bugün

eskiden olsa dalardım. şimdi bıçak şok falan bünyem kaldırmaz artık ded olurum.
medeni bir erkektir. öfke ile kalkan zarar ile oturur.
Zorunlu olmadıkça gereksizdir, sonunda ucuz bir ölüm yada hapiste maskara olmakta var.
sanalda realde her yerde her çeşit kavgaya girdim. bıçaklanmadım ve silahla vurulmadım ama başka şeyler oldu.
eskiden bende olan durum. şimdi istesem adamın ruhunu ciğerini dikerim ben!
fight club izlemesini tavsiye ederim.
boşuna erkek olmuş erkektir. erkek adam kavga eder.
yüzüyle para kazanıyordur.
Vurduruyordur.
Ortada bir kamil varsa evet prensestir bu erkek.
Siz hiç götünüze paslı pıçak yemediniz (bu en basiti) galiba, hı?!.. peki hiç burnunuz kırıldı mı?!..

(bkz: kaçanın anası ağlamaz)

(bkz: ite bulaşacağına dağı dolaş)
sonunun hapiste yada mezarda bitmeyeceği garanti olmadığından korkulan eylem.
Korkmasın tabi. Ama kavga da etmesin.
kavganın bile hası eskidendi,
eskiden delikanlıklık ve mertlik vardı.
kavganın bile kendi içinde kuralı vardı.
yanında kadın olan ile kavga edilmezdi.
kavgada bıçak yada silah olmazdı.
büyükler araya girerdi , nerede olursa olsun.
şimdi; basit bir nedenden ölebilirsin, sen eşşek cennetine giderken,
öldüren insan takım elbise giydiği için, tahrih indirimi , yıl sonu indirim kampanyası,
patron çıldırdı gibi indirimlerle ortlama 5-7 yıl yatar çıkar.
ama kavga etmek bazen hayat kurtarır, nasıl hayat kurtarmak için ilk yardım dersi ve teknik bilgi alıyorsan, istanbul şartları içinde biraz teknik bilgi alman gerek.
bazen bir teknik hayatını kurtarabilir.
Kavga edersin ama şöyle bir durumda:
Karşıdakinin tam bir süzme kolpa olduğunu anladığın an bas kufürü yap tahriğini geç dalganı hamle yaparsa biraz hırpalarsın, budur sadece. Bu analizi yapamıyorsan kavga etme. Hele izbe yerlerde bilmediğin mekanlarda gerçekten psikopat tiplerle hiç kavga etme her türlü başın belaya girer. Laf atarsa atsın varsa eğer yanındaki kadın bunu sorun ederse ondan da ayrıl hemen. Benim tanımladıgim kişiler ezik tipler. Böyle kisileri buldun mu ölümüne trolle ben öyle yapıyorum.
olgun erkektir boş işlerle uğraşmaz. bugün döversiniz yarın dayak yersiniz, kavga işi tehlikelidir.
Zamanin en mantikli hareketi. Karsina olmadik biri gelir ottan bir sebepten oturu canindan olursun ya da gencligin cezaevinde gecer , geleceginden olursun. Simdi hormonlari kulaklarindan fiskiran ergen kisiler bunu anlamaz tabi ama sakasi yok bu islerin, insallah aci bir tecrube ile deneyimlemezler.
https://youtu.be/l5FqIEPCoIE

Bu durumda (aynen ben) olan erkeklerdir.
Bırakın kavga saldırıyı bağırma çağırmayı, yanıbaşında biri osursa yaşanan durum.
korkma değildir o artık teke tek silahsız kavga mı kaldı dayılığın luzumu yok kendime güvenmediğim için ateşli silah taşımam ama arabada haydar, yanımda elektroşok, evde de katana bulunur.
sorumlulukları olan adam kavga etmez, ailenin tek çoçuğu kavga etmez.kavgadan değil annesinin babasının doğan sonuçlardan üzülmesinden korkar.sporcu adam kavga etmez lisansının gitmesinden korkar.kariyeri olan adam kavga etmez siciline yansımasından korkar. yani sizin karşınızda bir insan size karşılık vermeyip sineye çekmeye çalışıyorsa bilin ki korktuğu şey siz değilsiniz.
keko olmayan erkektir. en doğrusunu yapıyordur. korkmak farklı bir şey, beladan uzak durma çabası farklı bir şey.

şimdi siz trafikte, toplu taşımada ve kavga çıkma ihtimali yüksek benzer ortamlarda birine abartı düzeyde laf edip gereksiz artistlik yapmadığınız sürece merak etmeyin, kolay kolay kimse de size ve karınıza kızınıza sövmez. birkaç arkadaşımla zamanında arabada şehir turu yaparak içerdik. evet kimseye zarar vermediğimiz sürece ankara'da güzel bir eylem bu. ancak bu salak arkadaşlar benim olmadığım birkaç buluşmada trafikte en ufak sorun çıkarana gereksiz artistlik yapmıştı ve bir iki kez dayak yemişti. şimdi soruyorum, ne gerek var böyle bir saçmalığa? biri çıkartıp sıksa bacağına ne bok yiyeceksin? trafikte mertlik haydarı görene kadardır. belasını arayana da bolca bela vardır trafikte.

