bugün

(kronik farenjit)

Kronik farenjitin tedavisi oldukça zordur, cok sinir bozucu bir hastaliktir; sürekli nükseder ve sürekli grip olmaniza neden olur. Hem doktorun tedavi uygulaması hem de hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Ancak yine de kronik farenjit çoğu zaman tam olarak ortadan kaldırılamaz. Tedaviyi belirlemek için kronik farenjiti ortaya çıkaran başka bir faktör olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer bulunursa önce onun tedavisi gerekir. Alerji, burun kemiğinde eğrilik veya burunda et, sinüzit, mideden asit kaçağı(reflü) gibi hastalıklar uygun şekilde gerekirse ameliyatla düzeltilmelidir. Antibiyotikler genellikle faydasızdır. Geniz akıntısını azaltıcı ilaçlar veya ağız gargaraları sık kullanılırlar. Bazen mideden asit kaçağını önleyici ilaçlarda verilebilir. Hastanın dikkat edecği durumların başında sigaranın dumanından bile uzak kalmak gelmektedir. Dikkat edilecek durumlar şöyle sıralanabilir:

-Sigara ve alkol almamak
-Tozlu yerlerde ve kirli havada bulunmamak
-Aşırı sıcak ve soğuk gıda almamak
-Üşümemeye çalışmak
-Alerjiye neden olan faktörlerden uzak kalmak
-Reflü düşünülen hastalarda akşam saatlerinde çay-kahve-alkol almamak ve mideyi aşırı doldurmamak
-Boğazı temizlemeye çalışmamak

Uygun tedavi ve hastanın maksimum dikkati bile kronik farenjitin bulgularını ortadan kaldırmayabilir. Ancak bulgular hafifleyebilir veya geçici olarak kaybolabilir.
müzmin, süregelen farenks (yutak) iltihabı.
bu hastalığın mağdurları cola gibi gazlı içeceklerden, turşudan, acı yiyeceklerden, aşırı soğuk, aşırı sıcak yiyeceklerden, ekmeğin sert kısmı gibi yutarken zarar verebilecek yiyeceklerden uzak durmalıdırlar.

sigara içmeselerde her doktora gittiklerinde sigara içmemeleri konusunda uyarı alırlar. bulundukları ortamda pasif içici durumuna düştükçe içlerinden derin derin söverler.

kronik faranjit 4 mevsim etkilidir. hava sıcaklığındaki değişim zamanları hastaların en zayıf dönemleridir.

balgamın da oluşmaya başlamasıyla yutkunmakta büyük güçlükler oluşur ve zoraki öksürükler boğazın kötüye gidişini artırır. faranjit hastalarının burundan nefes almaları önemlidir ancak hastalık sırasında burnun tıkanmasıyla istemsiz olarak ağızdan nefes alınır. özellikle uyurken hep ağızdan nefes alınması sebebiyle sabahları boğaz ağrısı artmış şekilde uyanılır.

kronik jaranjiti olanlar hasta olmamak için çok dikkat etmelidirler. çünkü hastalık başladıktan sonra ilaç tedavisi uygulanmadıkça kendiliğinden geçmez. bu yüzden yukarıdaki etkenlere dikkat edilmeli bununla beraber ağız ve diş sağlığına özen gösterilmelidir.

sene içinde faranjit hastalarının en çok zorlandıkları durumlar grip ve faranjitin beraber nüksetmesidir. senede bazen 2 ya da 3 defa olabilen bu durum hastanın vücut direncini büyük ölçüde kırar. yatağa düşmeden doktora gidilmelidir.

kronik faranjit günümüz şartlarında tamamen yokedilememektedir. Bu yüzden faranjit pekçok kişi için bir yaşam şeklidir.
(bkz: allah belanı versin)
(bkz: allah seni kahretsin)
kronik faranjitten sıtkı sıyrılmışlara minik öneri:
**bir tatlı kaşığı kekik ve kimyon, bir çay bardağı sirke ilave edilir, karışımın üzerine iki bardak su ilave edilerek kaynatılır. soğuduktan sonra gargara yapılır.
*kronik faranjitiniz varsa, rahatsız değilseniz bile, arada bir, tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.
pastillere bağımlı kalma durumu.
allah cezasını versin.

