bugün

Muhaliflerin pkklı olduğunu gösterir.
anne tarafından koreli, baba tarafından kürt aktör sandım başlığı görünce.
Kürtçü feminist, hdplilerin sürekli ağzında olan söz. apocular bunu çok sık kullanır.
Pkk sloganı.
Bugün taksimi bununla inletti mor tayfa.
Türkçesi ensest, berdel, kuzene tecavüzdür. Güneydoğu ile pek zıt bir sloganımsı. Pkk'lı feminazilerin dilinden düşmez bu s*kko şey.
Kürt feodalizmi ve toplum baskına karşı; kürt kadınları, feministleri ve demokratları tarafından atılan slogandır. Jın, jiyan azadi. Kadın, Yaşam ve Özgürlük.
"eşek, molotof, basma etek" olabilir.

gidip kandilsözlüğü kursanıza artık siz.
Kürtçe'de "kadın, yaşam, özgürlük" anlamına gelen söz/slogan.
Biz feminizmde din dil ırk ayrımı yapmayıp tek çatıda toplandığımız için sizin gibi sığlardan da anlayış beklemiyoruz.

Sonuna kadar kadınlara sunulan özgür yaşam!
Ağlayın.
görsel
Falih rıfkı atay'ın aktardığına göre harp yıllarında kürdistan sevdalıları tarafından "jin" adlı bir gazete çıkarılmış. Jin hayat demekmiş bu arada. Tabii osmanlı çökerken birileri zaman kaybetmemiş. Yüzlerce yıldır aynı hainlik. Yazık.
kızıma koyacağım en güzel kürt ismidir.
kürtlerin kadına verdiği önemi gösteren slogan. türkçesi kadın yaşam özgürlüktür.

not:bu arada hewal türkçe değil kürtçedir. bilin istedim.
"kaçak, çay, için" demek heralde.
türkçesi, eşek, yenge, hewal olan kürtçe şey.
ee tabi kadınsız özgürlük olmaz.
türklerin at-avrat-silah üçlemesi gibi, bu da kürtlerin üçlemesi. kadın-yaşam-özgürlük anlamına gelir diye biliyorum.

(fark ettiyseniz kürtçede kadın ve yaşam aynı kökten geliyo)
her dilde olduğu gibi. jin köken itibariyle yunancadan geliyor aslında. gineka yani kadın. oradan farsçaya oradan da kürtçeye geçmiş bir sözcük. jiyan da jin'den üretilmiş. fakat hangi dilde olursa olsun kadın, yaşam, özgürlük sözcükleri birbirine çok yakışıyor.
Saçma sapan gürültü çıkarmak için söylenecek şey.
Güneydoğuda ki kadına verilen önemin yanından geçmeyen kürtçe olması ayrı bir ironi taşıyan bişi.
bi aralar izmir de izban hilal istasyonunda yazar idi.
anası japon babası kürt olsa gerek bu şahsın.
bir ermeni atasözü.
sözcüklerin kökeni herşeyi gösteriyor zaten.
kadından da hayattan da özgürlükten de anlamayan cahillerin sırf kürtçe diye bok attığı slogan.
Sinirlenme, bakma diyorum olmuyor.Yahu Bugün Dünya kadınlar günü Dünya "Türk kadınlar günü" falan değil yani.Ne güzel Kürdler de kadın -yaşam-özgürlük anlamını gelen bu sloganı tt yapmışlar Twitterda.Fakat her yerde şu söyleme rastladım " At,avrat,Silah diyen bir ırk jin,jiyan,azad diyen bir Medeniyete(!) ahkam kesemez.Bak güzel kardeşim bu at avrat olayı bundan binlerce yıl öncesine dayanır.O zamanlar at insandan bile üstün tutulmuştur.Onun yelesi her şeye bedeldir çünkü at bir güç simgesidir.Daha sonra kadın gelir yani avrat namustur baş üstünde tutulması gerekir.Silahsa tehlikeye karşı bir zorunluluktur.Bu yüzden bu üçü kutsaldır ve kimseye emanet edilmez.Şimdi sen daha o zamanlar jın jiyad azad falan demezken( bu lafı diyecek bir olay ya da ortam yok) bundan yıllar sonra kadın yaşam özgürlük diye haykırıyorsun hemen nedense en çok da biji kürdistan apo diye slogan atarken bunu da araya sıkıştırıyorsun ve biz daha Medeniyiz diyorsun.Kusura bakma ama senden yıllarca daha önce yaşamış bir ırk avrad ı baş üstünde taşıyorsa o ırk senden daha Medenidir.Yahu kimse sana laf atmış mı bugun dünya kadınlar günü neden hemen bir ırk karşılaştırması yaptırtıyorsun bize? Peki girelim o zaman küçük yaşta çocukların evlendirilmesi,okutulmaması,Başlık parasına satılması,töre cinayetleri kürt halkıyla başlamadı mı? Arkadaşım viranşehirden arıyor beni diyor ki burda bir kadın var kumasıyla yaşıyor yıllardır.Kadın evi terk etmeye kalkışmış ama başına Silah dayanmış çünkü o aile bir kürt aşiretiymiş.Peki şimdi siz çok mu değer veriyorsunuz kadına güzel kardeşim çok mu baş tacı ediyorsunuz? Jın-jıyan-azad ya da At avrat Silah demek kolay asıl mesele kadına ne kadar değer verdiğin,bunu ne kadar ve nasıl gösterdiğindir..
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar