bugün

eclipse android versiyonu ile öğrenmeye başladığım dil.
bazi gomulu metodlari override ederek uzun gelen kodlari yazmayabilirsiniz.

System. hede. hedo('hihi'); gibi yazimlar yerine

hedocan('hihi'); seklinde yazilabilir. tabii bu uzun yazilan ifadeler amator programcilar icin cok can sıkıcı bi hal almakta. ilk ogrendigim yillarda benim icin de ayni durumdaydi.

simdilerde java canimi sikar oldu acikcasi scala kullanilir mi bilemedim kararsiz kaldim. ne var ki gibi dusunebilirim.. javafx ile harika uygulamalar yapabiliyorum asinalik olarak da android geliyo aklima. intellij idea ile kullanimi pek bi harika.

netbeans 7. 1 surumu icin linux dagitimlarinda ubuntu degil de lubuntu, xubuntu gibi dagitimlarda sorun var. awt ve swing acilmiyo loading diyip duruyo bu bi bug.. cozulemiyo 7. 3 surumu gayet iyi ama hala yavas ide.. eclipse'e nazaran..

bir de c# ya da vb. net gibi . NET teknolojileri kadar yaygin anlamda amatorlerin arayacagi dokumanlar yoktur bulamazsiniz o da sizin arastirmaniza ve sonucta oracle sitesinden aldiginiza baglidir. ornegin; c# ile media player yapimi vs. java ile media player yapimi gibi ama yine de java'yi bu yuzden sevdim ben.
http://www.youtube.com/watch?v=H5I0tEkTj78
c++ la çalıştıktan sonra kendini mumla aratan object oriented programlama dili.
kocaeli üniversitesin'de öğrencilere işkence olsun diye dersi verilen şey. üstelik bilgisayarla ilgili bir bölüm okumayan öğrencilere..
telefona hiç bir uygulama yükleyemememin müsebbibi.
Bir programlama dili olan java, şu anda oracle şirketi tarafından geliştirilmektedir.
Nesneye dayalı bir programlama dilidir.
iki donem sonra totomuzdan kan alacak derstir.
Daha javadan toto derdine düşenlerin onunla neler yapabileceğini merak ettiğim dildir.

Çimentodan değil binadan korkmak lazım.
Mükemmel kütüphaneleri ile kodlamayı rahatlatan yazılım dili.

(bkz: eclipse)
Mükemmel kütüphaneler ve kod yığınlarına sahip programlama dili. Programcının yapı taşı.
Visual Studio daha iyidir yanında...
Visual studio ile kiyaslayan bebeler varmis. Yalniz sunu da soyleyeyim, Volvo cok iyi araba yapiyor.
C# ezik dili. Java kopyasi. Yavas ve windows disinda calismiyor.
oracle tarafından geliştirilen, opensource ve multiplatform bir dil.
tüm sınıf yapıları için:
http://docs.oracle.com/ja...i/allclasses-noframe.html
oracle degil, sun tarafindan gelistirilmistir. Bilmeyen yazmasin.
ayrıca oracle tarafından geliştirildiğini bilmeyenlerin kullanmasını önermediğim dil, çünkü oracle ürünleri ile eşgüdümlü çalışırsa tadından yenmez.
(bkz: oracle ın sun microsystems ı satın alması)
(bkz: mağara adamı)
Inanilmaz mantik urunlerini yayimlayan kazmalarin hakkinda yorum yaptigi dildir.
Programlama dilini kim gelistirirse gelistirsin, en sonunda satin alan firma hangisiyse aslinda o gelistirmistir.
Ozkan Kuruyemis Oracle'i 2078 yilinda satin alirsa Java'yi da Ozkan Kuruyemis gelistirmis oluyor. Iste ben bu mantiga sapka cikaririm.
Kaynak da vereyim de , okuma bilenler aydinlansin.
"Java was originally developed by James Gosling at Sun Microsystems" - Gosling, James; Joy, Bill; Steele, Guy L., Jr.; Bracha, Gilad (2005). The Java Language Specification
Isallah Ozkan Kuruyemis Oracle'i satin alir da Turklerin de gelistirdigi bir programlama diline sahip oluruz. Bunu neden daha once hic dusunmedik.
ekşide olduğu gibi buradada babasının diliymiş gibi savunan vatandaşlar var. amele sümüğünün teki c++ ile javayı kıyaslıyordu. at yarrağı kıyaslamak için yüzlerce etken var bunun farklı platformları var zartı var zurtu var desende boş gerizekalı inanmış bi kere gelişime kapalı ve bu çok da sikimde. yıl olmuş 2014 adam hala çıkıp web programlamada kullanılabilecek en iyi dil java diyor. yani bu adama ne denir ki amınakoyim. ee neden peki sebepler sun bana desen bi sik diyemez çıkmış savunuyor işte mal ne yaparsın.
şöyle bir blues şarkısı bile çıkmıştır

http://www.youtube.com/watch?v=IauyrEBmbdY

java java java java

i like your api

i like your ide..

bağımlılık yapar dikkat.
O degil de, enterprise Web Development icin alternatifsizdir. Butun buyuk sirketler java kullanirlar, ya da yeterince buyuk degillerdir. Microsoft haric tabi, onun derdi baska. Yazik csharp a, nasil enum tanimliyorsunuz.
Mukemmeldir. Cidden nefis.
Ayrıca endonezyanın güney doğu kısmında bulunan ada ülkesidir. (bkz: küçük devlet)
son sürümünde sonunda operator overloading özelliğine kavuşmuş dildir.
(bkz: operator overloading)

ek olarak dünyada bilen kişi sayısı az sayıda olduğu için ve kendisi çok güçlü platform bağımsız bir dil olduğu için ihtiyacın fazla olmasından kaynaklı bu kişiler çok fazla para kazanırlar.

ayrıca android'e güç veren de bu dildir.
boş vakit fazlalığından, youtube'da izleyerek öğrenmeye çalıştığım programlama dili.

üniversiteden dolayı biraz matlab bilgim var. çok yabancı sayılmam yani else if'lere falan.

ancak youtube yeterli olur mu, kitap almak gerekir mi, hatta kursa gidilmeli mi, bilenlerden yardım beklerim.

edit: şuan matlabda yapabildiğim çoğu şeyi java'da yapabilecek kadar javayı öğrendim. yapamadığım şeyler ise grafikler, görüntüler falan. onların da illa ki yapılabileceğini düşünüyorum.

çalışmaya devam.

kaynaklarım;

(bkz: kim korkar java dan)

https://www.youtube.com/p...t?list=PL843ECFB656DCE163

edit: bıraktım. programlamada en önemli şeyin, hedef olduğunu anladım. hedefsiz öğrensen de bir boka yaramıyor dil.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar