bugün

Zor günlerin beklediği şehir, daha zor günlerin beklenildiği şehir.
görsel
iğrenç fikirleriniz elbette gizliden cahilliğinizi ve vahşiliğinizi gösterir.böyle mecralarda bu konuları anlatmanın kahpe insanların kararmış kalplerini düzeltmeye yetmez önce insan olmamız icap eder.
•şunu herkes bilmelidir ki kudüs filistin’in başkentidir.
bugün orada olanlar bir savaştır,katliamdır,kırımdır,mazlumların çocukların,kadınların ve hatta engelli insanlara gerçek kurşun sıkılan bir meydan savaşı.hiçbir yasal gerekçesi olmadan hukuksuzca yapılan bir girişimdir.
••ve iğrenç düşüncelerinizi kirli ve paslı ahlaksız siyasi görüşlerinizi saklayın,sadece evrensel insan olun.
•şükrediyorum ki zalimler için yaşasın cehennem.
•şükrediyorum ahlaksız insanlar için,sizin gibi katliamlara,işkencelere,kırımlara banane ya diyen aptal insanları gördükçe yaşasın cehennem.
•kadınlara çocuklara sadece cinsellik gözüyle bakanlar için yaşasın cehennem.
•abd ve israil için ve türkiye de onların sempatizanlığını yapanlar için yaşasın cehennem.
•••allah’ın adaleti şaşmaz.allah tüm gazze,filistin,kudüs’te ve diğer müslüman kardeşlerime yardımcı olsun.
eyvallah
Pazartesi ve salı kudüste öldürülen 60filistinliden 50si radikal islamcı örgüt hamas'a mensubmuş hamas kendi duyurdu. Şaka gibi bunun için bu yaygara israil elçiliğini gönder ve nota ver, günümüzde hiç bi türk vatandaşın radikal islamcılarla işi olmaması lazım kaldı ki hele hükümet ve cumhurbaşkanı bunu yapıyorsa. Ulan muslumanlar için mekke neyse yahudisi icin kudüs aynı bide adamların 70. Yıldönümü empatiyi geçtim ölen öldüğü ile kalıyor kaybedeceginizi bildiginiz halde ona yanmiyomusunuz yine müslümanları terörist olarak tanıttınız saolun yine rezil olduk hemde devlet eliyle bu tanıtma bu sefer pes.
Hayir neden bunu bu kadar olay yapma cabasindasiniz. Dusunun ki yunana zamaninda sayisiz km toprak satmisiz ve gunu gelmis zayiflik v ortam boslugundan ve kendinin de siyasi bilimsel teknik donanimi guvsncesiyle bagimsizligini ilan etmis. Sen o gun tazeyken bjsey yapamamissin ki bugun palazlanip serpilmisken uc-bes gosteriyle zalimlige dur diyosun. Soruyorum, neresinde mantik, birliktelik ve ölüm gerekliligi var bu olayin.
israil terörist Arapları gebertiyor olan olay bu. (bkz: ateist cihat) Kudüs israilin başkentidir o kadar.
kudüs eğer bu haldeyse ve milyonlarca müslüman sadece internet üzerinden kınıyorsa bunun tek nedeni hilafetin olmamasıdır.
Kudüs hepimizindir. Israillinin diyen de müslümanın diyen de kutsal kitaplardan nasibini almamış kişilerdir. Okuyun biraz okuyun.
Kudüs özel olarak kimsenin değildir.

Müslümanlar ortalıkta dahi yokken o şehir yerinde duruyordu. Aynısı yahudiler, hristiyanlar için de geçerli. illa köken dayanaklı bir sahiplendirme yapılacaksa bu şehri vaktinde putperest olan kavimlere verebilirsiniz. Çünkü onlar kurdu.
Sonra bin kez el değiştirdi. Herkes bir ara yönetti.
Şimdi de israil hükmediyor. Yarın o gider, başkası gelir. Toprak bu.

Yani, dini duygular ile o benim o benim, şu benim derseniz kafanızı ezen de çok olur. Tarihte de bu iddiada bulunan herkesin sonu bellidir.
Kudüs tüm insanlığındır.
kuranda hiç geçmeyen şehir. müslümanların hak iddia etmesi saçmadır. tek hakkı 'kılıç hakkı' olabilir onu da beceremiyorlar.
Kudüs tarif edilemez güzellikte bir şehirdir. Tarihi dokusu ve her dine kucak açması en büyük özelliğidir.

Kudüs çok değil 100 yıl önce bizim topraklarımızdı. Şimdi ise düştüğü durum içler acısıdır.

