bugün

Kara para'nın ingilizcede kullanımı "dirty money" (Kirli para) şeklindedir. Dilimize nedense kara para diye çevrilmiş. Bazıları "karapara" şeklinde bitişik, bazıları ise "kara para" şeklinde ayrı yazar.

Kara para aklama (money laundering) ise, çok genel tanımı ile, suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin yasal olmayan kaynağının gizlenmesi amacıyla meşru bir kaynaktan elde edilmiş gelir gibi gösterilmesi yönündeki işlem ve eylemlerdir.

Kara parayı, suç gelirini elde eden kişi suçun delili olan parayı temizlemek zorundadır. Adeta bıçakla birini yaralayan kişinin bıçağı temizleyip suç delillerini ortadan kaldırmak istemesi gibi.
dilan polat örneğindende öğrendiğim kadarıyla bu işi yapıyorsan çok göze batmadan yapıcan. ve sürdürülebilir bir iş değil. biraz yapıcan sonra işler karışmadan ziktirip gidecen ülkeden.
uyuşturucu satıcılığından hiç bir farkı olmayan bir kitlesel suçtur.
hatta, bazı ülkelerde örneği görüldüğü gibi, uyuşturucuyu kontrol edebilirsin ama kara parayı kontrol etmen mümkün değil. kara paracıların dini, imanı, ahlakı olmaz. herkesi ve her şeyi satın almaktan çekinmezler. para uğruna kendilerini satan insanlar olduğu sürece kara para aklayanların işleri kolay. ilk başta siyasileri satın alıyorlar. sayısız örneğini görüyoruz. arkalarını sağlama almaları gerekiyor.

bu sebeple, medeni ülkelerde ülkeye kayıtsız para giriş çıkışı yapmak çok ciddi bir suçtur. hiç bir şekilde affı olmaz. hiç bir kanun maddesi cezada indirim sağlamaz.
ozark adlı bir dizi var, kirli parayı aklama üzerine yapılmış bir dizi.

500 milyon $ bir nakidin temize dönmesini anlatıyor.
ben para işlerinden anlamam, bankada bile param olsa ancak yatırır -çeker -harcarım.
kirli para olayını o diziyi izlemiş olmam nedeni ile dilan polat meselesinde azda olsa anladım..
nerede fazlası ile şatafat varsa orada kirli para olayı vardır.

dizide de polat olayı gibi paralar ,mülkler, harcamalar , eşya, giysi, pahalı otel, restoran, kumarhane hep şatafatlı işler ortada idi.

bana göre o internet satışları bile hilelidir. merdiven altı kremi kim alır. alan en fazla varoş insanıdır.

emniyet 1 ayda tutuklama olacak bilgiye ulaşmış ki ,içeri attılar . şu var bunlar parayı temizlerken belli ki vergiyi ödememişler o yüzden enselendiler.
kirli parada en önemli olay vergiyi tam ödeyeceksin bu arada çok ürün-mülk-menkul -değerli
kuyum alıp dengeyi sağlayacaksın.

500 milyon mu mu en az 80-100 milyon $ devlete gidecek bununda vergi iadesini alacaksın (abd için) kimse uyanmayacak.

bu salaklar rab bana hep bana dedikleri için yakalanmışlar.
benim anlattığım eksiktir , bu iş profesyonel muhasebeci -avukat işi .
Bir de, vergiden bile değil, kekoluktan enselenmek vardır ki; sanıyorum suç literatürüne geçer..