bugün

izmir'de yaşanan çiledir. diğer istasyonlar neyse de; bornova ve üçyol'da bulunan yürüyen merdivenler adeta çiledir, çünkü o ''sol taraf'' hiç bir zaman yürümez. sorsalar çok kültürlü ve çağdaş bir şehiriz ama yürüyen merdivenin sol tarafında durulmayacağını hala binlerce insana öğretemedik.

en acısı da istanbul metrolarında gözlemlediğim olay. binlerce kişinin olmasına rağmen o ''sol taraf'' hiç bir zaman durmaz, bekleme yapacak hiç bir kişi sol tarafta beklemez.

şayet izmir'de yaşayıp metro kullanıyorsanız ve işinize dakikasında yetişmeye alıştıysanız, bu sebepten ötürü saçlarınız erkenden beyazlayabilir.
bornova metroda yürüyen merdiven değil de normal merdiven kullanılarak aşılabilecek sorundur. normal merdivenden rahatça ve hızlıca çıkmak mümkündür. üçyol metrodaysa öyle bir çile yoktur, şimdiye dek olmamıştır. 3 tane yürüyen merdiven birden çalışır çünkü.
(bkz: meyve bulup kıllısını aramak)
izmir rahat şehirdir. izmir insanı rahat insandır. o yüzden hayatı aceleye getirmezler. stres ve koşuşturmaca onların tarzı değildir. memuru işe geç gelir, bakkalı manavı canı sıkkın olduğu bir gün bir bakmışsınız dükkanı açmaz. akdeniz insanı olmalarının etkisi büyüktür zira ispanya, portekiz hatta italya da benzer durumdadır. dolayısıyla da etrafta koşuşturup bir şeye yetişmeye çalışanlara anlam veremezler. dahası izmir'in iş hayatı öyle insanın gecesini gündüzünü öldürüp koşuşturmayı gerektiren bir iş hayatı da değildir. olay kültür meselesi ise izmir insanınınki kültürsüzlük değil farklı kültürü benimsemiş olmaktır.

edit: dahası küresel dünyada, son 500 yılda sınırların oluştuğu düşünüldüğünde iklimin, toplumsal ilişkilerin etkisi görmezden gelip sadece bir şehre ait bir kültür oluşturmak pek mümkün olmamakta. yani izmir tek başına bir kültüre sahip değildir esasen. bir kültür grubuna dahil edilebilir en fazla. bir de; bu yürüyen merdiven problemini italya ve ispanya' da yaşadığım oldu evet.
kimse farklı kültürü benimsemiş olmaktan ötürü sorumsuzluk yapılacağını savunamaz. doğma büyüme bir izmir'li olarak ve izmir kültürünü bu kadar benimsemiş bir insan olarak, insanların sorumsuzluğunu kültüre bağlamam, bağlayamam. bu sorumsuzluğu ''izmir kültürü'' üzerine yüklemeyecek kadar izmir'liyim çünkü.
izmirlinin çilesi. 14 kişinin yaralandığı kazanın ayak sesleri 3 sene önce buradan duyulmuş ama belediye maalesef önlem almamış.
(bkz: derdini sikeyim butonu)

Lan doğuda çocuklar, hamileler, kilometrelerce kar üstünde yürüyüp de okula, kliniğe gidiyor siz koca götünüzü kaldırıp iki adım yürüdünüz diye çile mi dediniz buna?

Çile bülbülüm çile o nazik götünüze bül bül öte, sizi akp yalamaları sizi.
Metropolde olunca yürüme eyleminin farklılaştığını düşünen kazları gösteren başlık.

Noluyor metropol olunca? Günde yirmi kilometre daha mı çok yürüyorsun? Aksine her yere metroyla, otobüsle gidiyorsun kuş, metro içindeki iki yüz metrelik mesafeyi yürüdüm diye çıtkırıldım bacakların mı yoruldu? Aynı çile istanbul'da Ankara'da olsa böyle çın çın ötecek miydin yoksa bir yerden açık yakaladım ideolojik laf sokayım diye mi gıdaklıyorsun?

O kadar insancılsın madem doğuda karadenizde hala niye taşımalı eğitim var AKP diyebilmeliydin, götün yedi mi? Yemezzzz..