bugün

Bize ait olmayan dans figure ne?

Kac dansimizi biliyorsun-sunuz? Yalnizca benim topragim dogu karadenizde onlarca ayri ayri dans var.

Varsa yoksa halay-arabesk anasini satayim, arap’tan fars’ten gelen okey, fransiz’dan gelen olmaaaz! Zinhar gunah.

‘Adi ordan!

Tanim: o vapur ne guzel vapurdur oyle, baktikca icim aciliyor.
Türk milletini olmadıği gibi göstermeye çalışan bir takım insanların yaptığı talihsiz gezidir.

Türk halkı Müslümandır, Türk halkı kendi törelerine ve geleneklerine bağlıdır. Bu modernlerdeki Yüzyıllarca savaştığı haçlılara benzeme çabası ne?
atatürk'ün vizyonunu anlayamayan akitlerin eleştirdiği gezidir.
zaten bu bir gezi değil, ülke tanıtımıdır, zira karadeniz vapuru bir fuar gemisidir.

(bkz: mustafa kemal in beyaz kuğusu karadeniz vapuru/#40609015)

karadeniz vapuru'nun bu turu izmir enternasyonel fuarı fikrinin ortaya çıkmasına yol açmış ve karadeniz vapurunun bu turundan 5 sene sonra izmir enternasyonel fuarı bu şekilde oluşturulmuştur.
içerisinde modern giyimli öğretmen, ressam, sanatçı, milletvekili bulunduran vapurun yaklaşık 3 ay boyunca Avrupa ülkelerinin birçok şehrinde (Barcelona, Le Havre, Londra, Amsterdam, Hamburg, Stockholm, Helsinki, Leningrad, Danzig, Gdynia, Kopenhagen, Anvers,
Marsilya, Cenova, Napoli...) "yeni Türkiye" yi tanıtma amaçlı yaptığı gezidir.

Gemide resim sergileri, anadoluya ait el işleri, tütün, Kütahya Çinileri, hacıbekir lokumu ve tiftik keçileri de dahil birkaç hayvan bulunuyordu.

Buraya kadar her şey tamam.
Fakat gemide gerek giyimiyle, gerekse bize ait olmayan batılı tarzda dans figürleriyle dikkat çeken kadınlar da vardı. Bu, yeni Türkiye artık budur demekti.

Peki bu yapılan "biz artık Osmanlı değiliz, biz artık size benziyoruz." demek değil de neydi?
Aslında bu gezi değildi, bu tanıtım değildi.
Zaten kendilerine ait olan Adamların giyim ve eğlence tarzını onlara mı göstereceksin? Bu resmen biz size benziyor bakın diyip yaranmaya çalışma girişimidir.

ingilizlerin ve bütün avrupanın Atatürk sevgisini biraz daha net anlıyorum artık...