bugün

bu soruların cevaplarını diyanet'in sitesinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

paranız var ise binlerce kitap var, alın okuyun.

hiçbir şey bilmiyorsanız cami imamına gidin sorun.

sanal ortamda ehehehe islam bunlara cevap versin hadi, diyerek, dini bilgisi az olan müslümanları köşeye sıkıştırma hesabı hoş değil, bir de akıllı geçinirsiniz, doğruyu doğru yerde aramakla başlayın.
islamiyet hoşgörü, güzellik ve barış dini ise, neden dinden çıkan kişinin hükmü ölümdür?

"beni de takıma alın lan! yoksa topunuzu patlatırım!" tanrıya yakışmayan bir sıfattır.
Gerçekten akıl sahipleri için böyle bir şey söz konusu değildir.
ne zaman öleceğimiz belliyse, kaderimizde önceden yazıyorsa; neden intihar edenler direkt cehennemlik oluyor? yani zaten bu belliymiş demek ki. kader bana seçim yapma hakkı bırakmamış. benim o an orda ölmem gerekiyormuş. belki islamiyet bu soruyu cevaplayabilir ama benim sordugum insanlar şimdiye kadar cevaplayamadilar. bilen varsa mesaj yazsın. gerçekten.
Ben allaha şükür asla sorgulama yoluna gitmedim fakat şu var yüce allah bir insanın intihar edeceğini biliyorsa neden engel olmuyor aklını kullandırma yoluna gidebilir, onu yolundan döndürmek için aklına birşeyler getirebilir.
bir başka soru; sadece müslümanlar mı cenneti hakediyor? bir hristiyan, yahudi ya da herhangi başka bir dine mensup bir insan düşünün ki hayatı boyunca hep dürüst iyi bir insan olmuş, elinden geldiği kadar. camiye gitmemis de kiliseye sinagoga gitmiş, namaz kalmamis ama başka bir şekilde ibadetini yapmış, tanrının varligina ve birliğine her zaman inanmış ve ona hep sukretmis. .. bu insan sırf müslüman değil diye cehennemlik mi? kötü mü?
jim carrey nin ''Bruce Almighty'' adlı filmindeki gibi her şey insan iradesine bırakılmış. allah isteseydi böyle başlıklar açacak kadar çok çalışan beyinler de vermezdi. herkesi müslüman ve imanlı da yapabilirdi ama önemli olan kendi tercihlerimizdir. belki büyük mucizeler göremiyoruz, belki bir çok soruya cevap bulamıyoruz ama buna rağmen inanabilmektir belki de mesele.

belki de gelişen dünyada saflığını iyiden iyiye kaybeden insanlar arasında görmedikleri bir şeye inanan insanlardır en saf olanları. bu yüzden her şeye açıklık getirilmemiş olabilir.
taş devrinde yaşayan insanlara da kutsal kitap inmiş miydi? o hiçbir şeyden haberleri olamayan insanlara ne olacak? onlar neden başıboş birakildi?
kişinin kendi mantığının almadığı ve kendisinin cevaplayamadığı soruları ismaliyete yüklemesidir.
kutuplarda yaşayanların namaz durumu ve oruçları, ayrıca madem yaratan beni biliyordu herşey önceden yazılıydı.. neden beni sınamak için dünyaya geri gönderdi? .. birde islam en güzel din diye tanıtılmasına rağmen, köleliği kaldırmaması neden?

edit: dinin cevap veremediği sorulardan ziyade, benim mantığımın almadığı konulardır.. din bir inanç olduğu için, bu konularda sorduğum sorulara almış olduğum cevaplar tatmin edici olmamıştır.. ilgili yazılar olursa bununla ilgili, bana özelden gönderen arkadaşlar olursada şimdiden onlara çok teşekkür ederim.
insan zaten o kadar aciz bir varlık ki yaratıcı karşısında, neden sinanmak istenildi? yani ben günah isleyip cehennemde yaninca birileri egosunu mu tatmin edecek? kurulmuş bir robot gibi değil miyiz hepimiz? nasıl programlandiysak öyle islemiyor muyuz? allah akıl vermiş diyorsunuz ama nefsi de o vermiş.

