aklına yeni bir fikir gelmesidir.

peşinedit: akp ile ilgili yapılacak esprilerde sorumluluk entry sahibine aittir. işbu başlığı açan kimse sorumluluk kabul etmez.
odanın güneş almaması veya gece olması durumudur.
tr. evreka (!)

yada parti için yeni bir fikir düşünmek * örneğin: kömür yerine mazot kaçakcılığından kalan fazla mazotu vekiller yerine halka arz etmek.
- lan osman aklına bişimi geldi, lan kafanın üstünde ampul var
+ yok abi akp'nin reklamını aldım
- hay senin kafana
+ öyle deme abi günde 50 ytl veriyolar bu boş kafaya.
akabinde düşünce bulutu oluşmaya başlar..hatta konuşma bulutu bile çıkabilir..bilemedim , üstüme gelmeyin aklım karıştı ühühühüh
insan vücudunun iletken olduğunun kanıtıdır.
filmlerden gordugumuz kadariyla sorgu odasinda cok olur boyle sey.
zanlinin kafasinin ustunde ampul yandi mi bilki iyi polis-kotu polis gelecek..

birden bakinca hayatimizin ne kadar kliselesmis seylerle doldugunu gosterdi bana.
meşhur çizgifilmlerden olan road runnerda bulunan zeki çakalın başına sürekli gelen hadisedir.
ampül insanın sol köşesinde yanarsa tüm bünyeyle beraber bulunduğu mekan da aydınlanır. malumunuz odur ki ampul patlayıcı bir maddedir. maddi ve manevi bilimleri dikkatli bilmek gerekir. yanlış akımlar patlarlar. hem bünyeye hemde çevreye zarar verirler.
beyin erimesine sebep olan durumdur.
cizgi filmlerde gorulen sahne.
ampulun icadindan onceki yillarda gaz lambasinin yandigi, "anneee dusuncem geldi" demenin bir yoludur.
(bkz: hala akp ye oy veren kitle)
siyasi sembol olduğu görüşü ortaya atılmamasına şaşılan eylem.
eğer siyasi bir anlamı varsa bu ampulün "ampul dibine ışık vurmaz" sloganının ne kadar doğru olduğunu zihinlere zerk eden olaydır. gerçi vursa da boş kafa vurmasa da boş kafa.
çizgi filmlerde "buldum" deme şekli
(bkz: eureka)