bugün

siktirsin gitsin testi. ulan doğma büyüme hasta izmirliyim 3 tane şıkkı ilk defa duyuyorum. nohuta kim nohot diyor amk çocukları? ay çöreği ve kırmızı biber sorularındaki cevapları ilk defa görüyorum amk. şıkları da.
12 soruda 10 doğru cevap verilen test.
Bir keresinde istanbul'da oturduğum mahallenin bakkalına girip klorak var mı diye sormuştum. Anlamadılar tabi. Yarım saat anlatmaya çalıştım durumu. Beyazlatıcıda anlaştık. Ama izmir'de hep aldığım o sarı plastik şişede olanlardan hiçbir yerde bulamadım. izmir şivesi neyse de bi'de sanki her şey bizim anlayıp bildiğimiz gibi olacakmış hissiyatından kurtulmak da çok zor oluyor. Fırına gidip boyoz, pastiç sormak gibi. O ne bilader diye sorduklarında sen daha çok şaşırıyorsun nasıl bilmezler ya diye. Bilmiyorlar işte abicim. Sen artık pastiçe kesme demeyi öğreneceksin mecbur.

Edit: testten de 9 aldım bu arada. Doğma büyüme izmir'liyim nohuta nohot, kırmızı bibere farklı bir isim söylendiğini bilmiyordum.
doğma büyüme izmirliyim, 12 soruda 8 doğru yapabildim, çok saçma şeyler koyulmuş.
9 puan aldığım testtir. Adıyamanlıyım.
zor bir test imiş.
http://izmiralsancak.com/...vesine-ne-kadar-hakimsin/

(bkz: izmirce)

(bkz: ege şivesi)

(bkz: izmir dili)

(bkz: izmir ağzı)