bugün

kapı önünde çekirdek çitleyip aralarında olmayan komşuyu çekiştiren teyzelerle beraber oturan bir yandan dantel örüp bir yandan dedikoduya katılan teyzelerdir.
erol tas i yolda gorunce katil diye bagirip saldiran teyzelerdir aynı zamanda.
tüketim toplumu olan yurdum insanına üretimde olduklarını göstermeleri açısından örnek teşkil edecek teyzelerdir , abuk subuk tv programlarını izleyip çocuklarını bile doğru dürüst yetiştiremeyen nesilede kapak olsun teyzeleridir bu teyzeler .
mahallede ne oluyor ne bitiyor öğrenmek için başvuru kaynağı olan teyzelerdir.
ya hadi bu bir nebze iyi yine. birde bunun minibüste dantel ören versiyonları da var dediğimiz teyzelerdir.
saçma teyzelerdir bence. öyle allayıp pullamaya gerek yok hiç. top herifler. o o muydu bu bunun şeyi miydi. geberin gidin. yeni versiyonlarınız kapıda. ne sert oldu azıcık-kabul.
sokakta çekirdek yiyebilitesi yüksek kesimdir ayrıca.
kapinin onunden geçerken:" ya teyze bi bardak su verirmisin çok susadim,

tabi evladim buyur diyerek" insanliga buyuk yararlari olan teyzelerimizdir.
kapı önünü bi güzel hortumla yıkadıktan sonra akşam serinliğinde dantellerini ve küçük oturma minderlerini daha gelişmişi renkli plastik sandalyesini koltuğunun altına sıkıştırarak çıkarlar toplanılacak yere. böylece kapı önü teyze öbeği oluşur. onun askerdeki oğlundan, bunun nişanı atan kızından, tatile almanya'dan veya uzak bi şehirden gelecek çocuklardan, torunlardan konuşulur. izlenen dizilerin karakterleri sorgulanır "ah biraz daha erken gelseydi her şeyi duyacaktı o kız" der biri, dizideki kız onun akrabası falanmışcasına kendini kaptırır, üzülür. kimisi kocasından dert yanarken, kimisi "sinek kadar kocam olsun, başımda olsun der." ve saksıya dikilen çiçeğin neden bir türlü tutmadığı tartışılır karar verilir, ya yerini sevmemiştir veya çok sulanmaması gerekiyordur. kapı önü sahibi çayları getirir içilir ve akşam kahveden erkekler gelmeden önce yemek hazırlama telaşesiyle herkes dağılır.
bir de bunların s2 otobüsünde en arkaya kurulup saatlerce gezinen türleri vardır ki aman ha yanlışlık edip de yanlarına oturmayın diye yazıyorum buraya! hanım teyzelerimiz alır ellerine dantellerini ve bilimum el işlerini, kurulurlar arkalarda bir yerlere. b,r yandan örer, bir yandan da otobüse inen bineni izler gözlük altından. orta kısımda duran kızlı erkekli bol kahkahalı gruplara kıl olurlar. sürekli sözde kendi kendine mırıldanıyormuşçasına ama tüm otobüsün duyabileceği şekilde "kafa derler buna kafa!" diye söylenir dururlar. genelde yanlarında ya bir tanıdıkları olur, ya da örgü çantalarını. kimseyi yanına oturtma taraftarı değildir. bir durum hariç: arka tarafa doğru yol alan, eli yüzü düzgün genç kız veya erkek gördüm mü çantalarını hemen yana atıverirler. bunun nedenini anlamakta gecikmezsiniz; torununa küçük çaplı eş arayışları arasında sizi seçenekler arasına dahil etmek, belki de seçeneklerdeki ilk sırayı size vermek. yanına oturan herşeyden bi haber genci önce süzer, gözü tutunca da başlar sorgulamaya:

+evladım hayırdır nereye böyle?
-arkadaşlarımla buluşucam teyzecim.
+sevgilinle mi?
-hayır teyze.
+okuyor musun sen bakim?
-evet teyzecim okuyorum henüz.
+allah zihin açıklığı versin yavrum. benim de bi torun var, o da okuyo. askerliğini yapacak seneye de,doktor olucak bizimki.
-ne güzel, allah sahibine bağışlasın.
+ahh ahh yok ki bi sevgilisi. diyoruz gençsin niye duruyorsun diye ama laf dinleyen kim! gözü karıda kızda değildir bizimkinin.
-* hmm..
+(çantasından torununun vesikalık bi resmini çıkarır)bak işte bu benim torunum.
-hmm.. *
+senin okul ne zaman bitiyo evladım?
-çok var teyzecim.
+olsun olsun, sen yaşını geçirme de okucam ben diye. evde kaldı derler sonra. benim torunun da sevgilisi yok. şöyle eli yüzü düzgün, hanım hanımcık bi kız bulsa fena mı? *
-değil tabi.
+senin sevgilin var mı hanımkızım? *
-aa ben durağı kaçırmışım yaa! neyse teyze ben iniyorum hadi hoşça kal!

denip otobüsten bi hışım inilmesine sebep olan teyzelerdir. işte bu da böyle bi hikaye..
ne yalan soyleyeyim; yorucu bir is gununun ardindan gordugumde, yerlerinde olmak istedigim teyzelerdir. ne mutlu onlaradir..
dantele dedikoduyu meze yapan teyzelerdir. normalde sesleri gürdür öyle ki karşı mahlladeki fatmanım ı da yanlarına çağırabilir hatta bağırarak muhabbet edebilirler.

ama eğer fatmanım ın kızını bir erkekle el ele yakalamışlarsa onları duyamazsınız.