bugün

ilk buluşmada vermeleri. Bence çok asil bir davranış aynı zamanda kendinden emin bir duruş sergilemiş oluyorlar önemli yani.
Ince topuk, diz ustu etek, kirmizi ruj, bakimli eller.

Bunlar olunca bence hanimefendilige adaydir.
Tek kelimeyle ağır başlılığı.
Eksikliklerini kapatır, güzel yönlerini perçinler.
Hanimefendi yapan özellikler bir kenarda dursunda herseye hayatinda duydugu en komik seymis gibi hönküre hönküre gülen kadinlarimiz yapmayin allah askina.
Her ortamı kaldırabilecek bir özgüven ve kendini ifade edebilme yeteneği.
Edebiyat, müzik vb. sanat dallarında uzman olmasa bile birkaç kelam edebilecek entelektüel birikim,
Sosyal gelişmelere duyarlılık ve edilgen olmayan yaklaşım,
Nezaket kurallarında iyi derecede yetkinlik.
emperyal bir ülkenin başkentinde yaşamaları. mesela londra'daki üst sınıf bir kadın hanımefendi olabilir. niye, bütün dünyanın parası oraya akıyor. osmanlı başkenti istanbul'da da bir sürü hanımefendi vardı. aynı sebepten. fakat hindistan'daki alt sınıftan bir kadın nasıl hanımefendi olsun, garibim.
Arkadaşlar hanımefendi olunmaz, hanımefendi doğulur, Hala anlamıyorsunuz bunu. * Ancak bunun için hanım olmaya aday arkadaşlara ders verebilirim. Hem benim vereceğim derste ben dünyanın en gözel karısıyam gibi bir yeşilçam repliğine de yer olmaz.
yapmacık olmayan kibar bir dille konuşmaları, bütün giysilerini sadelik adı altında kullanabilmeleri , feminist duygular içerisine asla girmeden, olur olmaz kişiler ile mesafelerini koruyabilmeleri , aile yapısına önem vermeleri , sevgili ile tartışma esnalarında, ben kendimi koruyabilirim taam mı diye, ne kezban triplerine , ne de kalitesini kötü anlamda belli edecek cazgırlığa girmemeleri. ki zaten böyle bir karşılıklı anlayış ilişkisi içerisinde bunlar konuşulmaz ya neyse.
velhasıl kelam bunlar veya benzerler. dersiniz ki, haddinize mi hanımefendiliği sorgulamak, değil tabii. ama bir güzelliğinize iltifat gelince, tabii ki sevinen kadınlar, karakter anlamında da, böylesi sevilen davranışları sıralatmak, iltifatın diğerin de, bir samimiyetsizlik akıyor gibi gözükebilir onlara, sonuçta ne kadar samimiyim desek de, kişinin anladığının ne olduğu önemlidir.