ama siz uslu dursanız da kavga çıkarmaya yer arayan artist kılıklı puştlar çıkarsa sakince savuşturmaya çalışmak yine bir yere kadar mantıklı olandır. fakat kişi ana bacı sövüyor, yanınızda aileniz olduğu halde bokunu çıkarıyorsa kavga kaçınılmazdır, kimse kusura bakmasın. bazen ebe sikmek şart olur!

yine de dikkat! boktan bir sebep yüzünden anlık bir kavga sonucu hayatının sonraki 10 yılını hapiste geçiren insanlar olduğunu da her zaman akla getirmek gerekir. zira hiçbir şey özgürlüğünüzden kıymetli değil.

hülasa siz puşt olmayın, puştlara karşı da elinizden geldiğince kelimelerinizle ve zekanızla saldırın. gururunuz ve şerefiniz çiğnenmediği sürece kavgaya girişmekten kaçının. puştluk yapmak ile şerefinizi savunmak arasında ince bir çizgi var.
Dun tem yan yolda bir tırcı aracindan inip demir cekiçle onundeki araca saldiriyordu. Sonra ne oldu bilmiyorum.
Ama muhtemelen birinden kurşun yeme ihtimali çok fazla olan biri.korkusuz bu işte.
çocuğunu eşini düşünen erkektir.

adam ışıktan yavaş kalktın diye pompalıyla vurup seni öldürüyor neyin kavgasından bahsediyorsun.
Geçmişte bu tür olaylar yüzünden başına çok dert açmış erkektir.
korkan demeyelim de, ülkede insan hayatının çok ucuz olduğunu bilen ve akşam ailesine sağ salim ve yara almadan dönmeyi planlayan erkektir diyelim. türkiye'de trafikte kavgaya girip, aldığı yumruk darbesinin ardından hayatını kaybeden insanlar var. suç işlemek ve insanlara zarar vermek, peynir ekmek yemek kadar kolayken, kavga etmekten kaçınan adamlara korkak yaftasını yapıştırmayın. bir defasında bostancı sahilde kız arkadaşlarımızla beraber gezerken, motorlu iki dırzo, kız arkadaşlarımıza laf attı. "of yavrummmm bacaklara gelll." bunun üstüne "gel de orta bacağımı göstereyim." cevabını verdim ve motorlu dırzolar;"bekleyin ananızı ...meye geliyoruz" dedikten sonra devam ettiler. biraz yürüdükten sonra çimlere oturduk ve sohbet etmeye başlamışken önümüze iki tane renault kangoo dolusu ırzo ve motorda üç kişi ile önümüzde durdular. Hayvanlar motora üç kişi binmiş. Bizim kızlardan ikisi bayıldı, benim kız arkadaşım salya sümük ağlamaya başladı. kankalardan iki tanesi gözlerime bakıyor "b.kunu yiyelim bizi kurtar" dercesine. bu gibi kalabalık ortamlarda, kalabalığa hükmeden, sözü geçen bir abi mutlaka vardır. kalktım ve onların üstüne doğru yürümeye başladım ve o sözü geçen abiyi gördüm. geride kalan 13/14 kişiyi görmezden geldim ve onunla konuşmaya başladım:
"bak abi anlaşılan o ki sizden sağlam bir dayak yiyeceğiz, orası çok belli. ama dayak atmaya başlamadan önce olayın bir de bizim tarafımızdan nasıl gözüktüğünü söyleyeyim, ardından kararı siz verin burada. kız arkadaşlarımızla efendi efendi bir cumartesi akşamı çıkıp sahilde yürüyemeyecek miyiz? mutlaka yanınızda bulunanlar gibi birileri çıkıp huzurumuzu bozup, kız arkadaşlarımıza laf atmasına alkış mı tutalım? adam hem kız arkadaşlarımıza "offf yavrum bacaklara bak" şeklinde laf atacak, hem de aldığı cevabı beğenmeyerek bir de bunun üstüne dayak atmaya gelecek, iki manga kalabalığı adamla. bunun neresi erkeklikle, delikanlılıkla bağdaşıyor?”
bunu duyan sözü geçen abi, motorlu dırzoları öyle bir dövdü ki, adamlar laf attıklarına da, dövdürme amaçlı adam toplamalarına da pişman oldu ve üstüne benden ve diğer arkadaşlardan özür dileyip def olup gittiler. o kalabalığın arasından arkadaşların arasına gittiğimde ise bana kanka gözüyle değil, tanrı gözüyle bakıyorlardı. arkadaşlardan biri bana "kanka yanımızdan kalkıp, adamların üstüne gittin ya... ulan o ne heybetti, o ne ihtişamdı, o ne celaldi. konuşarak ikna edeceğini zaten biliyordum da, ben onların tamamını döveceğine de adım gibi emindim." tabi arkadaşım bu şekilde görmüş beni ama bense kendimi, bacakları titreyerek yürümeye çalışan yeni doğmuş bir ceylan gibi, tay gibi hissediyordum. demem o ki, kavgadan kaçınmakta, korkmakta ayıp değil. önemli olan bu gibi durumlardan sıyrılabilecek zekaya sahip olmak. bırakın korkak desinler ama akşam annenize, eşinize, çocuklarınıza ve ailenize sağ salim kavuşun.