bugün

şura suresi 33. ayete göre gemi yüzdürme hususunda tek teknolojik imkan rüzgardır. evrensel ve tüm alemlere gönderilen kutsal kitapta gemilerin sadece rüzgar ile yüzdüğü ima edilmektedir.

en azından kuran ile her şeyin açıklanamadığı realitesini kabul etmek zorundayız.

"Eğer O dilerse rüzgarı durdurur da yelkenle giden gemiler denizin üzerinde duruverirler. Şüphesiz ki bunda sabırlı olan ve çok şükreden kimseler için nice ibretler vardır."

tüm nükleer denizaltılar falan hep zındık işi.
Olum yine gemiler falan var.

Çölün ortasında buna bile şükür.
Kur'an motordan, denizaltından bahsetsin de o zaman yasayan insanlar hiç bir bok anlamasin demi gençler. Bunu o zaman ki insanda anlar su zamanda yaşayan insanda. ee yani herkesin anlayabileceği şekilde olması en makulu.
kur'an-ı kerim'de bazı ayetlerin evrensel, bazılarının ise tarihsel olduğunu düşünüyorum. bütün ayetler bütün zamanlar ve toplumlar için geçerli olamaz. peygamberin evine vakitsiz gitmeme tavsiyesi, evlatlığın karısıyla evlenme, kadının şahitliği gibi konuların bizimle bir ilgisi yok.

unutmayalım, peygamber efendimiz arap toplumunun içindeydi. o allah'ın kulu ve elçisidir amenna ama bizler türk'üz ve halihazırda 2018 yılındayız. hz. muhammed'in yalvaç (peygamber) olduğuna iman ediyorum ama 6. yüzyıl arap gelenekleri, bakış açısı, dönemin cahil ve bilimden uzak arap toplumuna anlatmak için onların seviyesine göre gönderilen ayetler var.

kul hakkı yememek, evlilik dışı cinsel ilişkide bulunmamak, hırsızlık yapmamak, hiçbir varlığa zulmetmemek, anne babaya asi olmamak gibi hususlar evrenseldir ve açıkçası beni bu ilgilendiriyor.
(bkz: uçak gemilerinin rüzgar dursa bile ilerlemesi/#28724404)
600 yılında da mazotla çalışıyodu ya zaten gemiler. motorları falan vardı, tabi lan deli misin.
Rüzgar durunca gemilerin de durmasını konu edinen ayetle ilgili düşünedurun, "bu gemiyi tanrı bile batıramaz!" denilen titanic'in hangi kudret tarafından batırıldığı mevzusundayım ben.
Kuranın tarzı zaten mevcut bilgiler üzerinden gitmek. Şöyle ki cenneti tasvir ederken meyve yada ırmaktan bahseder. Fakat başka ayettede gözlerin görmediği der. insanların hiç tanık olmadığı şeyi, insanların bildikleri üzerinden anlatır.

Kuran'da zaten:

Yasin Suresi 42. Ayet:
"Biz, onlar için, gemiye benzer, daha nice binekler yaratırız..."

Nahl suresi 8. Ayet:
"Şu anda bilmedi­ğiniz daha nice binekleri de Allah (c.c) yaratacaktır."

şeklinde iki ayet vardır.