Ama türk varsa, hâlâ bir umut var demektir.
jerusalem.

görmeyi çok istediğim paylaşılamayan şehir. kudüse gidip uzun uzun var olan tüm dinlerin insanların hayatındaki dışavurumlarını gözlemlemek, ilahi hissiyatları duyumsamak istiyorum. ağlama duvarını, mescid-i aksa'yı, zeytindağını defalarca yakılıp yıkılıp tekrar inşa edilen kutsal toprakları.
ortadoğunun yumuşak karnı maneviyatıdır. ne müslümanın yahudiyle ne yahudinin museviyle, ne musevinin hristiyanla bi alıp veremediği olmadığını çok iyi biliyorum. ama kirli siyaset insanı insana kırdırmayı çok iyi bilir. bize bahşedilen şu hayatta sadece güzeli görmeyi öğrenebilme dileğimle.

son olarak

antoni vivaldi- Filiae maestae Jerusalem

https://www.youtube.com/watch?v=kkJC8p48g6g
kırmızı çizgimiz.
"ipeklere yumuşaklık bağışlayan merhametin kalbi".
kudüs'te bir osmanlı askeri: ihsan et Tercüman. Filistin 1910.
https://pbs.twimg.com/media/Dfy0y8-UYAAcEYm.jpg

Kudüs'te menzil karargahında görevliydi. "Çekirge Yılı 1915-1916" adında bir kitabı vardır, bulursanız muhakkak okuyun.
101 sene önce bugün, 9 aralık 1917'de elimizden çıkan vatan toprağı.
101 sene önce bugün kudüs'ü kaybettik.
7 kasım'da gazze'de araplar tarafından arkadan vurulan ordumuzun geri çekilmesi bozguna dönüştü ve bu geri çekilişte kudüs'te de tutunamadık.
(bkz: gazze/#40545241)

kudüs'te neden tutunamadık?
bakın bu fotoğraf kudüs'te neden tutunamadığımızın özetidir.
görsel

bu fotoğraf kudüs'ün ingilizlere teslim ediliş fotoğrafıdır.
fotoğrafta ön planda elinde baston olan kişi kudüs belediye başkanı hüseyin efendi'dir.
kendisi filistinli bir araptır.
hüseyin efendi'nin yanındakiler de filistinli hain arap sözde osmanlı subayları.
vatanlarına ihanet edip, kudüs'ü ingilizlere teslim etmekten gayet memnunlar.
fotoğrafta gördüğünüz üzre hüseyin efendi osmanlı'dan kurtulduğu için keyif sigarası yakmış...

kudüs'ü ingilizlere teslim eden bu hainler, ingiliz komutan general edmund allenby'i kudüs'e girerken "el-nebi"(peygamber) olarak karşılıyorlar.
görsel

hatta allenby'i peygamber olarak karşıladıktan sonra, onunla birlikte şam'a gidiyorlar, yeni peygamberlerine(!) eşlik ediyor, allenby'nin şam'daki selahaddin eyyubi türbesi sandukasını tekmeleyen çizmelerini filistinliler parlatıyor.
Bu tarihi bir gerçektir. Osmanlı'ya sanıldığı gibi araplar değil en büyük ihaneti filistin'liler, asur'iler, durzi'ler, nusayri'ler ve ezidi'ler yapmıştır. Arapların büyük bölümü ile kürtler son ana kadar osmanlı'ya sadık kalmıştır.
kardeşim dalga mı geçiyorsunuz, ciddi ciddi hiç mi bir şey bilmiyorsunuz ben anlamadım.

o dönem arap topraklarının büyük çoğunluğu ingiliz-fransız sömürgesiydi zaten. 1. dünya savaşında avrupa'da ve kuzey afrikadaki sömürge savaşlarında hep bu araplar kullanıldı mayın eşeği gibi.

ingiliz ve fransız ordularında toplamda 2 milyonun üzerinde arap asker vardı. bu durumda nasıl arapların çoğu bizim yanımızda yer almış olabilir ki?

bizim elimizde ortadoğu-arap yarımadası ve filistin bölgesi kalmıştı bir tek.

burada da hicaz kralı şerif hüseyin ingilizlerle işbirliği yapıp halifeliğini ilan ederek isyan etti, cihad çağrısına binlerce kişi katıldı, 20-25 bin kişilik bir ordu kurdu.

suud ailesi ingilizlerle işbirliği yapıp "sözde" tarafsızlığını ilan etti.

ibn reşid ailesi de suudlarla kanlı bıçaklı olduğu için haliyle osmanlıdan yana olmak durumunda kaldı.
islam dinine göre kutsal mekanlardan birisi ve yürek sızımız. Aklıma direk şu şiir gelir

Tûr Dağını yaşa
Ki bilesin nerde Kudüs
Ben Kudüs’ü kol saatı gibi taşıyorum

Ayarlanmadan Kudüs’e
Boşuna vakit geçirirsin
Buz tutar
Gözün görmez olur

Gel
Anne ol
Çünkü anne
Bir çocuktan bir Kudüs yapar

Adam baba olunca
içinde bir Kudüs canlanır

Yürü kardeşim
Ayaklarına bir Kudüs gücü gelsin
-Nuri pakdil.
müslümanların yani bizimdir.
3 semavi dininde ortak ve hassas noktası..

Dinierin başkenti de diyebiliriz.
israil'in başkenti.
(bkz: jerusalem)
islam ve hristiyanlik inancındaki en kutsal yerlerden biridir.
görsel

Kudüs Belediye Başkanı, Filistin, 1900'ler.
Nuri Pakdil

Bir Cuma günü göçtün sen,
Yüreğinde Kudüs’ü saklayarak,
Bir Cuma günü yürekten,
Kanatlandın semaya ağlayarak...

Kapandı secdeye ruhun,
Sesinde çocukça sevinçler vardı,
Karıştı nuruna nurun,
işte karşında sultanlar sultanı...

Tuttu elinden, aşk açtı.
Kudüs’ü hissettin serin nabzında,
Hürriyet koktu her yanı,