http://www.uzmantv.com/farenjit-nasil-tedavi-edilir
Farenjiti olanlar nelere dikkat etmeli?

http://www.uzmantv.com/fa...nlar-nelere-dikkat-etmeli
eğer sigara kullanıyorsanız işiniz zor, müzisyenseniz daha da zor. kronik farenjit sürekli pusuda yatan bir rahatsızlıktır. soğuk bir şey içildiğinde boğaz hemen şişer, şarkı söylediğinizde ses kavuşur ve hemen şarkıcı nodülü dediğimiz şeyler yerini alır boğazımızda, sigara fazla içildiğinde de tuhaf bir yangı yapar. anlamlandırılamayan ve genizden gelen sürekli akıntı da cabası. değişik bi hastalık.
yok mu üstadım bir tedavisi? bıktırdı ya.. evde sigara içen de bir peder olunca(laf anlatamıyorsun) sürekli azıyor. alternatif çözümlere açığım..
olum tıp nasıl ilerledi lan! kıçı boklu farenjitin çözümü yok amk.
Öğretmen hastalığıdır.
Tebesir tozu ve surekli konuşarak ders anlatmalarindan olsa gerek hep öğretmenlerde görülür.
hayatımda yaşadığım en kötü günleri yaşatan illet.

hayatımda bir kere sigara içmedim, alkol desen yılda 2-3 defa alıyorum. kola soda haftada 5-6 defa birer bardak içiyorum. yinede hastalık beni buluyor.

-soğuk su içersiniz, azar.
-terlersiniz, azar.
-üşürsünüz, azar.
-ağzınızdan nefes alırsınız, azar.
-dondurma yersiniz, azar

bu hastalıkla yaşamanın tek yolu hastalığı takmamaktır. doktorlar ne yapma derse onu yapın, belki farenjit siklenmeme duygusuna kapılıp sizi terkeder.
Hem sinüzit hemde kronik farenjitim var. Böyle de şanslı bir insanım
asla geçmez bol ılık su tüketilmelidir. Sigara ve alkol azdırır. çok konuşmak, bağırmak, boğaz enfeksiyonları da azdırır. adaçayı gargarası işe yarar. ekstrası için http://faranjit.org/
Tedavisi yoktur. Dikkatli olmak gerekir. Ilık içecekler, tozsuz temiz nemli bir ortam, bağırmadan alçak sesle sakin konuşmak. Majezik boğaz spreyi rahatlatır.
Boğaz da kaşıntı, kızarıklık, kuruluk, yanma hissi gibi belirtiler ile kendini gösterir. Tedavi ile geçmez sadece geçici rahatlama sağlar. Ölünceye kadar geçmez ara ara varlığını fazlasıyla hissettirir. Bol su içmek iyi gelir.
An itibariyle oral spreye mahkum hayatı sunuyor.

Az bi soğuk içecekte boğaz kurumasın da tamam geçmiş olsun..
Son 6 ayda 3. Defa başıma gelen enfeksiyon. Ölüyorum bu nedir ya! Antibiyotik kullanmaktan böbreklerimi elime verecekler.
farenjitin alerjiye dönüşmesinin sonucu, annemde var. ben küçükken mikrobik farenjit olup iyileşmiştim.
öldürmez ama süründürür, müzminleşmiş de olsa ne yapın edin tedavi olmaya çalışın.
Ben bilirim onun ne şey olduğunu.

Sprey sık hemen.
Doktor yazmıştı bana "maximus"

Sıcakve soğuk şeyler içilmez ılık iç.
Baharattan uzak dur asit vs.

Bol bol su iç.
güncel Önemli Başlıklar