bugün

Hemoglobin.
Kırmızı şarap. Sonra neden okulum uzadı.
regl.
entry was here.
çay. koyusu olacak ama yoksa tutmaz. tavşan kanı deyimi de buradan dilimize geçmiştir. evet. ne.
bu madde aynı zamanda oksijenin alyuvarlara bağlanmasını da sağlar ve dolaşımla hücrelerin oksijenlenmesi sağlanır. oksijenden sonra da co2 leri bağlanarak boşları alır. co zehirlenmeleri de oksijen yerine co lara bağlandığı için gerçekleşen zehirlenmelerdir efenim.evet.
Pul biber.

Yer yemez daha etki ediyor, fazla kandan suratın kıpkırmızı oluyor.
Vişne suyu tabiki hemoglobin de neymiş.
foishne souyi.
Fişne fişne fişne suyu.
hamburger.
vay anasını. sözlükte ne çok cahil varmış arkadaş. çaydır gençler. boşuna tavşan kanı denmiyor. mesela ben çay içmem, o yüzden benim kanım kırmızı değildir, daha koyudur aynı kola gibi, o da sürekli kola içtiğim için olabilir. kanınız kırmızı olsun istiyorsanız çay için. tavşan kanı.
Pırasa..

Vay mk..
bordur.
galatasaray taraftarı olmak.
tabii ki pigmeler.
fişne fişne suyu.
içeri girince resmen cahillik kokuyor. Kimse biyoloji dersi görmemiş. Görse bile anlamamış belli. Kana kırmızı rengini veren madde pekmezdir. Anneleriniz boşuna mı o kadar söyleyip duruyor. Pis cahiller.
(bkz: hemoglobin) olarak hatırlıyorum Saçma sapan bir geyik de döner bunun üzerinden...
ne o aşkın mı ?
Çay.
(bkz: tavşan kanı Çay)
türk bayrağı olması kuvvetle muhtemeldir.
Ferra. Kimyadaki simgesi fe.
Arapça haddid deniyor. Kuran'da sure ismi.
Türkçeyede bir yerlerden girmiş haddeleme diye.
Hz.allah ın kuranda biz indirmedik mi dediği element.
Gariptir, Yeni öğrendik. Halbu ki milyonlarca yıl önce dünyada yoktu, muhtemelen patlayarak dağılan bir süpernovadan dünyaya çarpan parçalar.
Hücrelerimize oksijen taşıyan alyuvarlarda var. Alyuvarlar onun sayesinde oksijeni hücrelere taşıyor.
Dünya yapı sektörü o olmasa ne yapardı bi şey yapamazdı. insanında insanın yaptığınında hammaddesi.
Hani şu çılgın Türkler var ya kurdun gösterdiği yolda onun madenini eriterek özgürlüğe yeniden kavuştular.
Onun adı Demir .
demir bileşiğidir. ama sovyet bir bilim adamınınyaptığı çalışmaya göre, bir de kanı "bakır bileşiği"nden oluşan insanlar varmış; bunlarda demir bileşiği yerine bakır bileşiği bulunuyormuş. bu bilim adamı, dünyadan kan örnekleri toplamış; bir de bir karışım hazırlamış ve hazırladığı karışımı, her tüpe damlatmış. bazı tüplerdeki kanlar, kırmızı kalırken, bazı tüplerdeki kanlar maviye dönüşmüş, bu karışım damlatıldığında. maviye dönüşen kanlar incelendiğinde ise, demir biileşiği yerine "bakır bileşiği"nden oluştukları ortaya çıkmış. ahtapot vb. sürüngen canlıların kanı, bakır bileşiğinden oluştuğu gibi, bazı insanlaın kanı da bakır bileşiğinden oluşuyormuş. yani aslında "mavi kan" kırmızı. ama bir karışım damlatıldığında "mavi" renge dönüştüğü için "mavi kan" deniyor. bazılarının kanı, hemoglobin yerine hemosiyaninden oluşuyor kısaca. bu gerçeği öğrenince ben de demir eksikliğimin sebebini öğrenmiş oldum; mavi kanmışım meğer. haha bu, işin şakası tabi ki. ben de senin benim gibi bir insanım.

mavi kan ile ilgili komplo teorisi için şu kısmı izlemenizi tavsiye ederim:
https://youtu.be/vnWYRSBlmhE?t=18m15s
ben yine de fişne suyu demek istiyorum.
haşlanmış patates...