bugün

haklı tanrı modelidir. o kadar elçi gönderiyor, kitap gönderiyor cahiller anlamıyor. zira dünya hayatı onlara hoş geliyor. açık ve net.
tanrı dünyayı yaratıp beni tanıyın diyor ama bunu eğlenceli yapıyor.

bir kere tanrı tam bir mal.( dinlerin anlattığına göre diyorum yoksa süper zekalı olabilir)

dinler bize diyor ki: bir tanrı vardı canı sıkılan, insan geldi sıkıntı bitti.

yani tanrı bizi kendisini bilmemiz için yaratmış ve esas amaç bizim tanrıyı tanımamız bu da inanmakla oluyor. sonra tanrı şekil yaptı dedi ki: ben bunlara saçma sapan din göndereyim bakalım kim inanacak kim inanmayacak?

hem inanmayan olursa cehenneme atarım inanan olursa cennete sokarım.

iyi ama ne gerek var?
yani madem tanrının amacı bilinmek neden fanteziye kaçmış ve neden bedeli bu kadar ağır?

şu an bütün acıların nedeni bir tanrının kişisel fantezisi oluyor. yani tanrı istemese zaten insan var olmaz, insan var olmasa zaten kötülük yapmazdı.

burada bir iş var.
Allah kitap vermiş ve evreni yarattığını bir çok ayette kanıtlamıştır. Buna rağmen gerizekalıların göz göre göre inanmamasından dolayı ceza çekmek zorundadırlar.
Bir de illa bana inanacaksın demek nasıl bir özgüven eksikliğidir.

Yani "tamam tamam inandırdın beni" desem sanki sevinecek.
antropomorfizm kıskacındaki insan tarafından tasavvur edilen tanrı modelidir.

tanrının aşkın, insana benzemeyen bir varlık olduğunu fark etsek sorun azalacak aslında. o kadar bilgisayar, akıllı telefon vs kullanan insanlarız ama zihin dünyası bizden çok farklı-hatta mazur görülmesini umarak söylüyorum daha düşük seviyede- olan insanlar için uygun olan din söylemine ram olmuşuz. halbuki farklı, akla hitap eden yorumlar yapılmış bir baksak onlara.
Deist yazarın ateistliğe terfi etmeden önce sıçtığı başlık. Yani diyor ki, dinlere inanmıyorum ama bir yaratıcının varlığını biliyorum ve böyle sikimsonik başlıklar açarak dikkat de çekmek istiyorum.