bugün

mount and blade (bkz: at&kılıç) oyuncularının çok iyi bildiği gönderli silahlarda bir vuruş çeşididir. At üzerindeyken belli bir hıza ulaşınca elinizdeki mızrak otomatik olarak sürücü tarafından koltuk altına alıp desteklenir ve önünüzde tabiri caizse ne var ne yoksa devirir geçer. Biraz ustalaştıktan sonra karşınızda bu güce dayanabilecek zırhlı ya da zırhsız pek düşman kalmaz...
otomatik ayarı çok sapıttığı için manual kullanılması önerilir. koltuklanmış mızrak pozisoyu için x'e basınız.
Mount and blade warband oyununda tanıdığım bir sözcük öbeği savaşlarda ve turnuvalarda sıklıkla işinize yarayacak bir saldırı şeklidir en kötü kalkanın cinsi ne olursa olsun kalkanı param parça eden bir vuruştur. Özellikle karşınızdan gelen atlı ise atlının atını öldürebilirsiniz özellikle şövalye ya da menlik ise diğer ülkelerin atlıları kolaydır kolay imha edilir.
Turnuvadayken atlıdan tek yiyip, Oyunu kapat aç yapmama neden olan olay.
Avrupa süvari taktiğinin bel kemiği ayrıca tüm dünyadaki ağır süvarilerin düşman birliklerinin arasına dalarken kullandığı kargı tutuş şekli. Amaç; atın hızı ve gücü binicinin kuvveti ve kargının keskin ucunu birleştirerek normal bir adamın dayanabileceği vuruş gücünün 20-30 katını yakalamak ve aynı kargıyı aynı saniyeler içerisinde belki de birkaç kişiye saplamaktır. Gel gelelim bu doğrudan hücumu yapmak için bineğin de çok kuvvetli olması e üzerindeki askerin de kuvvetli kilolu ve ağır zırhlı olması gerekir. Aksi takdirde bu vuruşu yapmak, yapan kişinin de canına mal olur. 90-100 ile giderken kaza yapmak gibidir.

M&b oynarken single playerda vazgeçilmezdir ama multiplayerda bunu kimse yemez. Çünkü vuruşa hazırlanmak belli bir doğrultuya odaklanmak rakibin hazırlanması; ve dodge, jump, shieldblock, windblock ya da kendi mızrağıyla ya da fırlatma silahıyla karşılık vermek gibi pek çok savunma duruşu için rakibe yeterli süreyi verir. Piyadelere karşı olmasa bile süvarilere karşı yine de etkilidir.
maruz kalındığında, büyük umutlarla girilen savaşın bir saniyede bitmesine neden olur.
durduk yere hüzünlendim lan. ben yıllar önce bilgisayar yetmezliği sebebiyle bıraktım bu oyunu...

kale savunasım var...
400 küsür hp alır kalkan kırma özelliği vardır karşıdaki rakibi yok etmenin et etkili yoludur.