiyeleridir.
Gökyüzüne salın.
önce kendiniz bir eğitim alın.
ucuza aldım diye bakımını hafife almayın.

canın sorumluluğunu aldınız, sokturmayın 50 liranıza.

bi de doğal ortamına uyumlu bir ülkede veya alışkın değilse gökyüzüne falan salmayın, aynı gün bir atmaca, kedi vs. kapar.
Muhabbet kuşlarında erkekler daha fazla konuşur, söylemesini istediğiniz kelimeyi , karşısına geçip gunde en az 20 kere tekrar etmelisiniz. Böylece ezberlemiş olur. Kuşu aç bırakıp elinizden besleyebilir ve her beslediğinizde belirli bir kelimeyi tekrarlarsaniz acıktiğında onu söylemeye başlar. Yine ac birakir elinize biraz yem alirsaniz elinize gelmeye alistirabilirsiniz.
Hadi yavrum Şak şak birdaha
Cibili cibili şak şak Şak
Bu sözcükleri Ezberlemesi Elzemdir.
kelime ezberletmek istiyorsanız akşam olduğunda kafesin üstünü bir örtüyle kapatın. sonra telefonunuza ezberletmek isteyeceğiniz kelimeyi ses kaydına alın. sonra ses kaydını sürekli tekrara alın. kuşun yanına ses kaydını koyun ve bunu düzenli bir saat falan yapın bu işlemi her gün olmasa da haftada 3 kere.
güncel Önemli Başlıklar