bugün

girmeyin.
ben de gircem bakalım ne olcak sonunda umarım zor değildir .
22-23 eylül tarihlerinde yapılacak olan, KPSS Ortaöğretim - Önlisans sınavına katılacak tüm yazar dostlarıma şimdiden başarılar dilerim.

* katılmayacak olan yazar dostlarada neşesi ve laciverti bol bir hafta sonu geçirmeleri dileklerimle

saygılarımla...

hasmet ibriktaroglu

diye mesaj atan yazardır. her önemli günde mutlaka mesaj kutunuz yanar. bayramlarda seyranlarda sürekli iyi dilekleri sizinle olur. kendisine teşekkürü borç bilirim.
yarın kpssye gireceklere önceden girenlerin bulunacagı tavsiyelerdir. örnegin kalem getiriyormuyuz bunu söyleyin birde hangi tür sorular çıkıyor bir yardım edin.
sakin olun, derin nefes alın ve sınav öncesi alkol almayın.
şimdi kullandığınız test kitaplarını fazla karalamayın ki seneye de kullanabilesiniz..
olursa olur, olmazsa olmaz senden önemli mi?
Bir kaç maddeyle sıralayayım
Sınav öncesi:
1-Öncelikle en az bir yıl öncesinden çalışmaya başlayın.
2-Yavaş yavaş iyi olmaya başladığınızda sağda solda hava atmayın. Bu üzerinizde gereksiz bir beklentiye neden olur. Yapabildiğinizi anlayın. Sadece kendiniz anlayın.
3-ay anlamıyorum lafını bi bırakın. Ay çalışamıyorum deyin. Muhtemelen kpss birincisiyle aranızdaki en büyük fark onun gece gündüz çalışması. Sizden çok zeki olmuş olsaydı hayatının baharında dersten başka meşgalesi de olurdu diye düşünüyorum.
4-Belli bir zaman sonra artık çalışmak kolay gelecek. işte bundan sonrası için eksiklerinize yoğunlaşmak çok önemli. Bu yüzden deneme çözüp yapamadıklarınızı tekra edin
5- geçmiş yıl sorularına bakın. Bu sayede hem soruların nasıl çıktığını anlarsınız(türkçe falan her sene aynı nerdeyse) hem işinizin çok zor olamdığını.
Sınav sırasında:
1- heyacanınızı yenmeye çok çalışmayın. O olmazsa hiç bir şey yapamazsınız. Ancak çoğu tabiki fazla.üstünüzde beklenti olmazsa heycanınız daha az olur
2- sağa sola bakıp vay aq millet çatır çatır yapiyo demeyin. Eşeği baglasan o da çatır çatır yapar ama ne yapar?
3- suyunuzdan bi yudum alın
Sınav sonrası:
1-zaten o kadar kafana takıp bu yazıyı tamamen okuduysan olmuşsun sen. Muhtemelen kazanacaksın. Sadece iyi çalış.
2-ilk maaşınla bana bir şey al
sakin olun. hayatın sonu değil. yarın ki kpss de atanamazsam intihar edeceğim. sizi bilmem.
sorular son seferkiler gibi çalınmışsa yapacak bir şey yok.

o hırsızlık yapan orospu çocuklarından hesap sormak üzere hakkını aramaktan korkma.

geçmiş yıllardaki deneyimleri göz önüne alıp kul hakkı diye ağlayıp hepimizin hakkı üzerinden atananlara göz açtırmayacağını en azından inanan bir insansan hakkını helal etmediğini herkesin içinde bildir.

kopya olayı olmaz ve herkes hakettiği şekilde sınav derecesiyle değerlendirilecekse elinden geleni yaptığın için rahat ol. nihayetinde bu bir sınav ve sonucunda kontenjan kadar atama olacak. ataman yapılmazsa bir sonraki sene var. ama bu arada eğitim aldığın alanda çalışmana izin vermeyen bu sistemi iyice düşün. sorunun sende mi yoksa sistemde mi buna karar ver. düşünen, özgür iradesiyle hareket eden bir insan gibi davran.

unutma sınav hakkıyla yapılıyorsa her şey senin elinde.

reyhanlı katliamını unutma.
--spoiler--
1) KPSS Dersleri ne çalışırken mümkün olduğunca aynı ortamda aynı zamanda ve aynı masada ders çalış. Bu senin güdülenmeni sağlayacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksın.
2)Herhangi bir KPSS dersine ait ilk kitabını okumadan önce ön bilgi sahibi ol. Yani bu kitaptaki bilgilerin nerede, ne zaman, neye yarayacağını öğren.

