bugün

kpss'nin yeni eğitim sisteminden çıkan gençler için çok anlamsız bir sınav olduğunu düşünüyorum.

yapılandırmacı eğitim, bilgiyi direkt ezberleyen öğrenci değil, öğretmen rehberinde çerçeve bilgiyle aşamalı olarak genişleyen bir öğrenme süreci ile kendi bilgisini oluşturan öğrenci ortaya çıkarmayı amaçlar.

bu bakımdan türkçe ve matematik soruları ne kadar uygunsa coğrafya ve özellikle tarih soruları o kadar uygun değildir yeni sisteme.

halbuki ezber yerine analiz ve değerlendirme becerilerini ölçse daha seçici bir sınav olacaktır.

zira bir bilgiye ulaşmak değil o bilgiyle yorum yapmak ve sonrasında onu uygulamak hatta onu kullanmak önemlidir. bunu ölçersek memurlar günlük hayatta daha hızlı karar alabilen ve çözüm odaklı kişiler olur.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 dakika geç kaldı diye emekleri çöpe giden insanların olduğu sınav.
1 dakika ile kaçırdığım sınav.
herkeslere başarılar dilerim.
Rezalet geçen sınav. Beddua mı ettiniz ne yaptınız yahu.
görsel
Her soru bir kazığa oturma içerir.
bu sınavı hazırlayanlara en kalbî duygularımla selamlarımı iletiyorum. siz anladınız.
içimden ettiğim küfürlerin haddi hesabı yok. Bu soruları çözebilen zaten memur olmak istemez ki aq. bir memuru soksunlar bu sınava bakalım kaç yapıyor.
milyonları hüngür hüngür ağlatan bu kpss'yi zaman zaman merak etmiyor değilim.

eski soru kitapçıklarına bakasım geliyor.

sonra diyorum, kıçı kırık lise müfredatının ötesinde ne soracaklar ki, siktir et.
görsel
Bu sinav sayesinde nüfusun büyük kısmının beyninde en aktif bölgenin r kompleksi oldugunu öğrenmiş oldum.
Türkçe sorularını kim sorduysa helal olsun. Sayesinde türkçe kursuna yazıldım.
şüphesiz bu başlık altında eksi oy alanların dediklerini dikkate almayın. hiç biri sınava bile girmemiştir.
Burası ağlama duvarına döndüğüne göre üzücü şeyler yaşanmış olmalı. Cümleten başarılar.
lisedeyken sınıflar arası bilgi yarışmasına katılıcaktım. Genel kültür olsun diye penisilinin keşfini araştırmıştım.Lise bilgi yarışmasında malesef çıkmadı ama benim aklımdan da çıkmamıştı.Bugün 7 sene sonra karşıma çıktı.Hayat çok garip alexander fleming reis.
koskoca insanlara 17 18 yaşındaki ergenlere sorulan soruları sordular. yazık o kafalarına.
Eğitim bilimlerini beklerken yer aramak için okulun etrafındaki bütün parkları dolaştım çimenlere oturmuş insanlar keyifli gözüküyorlardı.
Umarım korona vaka artışına yol açmaz.
Çalışmadığım ve ilçelerde yapılmaması nedeni ve üzerine mevcut artışta olan salgın nedeniyle girmediğim sınav.

Ha yaşadığım kentte olsa belki girerdim. Ancak kendimi denemek için buradan 100 km uzaklıktaki salgının çok daha yoğun olduğu il merkezine gitmek içime sinmedi.

Bugün yollarda kaza yüzünden geciken pek çok aday vardı.

Tamam her ilçede sınav yapılmasın.
Ama bir nüfus kriteri koy misal 100 bin ve buralarda da birer sınav merkezi aç. Ne kadar zor olabilir ki?

Bandırma, Ödemiş, Fethiye, Alanya, Tarsus, Ceyhan, Kozan, iskenderun, Dörtyol, Ünye, Bafra, Elbistan..
dikkat dağıtan hayatı sorgulatan detaylara "narsistik bir patinaj" tamlamasını da eklemeliyiz. güzel sınavdı. herkes aklında kalan doğru cevapları paylaşabilir mi öyle eğleniyorum ben.
görsel
Damat da hazır yalnız. Sanırım hatayı burada yaptık.
Bir hafta bekleseydin bari ablacım. Ya da yarın evlen. Ne bu acele.

Gün geçmiyor ki Türkiye'de normal bir sınav olsun..
görsel genel kültür tarih soruları karşısında tavrım görseldedir. öabt tarih sorularını genel kültür kitapçığına basmışlar. Hiçbir şey olmadıysa bile mutlaka bir şeyler oldu bence.

Not: branşım tarih.
Öğretmen olmaya çalışıyorum, ingilizce öğretmek üzere.

Eğitim hayatım boyunca hiç bir zaman "bunlar hayatta ne işimize yarayacak?" sorusunu sormadım, sorana da güzel güzel küfrettim.

Bu sınav bana bunu dedirtti. Teşekkürler.
son 20 dakikada 30 soru çözdüm. 120 soru 130 dk olur mu böyle işin ta ...
Tarihte neleri sorduklarını çok merak ettiğimiz sınav...