edit: başlık bana kalmış.
not: ateist değilim.
vermediği soru yoktur vermek istemediği insanlar vardır soru sormak olmadığı için amaç cevapta verilmez .
(bkz: bunu tanrıya sorarsın evlat).

bu konuyla ilgili genel olarak nacizane açıklamam: içi minik boncuklarla dolu cam bir küre düşün. tanrı bu küreyi yarattı ve içini boncuklarla doldurdu. sonra küreyi yerden hafifçe karşıdaki duvara doğru yuvarladı.

tanrı kürenin ne zaman duvara çarpacağını biliyor(dünyanın son bulması-kıyamet). tanrı içindeki boncukların nasıl hareket edeceğini biliyor.

ancak:

şayet içerideki boncuklar tanrıdan istekte bulunursa tanrı bazen direkt olarak bazen dolaylı olarak kürenin içinde olup bitenlere müdahale ediyor(kaza-kader). ancak küre hiç durmuyor(zaman). çünkü tanrı bu işte profesyoneldir(mükemmeldir). herşeyi, heryeri ve tüm zamanı kaplar. kürenin yuvarlandığı odanın hakimi odur. o evin hakimide odur. dışarıdaki sokakların, sonsuzluğun hakimi odur. sen sadece kürenin içindeki küçücük bir boncuksun dostum ve sorduğun soruya bak. hatta zaman dursa tüm insanlar aynı anda rüyaya dalsa ve tanrı yine bir şeyleri değiştirse ve dilese ki kimsenin ruhu bile duymasın, duymayacaktır. o mükemmeldir ve böyle mükemmel bir şeyin olması şarttır. bunu kabul edeceksin.

özet: islamiyet her şeye cevap veriyorum ben demiyor zaten. gaybdan ve gaybı peygamberlerin bile bilemeyeceğinden ve yalnızca tanrının bilebileceğinden bahseder. dolayısıyla... eh anlaşılmıştır herhalde.

ayrıca araştırınız: sokrates'in "insanların bilgeliğinin aslında bir hiç olduğunu ve gerçek bilgenin yalnızca tanrı olduğunu kanıtlaması".
islamiyet in cevap veremediği sorular değil de vermedği sorular vardır.

zaten bütün cevapları verse nerde kalır bu işin inanma kısmı?
islamın cevap veremediği değilde vermediği sorular vardır.
aklıma hemen gelen bir kaç soruyu sıralayım.
-neden namaz kılınca kabeye dönüyoruz. Allah her yerde ise kafamıza göre durup namaz kılamaz mıydı ?
-basşörtüsü neden farz. saç telinden mi etkileneceğiz.
vs vs....

