bugün

elektronik ile klasik müziği geleneksel bir tarzda harmanlayan izlandalı müzisyen...
icra ettiği müzik, (bkz: post classical) şeklinde isimlendirilmektedir.

adını dahi bilmediğim ilk parçasını dinlemeye başladığımda tüylerim adeta diken diken oldu...

o denli yalnızdım ki ve yalnızlığımı ifade etmekten; kelimelere, sese, kağıda aktarmaktan o denli acizdim ki, (bkz: miracle mystery and authority) isimli parçasını hasbelkader dinlediğimde, adeta dağıldım. paramparça oldum... ruhumun kırıklıkları o kadar uzaklara dağıldı ki, o acının içinde hem batının nemli ve puslu azametini, hem de doğunun kavruk bozkırını duyumsayabiliyordum.
bir yanım sibiryanın felç eden soğuğu karşısında hayata tutunmaya çalışırken, bir yanım da tozlu sarı sıcağın altında bir damla su bulmak için aranıyordu.

yıkılan, dağılan, çelik parçalarına teslim olan şehirlerin toz bulutları ve yıkıntıları ve paramparça insan bedenleri, gönlüme gönlüme dökülüyordu...

ve beklediklerimi yitiriyordum düşlerimde, dönüp en ufak bir sitem dahi göstermeden...
en ağır acıya dahi metanet gösterecek bir boşlukta zamanı ve mekanı arkada bırakmak gibi birşeydi o meledinin tılsımına şahit olmak...

naif adam şeklinde nitelendiriyorlar bu müzisyeni...
fakat kanımca, pek öyle değil.
şırıngayı hastaya enjekte etmeden önce çocuğa tatlı masallar anlatan hemşire gibi birşey bu adam...
o naif tınılar insan ruhunu kuşatmaya görsün, en ağır darbeleri acımasızca indirmekten imtina etmiyor...
sarsıyor bu adam beni...
koşmam için, haykırmam için...
kendimi dahi ardımda bırakmam için...
(bkz: jay jay johanson)
48 yaşında dünyaya kulaklarını kapatan izlandalı müzik dehası. güzel uyu

(bkz: arrival)
son dönemlerde filmlere yaptığı başarılı müzikler ile tanımıştım onu aramızdan ayrılmış üzüldük.
geçtiğimiz şubat ayında 48 yaşında vefat eden izlandalı müzisyen.