3) Ders çalışırken önemli ve anlayamadığın yerleri not al. Dersin sonunda bu yerleri tekrar oku ve düşün!
4) Her şeyi bir anda anlamaya, çözmeye kalkışma! Çünkü her şey yavaş yavaş yerine oturur. Sabret!

5) Çalışırken gereksiz ayrıntılarla uğraşma. Dikkatini dağıtıp vaktini boşa harcama!

Kpss TÜRKÇE ÇALIŞMA TAKTiKLERi

6) KPSS Derslerinde Konuları bütün-parça-bütün sıralamasını izleyerek çalış!

7) Bir günde birden fazla farklı ders çalış! Böylece o dersten bıkkınlık duymazsın.

8) Bir günde 3 farklı dersten fazlasına çalışma! Böylece kafanı çok fazla dağıtmamış olursun.

9) Zor dersleri, kolay dersleri belirle ve ona göre çalışma süresi ayarla!

10) KPSS derslerinin her konusuna çalışma! En önemli olan ve sana en çok puan getirecek konulara çalış. Böylece hem zaman darlığı çekmemiş olur hem de konuları daha kısa sürede bitirmiş olursun. Bol bol soru çözmeye de vaktin olur.

11) Derslerin ve konuların çokluğuna bakıp üzülme! Etrafa değil, yürüdüğün yolda önüne bakarak ilerle! Böylece hem üzülmez hem de yılgınlığa düşmezsin.

Kpss TARiH ÇALIŞMA TAKTiKLERi

12) Derslere en az 20 dk. En fazla 40 dk. süreyle çalış! Sonra dinlenmek için mola ver. Sonra tekrar çalış.

13) Dersler arasında 20dk ile 30 dk. boşluk bırak! Böylece kafan rahatlar, kendine gelmiş olursun.

14) Dersleri sözel-sayısal-sözel veya sayısal-sözel-sayısal sıralamasıyla çalış! Aynı kümeye ait 2 dersi peş peşe çalışma!

15) Çalıştığın konuları (o günün gecesinde, 1 gün sonra, 1 hafta sonra, 1 ay sonra, 4 ay sonra) düzenli aralıklarla tekrar et! Böylece konular hafızanıza kalıcı olarak yerleşecektir

Kpss COĞRAFYA ÇALIŞMA TAKTiKLERi

16) KPSS de önceki yılların sınav sorularını, yeni hazırlanan çözümlü soru bankalarını ve testlerini çöz! Ne durumda olduğunu öğren ve ne gibi şeyler daha yapman gerektiğini bul.

17) Çektiğin zorluklardan dolayı ağla, sızla, haykır, tepiş yani deşarj ol! Böylece stresin azalır rahatlarsın. Fakat isyan etme, pes etme!

18) Ve son olarak, Umutlu ol! Umutlu ol! Umutlu ol! Çünkü bir gün çektiğin bu zorluklar da bitecek.

--spoiler--

kaynak:kpssrehber.
kpss cevap yaz, 3386 ya gönder. ışıklar içinde cevaplar gelecek, çok ilginç.

3386.
ay ben anarşistim diye triplere girmeyin. yemezler.
(bkz: vazelin)
alana girecekler:

1. gkgy kismini kasim a kadar bitirip artik sadece soru-denem cozmeye bakin.

2. bu sene muhasebeyi kastilar, iktisat ve hukugu kolay sordular;
onumuzdeki sene muhasebe kolay gelecek bence, iktisat ve hukugu zorlayacaklar, eger kafa dersini iktisat degilse cok yuklenmeyin, muhasebe ve maliye sizi kurtaran dersler olsun derim.

3. son bir ay kala konulari coktan bitirmis denemelere gecmis olun dostlarim.

optum by.
Son 2 hafta kala çalışma.

64 falan alırsın daha erken başla.
görsel
torpiliniz yoksa 90 bile alsanız bir yere atanamayacaksınız ona göre.
Malum partide çalışın işkur kurası ile sınavsız kadroyu alın. Ne KPSS si.