islam dininde iman esasdır. gayba iman. yani bilinmeze. açıklayamadığına iman etmen gerekir.
her sorunun bir yanıtı olsaydı iman etmekte kolay olur.
sor bana cevaplıyayım.
- internet neden bu kadar yavaş?
herşeyin cevabını da islamiyette aramayın arkadaşım. beyniniz var.
niçin sınanıyoruz demek? arkadaş sen işyerinde çalıştrdığın işçiyi, evinde çalıştırdığın bakıcıyı, hizmetçiyi sınamıyor musun bu işini düzgün yapar mı yapamaz mı diye? yaratılmışsın, her yönüyle muazzam bir varlıksın, akıl verilmiş, milyonlarca nimet verilmiş, karşılığında da senden önüne çıkan zorluklara karşı koyduğu kurallara uymanı istiyor, çok mu şey istiyor? niye reddetme hakkı vermemiş, bir de sana soraydı aq ne yapacağını, yaratıcın hacı o senin, komik desem komik değil, valla sorulabilecek en güzel soru burada, yarabbim neden diğerlerine akıl-idrak konusunda bu kadar bonkör davrandın olabilir ancak?
cihat meselesine gelince, sağda solda okuduğuna inanma birader, Allah kimseye durup dururken git bunu öldür benim uğruma diye bir kural koymamıştır, Allah yolunda öldürmek, vatanına, dinine, milletine bir saldırı geldiğinde bu kutsal kavramları korumak için öldürmektir, senin dini algılayış biçimin talibanınki, el kaideninki kadarsa bu Tanrının suçu değil maalesef.
ayrıca Hz. muhammed nebi olduğunu ispatlayacak şeyler yapmadı demek sadece bir cehalet ifadesi olabilir, bu konuya hiç girmiyorum, araştırılarak bulunabilir.
Amerika'dakinin muaf olup olmadığına gelince,
herkesin Allah ve din ile imtihanı farklıdır, peygamber zamanında yaşamış bir insan ile benim imtihanım, harama karşı yargılanışım aynı olmaz, nitekim Hz. Muhammed yanındakilere bir gün yıllar sonra yaşayacak ümmetim sizin yaptıklarınızın binde birini yaparak cennete gidecek demiştir (hadis kelimesi kelimesine aynı olmayabilir) işte amerikada islam dininden habersiz biri de sen neden islama inamadın diye sorgulanmaz, ilkokul mantığı bile bunu çözer, fakat Tanrının varlığı veya yokluğu konusunda imtihanı vardır zira tanrının varlığı insana verilen akılla tespit edilebilecek bir şeydir.
allah insanları neden hastalıklarla imtihan ediyor?
(bkz: diyalize bağlı yaşam sürdürmek)
tanri bahsedildiği kadar yüce, alçak gönüllü ve hoşgörülü bir varlık ise;
1) neden insanları ve cinleri kendine kulluk etsin diye yaratmıştır?
2) neden insanlardan cinlerden vs. kendisinin önünde günde 5 kere eğilmelerini, sırf onun isteği için aç kalmalarını istmeiştir? buna bağlı olarak tanrinin özgüven problemi olduğu söylenebilir mi?
peşin edit: bu sorular islamiyete değil dinlere sorulmuştur.
2. sorunun cevabını alınca birinciye de cevap bulacağın sorulardır.

2. sorunun cevabı: kader çizginin çizilmiş olması değildir. kader; senin çizdiğin çizgiyi allahın bilmesidir.
allah kendi yolunda yürütmez bizi, kendi yolumuzu kendi irademizle devam ettirmemize müsade eder.
e haliyle koskoca allahın hiç müdahale payının olmaması düşünülemez. yoksa gene saçma olurdu.
bu sefer de "allah niye karışmıyor" derdiniz. ki diyorsunuz da. "allah kötülüğe neden izin veriyormuş"
lan karışsa kabahat karışmasa kabahat... siz de üzüm yemiyonuz ha!
kaderi yanlış bilen müslümanlar yüzünden açık bulduğunuzu ve allahı köşeye sıkıştırdığınızı sanıyorsunuz ve aptalsınız.
zira;

nasıl ki bir öğretmen öğrencisinin ne not alacağını bilirse, allah da kulunun ne çizeceğini bilir.
öğretmenden tek farkı; öğretmenin yanılma payının % birkaç, allahınkinin ise % 0 olmasıdır.
işte allahın bu % 0 yanılma payı ile ne yapacağımızı bilmesine kader denir.
bu net...

şimdi...
madem ki çizgiyi biz çiziyoruz. allah biliyor ve yardım ediyor, 1. soruya gelelim.
sınanıyoruz. çünkü sınanmak istiyoruz. sınanmak istemeyen insanlar intihar eder.
bu sefer de hayattan kaçan ödlek namert damgası yemekten kurtulamazlar.
aslında buna "sınanmak" değil de, "mücadele etmek" diyelim.

özet;

allah yarattı,
irade verdi,
ne yaparsan yap dedi,
sen ne yaptın?

inkâr ettin.

ulan hani kulluğu reddetmek yoktu. ettin ya! dangoz...

işte bu da senin kaderin. sen çizdin. çizgisine tükürdüğümün salağı ya...

nnoott: ya bi de böyle sorularla islamı çökertmeye çalışıp da komik olmayın.
1500 yıllık dini iki saçma soruyla mı çökertecen gerizekalı?
sizin gücünüz islamı iyi bilmeyen inanmış garibanlara yeter.
biraz okuyun a.q.
öyle mal gibi gelmeyin karşıma.
islamiyet in cevap verebildiği sorular ı inceleyerek açıklığa kavuşacak konu.
hatalı başlıktır. islamiyetin değil de müslümanların cevap veremediği sorular olabilir. henüz somut bir örneğine şahit olmadıysak da neticede insan kusurlu ve eksik bir varlık olduğundan cevap veremeyeceği soruların olması da gayet tabiidir. zaten insan'ın vahye olan ihtiyacı da buradan gelmektedir. eksik ve kusurluyuz. dolayısıyla eksiksiz ve kusursuz bir ilah'ın hükümlerine uymak durumundayız.
islamiyetten önce gelen hristiyanlık ve onun peygamberi hz. isa her ne şartta olursa olsun köleliği red edip karşı çıkarken hz. muhammed neden bu konuya yeteri kadar eğilmemiş ve hatta sadece kölelerin özgürleştirilmesinin hayırlı olacağını söyleyip neden hz. isa gibi tümden yasaklamamıştır?

islamiyetten 6 yüzyıl önce gelen din neden bunca eşitlik yanlısı iken islamiyet kölelik kurumunu korumuştur.

son olarak da köleliğin insan doğasına uygun olduğunu düşünenleri ise toplumdan ayırıp eşeklere siktirmek farzmıdır, sünnetmidir yoksa sevapmıdır?
insanlar inanmadıkları şeyleri bu kadar dert etmemeli öyle değil mi ? Peki neden ısrarla karalama çabasında bulunuyorsunuz inanmayın arkadaşım peki neden başkaların düşüncesi sizi bu kadar irdeliyor? Çamur at tutmazsa izi kalsın demi. Şahsi konuşuyorum ben inanmadığım birşeye hayatta gerçekten inanan insanlara kötü yönlerini göstermeyi heleki hakaret ve kutsal değerleri hiçe sayarak bir şeyleri kanıtlamaya çalışmam. Takmamak zaten yeteri kadar düşünceyi hiçe saymaktır. Burada gelip hangi süreden ve ne için söylenmiş ayetleri bilmediğimiz şekilde buraya yazıp daha sonra karşılaştırın demek ne kadar mantıkça.

Konuya gelince evet yaratıcı bizi sınıyor. Belirli kuralları var inanıcaksan eğer bunları yapacaksın diye peşin peşin demiş. işine gelirse inanırsın işine gelmezse inanmazsın. Diyelimki yaratıcı yok benim yaptığım ibadet boşa gitsin yorulmam etmem ama ya varsa?

Yaratıcı insanları olduğu gibi melekleri cinleri de sınadı. 4 büyük meleğide dahil. Şeytanda bir melek onuda sınadı o kaybetmeyi seçti ve cezalanmadı taki mahşer gününe kadar. Cinlileride sınadı iyi oldu kötüsü oldu.

- Bilimin daha 100 öncesine kadar çözdüğü gerçekleri biz kuranda 1400 yıl önce öğrendik.

1- Büyük patlama( big bang )= Enbiya 30. ayet
2-Dünyanın uydusu ay kendi ışık üretmez güneşten aldığı ışığı yansıtır. 200 yılı geçmedi bunu öğreneli peki ya kuranda furkan süresi 61. ayet.
3-bitkilerin cinsiyeti olduğunu bakın taha süresi 53. ayet
4-tatlı ve tutzlu suyun karışmaması rahman süresi 19. 20. ayet

dahada bu uzar gider.

Peygamberimiz bir bilim adamı değildi, hiç deneyde yapmadı uydursa bu kadarmı uydurur he yoksa büyücü falanmı hı ? Mesleği çobanlık olan bir kimsenin böyle bir kitap yazmazı imkansız kıçınızıda yırtsanız bu böyle.